Fungujúci socializmus by priniesol dvojnásobné platy

Hovorí sa a určite nie len tak, že vývoz ziskov zahraničných superfiriem za hranice je okrádanie ľudí o ich peniaze . Štát obetoval doslova miliardy eur kvôli trhovej ekonomike, pretože sám nedokázal byť efektívny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (134)

Ako by mohlo vyzerať Slovensko, ak by socializmus fungoval správne ?

Socializmus predpokladá, že štátna firma bude všetok zisk odvádzať do štátneho rozpočtu (samozrejme, aj stratu) , prípadne, že bude fungovať ako neziskovka, to znamená, že náklady nastaví tak, že sa budú rovnať všetkým príjmom.

Pozrel som sa na výročné správy a ich VZaS (výkaz ziskov a strát) štyroch najväčších bánk na Slovensku za rok 2018. Konkrétne ma zaujímali ich mzdové náklady a hrubý zisk.

VÚB
Hrubý zisk – 204 miliónov eur
Mzdové náklady – 129 miliónov eur

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Slovenská sporiteľňa
Hrubý zisk – 236 miliónov eur
Mzdové náklady – 142 miliónov eur

Tatra Banka
Hrubý zisk – 155 miliónov eur
Mzdové náklady – 123 miliónov eur

ČSOB
Hrubý zisk – 97 miliónov eur
Mzdové náklady – 82 miliónov eur

Spolu:
Hrubý zisk – 692 miliónov eur
Mzdové náklady – 476 miliónov eur

Predpokladajme, že tieto 4 banky tvoria 100% nášho bankového trhu.

Čo by sa stalo, ak by socializmus fungoval a štátni úradníci by vedeli banky spravovať rovnako dobre ?

  1. Štát by si mohol ponechať celý hrubý zisk (nie len daň z neho), teda 692 miliónov eur. Daň je okolo 20-25% , čiže čistý zisk pre štát je okolo 540 miliónov eur. Ak by teda štát fungoval efektívne a vedel spravovať vlastné podniky, len na týchto štyroch bankách by získal 540 miliónov eur ročne, pričom by nemusel v banke meniť absolútne nič, ani počet zamestnancov, ani platy, ani náklady, ani úroky a ani poplatky.

    Sami si už predstavte, čo sa dá spraviť každý rok za 540 miliónov eur navyše. Za mňa príklad = 10 nových nemocníc alebo 50 km nových diaľnic.

     

  2. Štát by si ponechal len „daň“ , teda v banke by ostali peniaze z čistého zisku, čo je 540 miliónov eur, no a banka by tieto peniaze musela vynaložiť v rámci firmy.

    Ako som už spomínal vyššie, platy zamestnancov v týchto bankách sú 476 miliónov eur. Čo by sa stalo, ak by platy zamestnancov boli o 540 miliónov eur vyššie ? No, nič by sa nestalo. Banky by fungovali ďalej s rovnakými poplatkami, úrokmi, správou majetku, nájomným a tak ďalej. Akurát by sa zisk bánk presunul na mzdy zamestnancov.

    Celkovo by pri nezmenených podmienkach mohli zamestnanci v takejto štátnej banke zarábať 2,13 krát viac.

    2,13 – krát (približne) by sa zvýšili teda aj dane z príjmu, aj odvody = zarobili by aj samosprávy a štátne poisťovne. Ak by všetky peniaze minuli na Slovensku, tak z kúpy tovarov by dokonca zaplatili aj 2,13 - krát viac DPH.

     

To všetko mohlo byť, ak by štát vedel podnikať.

Tomáš Mihalík

Tomáš Mihalík

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  429x

"Ak opravíte múdreho človeka, tak vám poďakuje. Ak opravíte hlúpeho človeka, tak sa urazí" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu