Zbytočné starosti

Písmo: A- | A+

starosť1, -ti žen. r. nepokoj mysle spôsobený životnými ťažkosťami a problémami, obavami o dobrý výsledok niečoho. Výborne zadefinovaný význam slova starosť. Každý z nás sa s ňou stretáva každý deň. Starosti však vôbec nie sú zdraviu prospešné a ako hovorí môj otec, polovici chorôb predídeš dodržiavaním dvoch zásad:

1. Zdravo sa stravuj

2. Dobre sa vyspi

+ moja zásada : 3. nerob si starosti

Iróniou však je, že životné podmienky, do ktorých sa často aj sami hrnieme, nás nútia tieto zásady „zdravého života" nedodržiavať.

Pritom to nie sú ťažko uskutočniteľné veci, nestojí to ani čas a ani peniaze, stojí to len vlastnú vôľu a prakticky zadarmo by sme sa mohli mať omnoho lepšie. Len nás do toho musí niekto postrčiť.

Starosti

V súčasnosti sa téma zdravého života plaví na vlnách popularity. Je to vidieť najmä v kníhkupectvách, rôzne motivačné knihy, knihy o zdraví atď. Práve tie motivačné knihy ma zaujali a tak som si niekoľko z nich kúpil. Mnohé z nich píšu práve o starostiach a o tom, ako tieto starosti ničia náš život. O spôsobe ako im predchádzať a ako sa im vyhýbať.

Konkrétne mám veľmi rád knihy od Dale-a Carnegieho, ktorý pomocou rôznych životných príbehov ukazuje, aké starosti nás každodenne stretávajú a ani si to neuvedomujeme. Mnohí by však mohli namietať, že my predsa vieme aké máme starosti a vieme ako im aj predchádzať, tak načo si budem kupovať knihu o niečom čo už aj tak viem. Máte pravdu, každý z nás vie, čo robiť keď má starosti, avšak, každý to zabúda robiť, keď tie starosti prídu. „Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra", obrovská životná pravda, ktorú z nás každý vie, ale, koľkí z nás to aj dodržujú ? To, že túto životnú pravdu poznáme už od škôlky neznamená, že je to nejaká detská pravda určená pre deti, aby si robili domáce úlohy. Preto by som rád citoval pár úryvkov z jeho kníh, ktoré aj vás môžu motivovať k tomu, aby ste sa zamysleli, či predchádzate starostiam a či žijete šťastný život. Sú to hlavne rôzne ponaučenia, príbehy a výroky:

1. Našou hlavnou úlohou nie je vidieť to, čo sa matne rysuje v diaľke, ale pracovať na tom, čo leží priamo pred nami.

2. úryvok z náboženskej piesne - Veď ma, láskavé svetlo ... a zadrž moje nohy včas: netúžim uvidieť veci v diaľke - jeden krok mi stačí

3. istý príbeh o podnikateľovi, ktorý sa nervovo zrútil hovorí: Keď ma doktor dôkladne vyšetril, vyhlásil, že všetky moje problémy sú duševného pôvodu. „Ted", hovorí, „bol by som rád, keby si považoval svoj život za presýpacie hodiny. Vieš, že v hornej polovici presýpacích hodín sú tisíce zrniečok piesku, ktoré pomaly a pravidelne prepadávajú úzkym hrdlom. Ani ty, ani ja nedokážeme tým otvorom pretlačiť viac zrniečok odrazu, bez toho, aby sme tie hodiny nepoškodili. Ty, ja a všetci ostatní sme ako tieto hodiny: každé ráno vieme, že máme pred sebou desiatky úloh, ktoré musíme zvládnuť, ale pokiaľ ich neberieme jednu po druhej a nechávame ich prechádzať pomaly a rovnomerne ako tie zrniečka piesku hrdlom v presýpacích hodinách, dokonale si rozhasíme telesno i duševno."

4. Dieťa hovorí: Keď budem veľký chlapec. Ibaže čo to znamená ? Veľký chlapec hovorí: Keď budem dospelý. Keď dospeje, hovorí: Keď sa ožením. Ale, čo to je, oženiť sa? Potom sa jeho slová zmenia na: Keď budem môcť ísť do penzie, obzrie sa za sebou, kadiaľ to vlastne šiel, a uvidí krajinu ošľahanú studeným vetrom, všetko mu to nejako utieklo, pričom si to ani nevšimol. Až neskôr zistíme, že život spočíva v samotnom bytí, v čare dní a hodín.

5. rada: 1. presne si zapíšem, čo mi robí starosti
2. zapíšem si, čo s tým môžem urobiť
3. rozhodnem sa, čo s tým budem robiť
4. okamžite sa tým rozhodnutím budem riadiť

6. Čím to je, že taká jednoduchá vec ako neustále sa nad niečím zamestnávať pomáha zaháňať úzkosť ? Je na to zákon - jeden zo základných zákonov psychológie, ktorý znie: žiadna myseľ, ani tá najgeniálnejšia, sa nedokáže v danom okamžiku zaoberať viac ako jednou vecou. Nemyslime na starosti !

7.  „Už dávno som zistil, že je ľahšie učiť 20 ľudí čo majú robiť, ako byť jedným z tých dvadsiatich, ktorí by sa mali mojimi radami riadiť."

Na záver môj obľúbený výrok:

Výrok pána George Bernard Shaw-a „Tajomstvo toho, ako byť nešťastný, spočíva v tom, či máte čas uvažovať, či ste šťastný alebo nie."

 

 

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu