reklama

Dezinformačné weby sú stále aktívne

Mimovládky vraj vytvorili štúdiu, ktorá hovorí o tom, že Európa môže prijať 3,8 miliardy utečencov a to tak, že každá krajina je schopná prežiť pri hustote obyvateľstva 1000 ob./km2 .  Ide však o obyčajný hoax.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Dnes (06.11.) sa na sociálnej sieti objavil zaujímavý článok.

screen na FB (tento hoax lajklo a zdieľalo spolu viac ako 100 ľudí, čo pri reťazovej reakcii, ak má každý človek na FB aspoň 100 priateľov, môže vidieť až 10 000 ľudí )

// EDIT 07.11. - užívatelia v diskusii, dokonca aj samotný Slobodný výber, ktorý na to zareagoval, považovali vyššie uvedený výrok, že článok môže vidieť až 10 000 ľudí na základe toho, že ak ho zdieľa 100 ľudí a každý má 100 priateľov, za dezinformačný, preto považujem za povinnosť dezinformácie vyvrátiť. Samotná kalkulácia, teda sto krát sto vychádza z teórie o prepojenosti ľudí na facebooku, ktorá je popísaná napr TU . Zo 100 zdieľaní sa matematikou naozaj rozsah dostane až na hranicu 10 000 videní, je to horná hranica, preto je to aj tak napísané tj "môže vidieť až" . Môže v tomto prípade znamená aj to že nemusí a nerobí z čísla 10 000 dogmu. znamená, že je uvedená horná hranica videní ( rovnako ako keď je v obchodnom letáku napísané, že zľavy na tovar budú do výšky 70% , tak reálne je o 70% zľavnený jeden tovar, ktorý aj tak nikto nechce kúpiť a reálne zľavy sú tak 10-30% ) . Predpoklady, ktoré reálne videnia budú znižovať, sú napr tie, že ľudia ktorí zdieľajú daný hoax majú v priateľov časť rovnakých ľudí, ktorým sa teda daný článok zobrazí tak, že ho zdieľali dvaja jeho priatelia, alebo napríklad to, že niekto môže mať na svojom FB bloknutú možnosť vidieť, čo iní priatelia zdieľajú (že vraj taká možnosť existuje) , taktiež sa nedá povedať, že každý kto tento článok na svojej ploche uvidí, ho bude aj čítať, aj keď tu sa dá polemizovať, pretože ľudom väčšinou stačí len nadpis a reálne si na článok nekliknú, ale už aj nadpis je hoax .... atď atď. Skutočný počet videní sa nedá odhadnúť, Slobodný výber vraví, že na článok kliklo, resp ho videlo okolo 730 ľudí, avšak ako som už uviedol, sú desiatky ďalších ľudí, ktorým stačí dezinformačný nadpis a na článok neklikajú, reálne preto odhadujem, že článok videlo najmenej 1 000 ľudí, ale tiež si stojím za tým že najviac je to stále 10 000 ľudí aj keď číslo je veľmi veľmi nepravdepodobné a z hľadiska pravdepodobnosti je naozaj dezinformačné. Za uvedenú dezinformáciu sa ospravedlňujem, pretože nechcem aby sa skutočný obsah článku zastavil na tejto informácii o počte videní. Odkaz tohto článku ale ostáva a ten je, že dezinfo web Slobodný výber resp Slobodný vysielač šíri hoaxy, ktoré som fakticky vysvetlil nižšie, prečo to tak je a samozrejme, tiež má šancu sa za tento hoax ospravedlniť, ako to už spravil pri inom hoaxe. //

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

link na článok, naozaj ho odporúčam prečítať (!!!)

https://slobodnyvyber.sk/europa-vraj-pojme-podla-predstav-aktivistov-38-miliardy-ludi/

Len tak mimochodom, toto sa nachádza v strede článku (nejedná sa náhodou o šírenie poplašných a nepravdivých správ, ktorá sa podľa trestného zákonníka trestá ?)

Obrázok blogu

Okamžite sa v komentároch na facebooku objavili negatívne názory typu, že kto na nich bude pracovať, že či táto čvarga bola dôvod, za ktorý naši otcovia pokladali životy, že tých aktivistov treba pochytať a že by sa mali tí ľudia nasekať a poslať do Afriky (???)

Daná štúdia, z ktorej Slobodný výber čerpal túto informáciu, naozaj existuje https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/e-library/docs/pdf/final_report_relocation_of_refugees_en.pdf a samotný článok na dezinfo webe ju uvádza ako zdroj, ale štúdia je o niečom úplne inom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O čom je návrh z roku 2010 ? Určite nie o 3,8 miliardách utečencov.

Daná štúdia ponúka rôzne modely prerozdeľovania utečencov, modely analyzuje na situácii roku 2008 a na počte prijatých azylantov. Inak povedané, do Európy prišlo v roku 2008 241 tisíc utečencov (resp žiadostí o azyl) a daná štúdia ponúka matematické modely, ako týchto ľudí „spravodlivo“ presúvať medzi štátmi na základe troch parametrov a ich váh:

  1. Podiel HDP na hlavu

  2. Podiel počtu obyvateľov krajiny, ak by mala hustotu 1000 ob. / km2 voči celej EU (tj zohľadňovanie rozlohy krajiny)

  3. Podiel počtu obyvateľov krajiny voči celej EU

To znamená, že štúdia kombinuje tieto tri parametre a vytvára modely, ako podľa nich lepšie prerozdeliť daných 241 tisíc ľudí. = toto je cieľ štúdie. (Určite nevytvára analýzy, že každá krajina je schopná žiť v hustote 1000 ob. / km2 a teda hustotu doplňuje imigrantmi.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dezinfo slobodný výber tvrdí, že štúdia vytvára modely pre prijatie ďalších neuveriteľných 3,8 miliardy utečencov a ako dôkaz zverejňuje túto tabuľku (z celej 143 stranovej štúdie si dané konšpiračné médium vytrhlo z kontextu len jednu tabuľku, ktorú používa ako dôkazný materiál !!! )

Obrázok blogu

V tabuľke sa skutočne nachádza číslo 3,8 miliardy ( resp 3 833 794 735) a tabuľka skutočne prepočítava počet obyvateľov na základe hustoty 1000 ob. / km2 , avšak toto nie je koniec celej štúdie ! Je to len jedna tabuľka z desiatok ďalších, ktoré vytvárajú úplne iný celok. To, čo totiž štúdia naozaj používa je až posledný stĺpec (density distribution) , teda aký podiel by na počte obyvateľov Európy mala každá krajina, ak by jej hustota obyvateľstva bola 1000 ob. / km2 ( mínus skutočný počet obyvateľov ) . Slovensko má podiel 1,1%, toto percento dostaneme ako 43 451 363 (čo je akože kapacita Slovenska ) deleno 3 833 702 925 (čo je akože kapacita EU). Všetko len kvôli vyrovnaniu hustoty obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úlohou tejto metódy je byť „férovejší“ ku krajinám s vysokou hustotou obyvateľstva (aby sa tam ľudia ešte viac netlačili) ako Holandsko, Belgicko, Malta, UK, atď. (je to stĺpec Density). Na druhej strane tento prepočet postihuje napr. Fínsko , ktoré aj keď má menej obyvateľov ako Slovensko, ale má veľkú rozlohu (teda malú hustotu obyvateľstva) , tak na základe prepočtu hustoty by mohlo "prijať" 8 násobne viac imigrantov ako Slovensko.

V danej tabuľke č. 12 sa teda prepočítava podiel hustoty obyvateľstva krajiny voči celej EU, čo je jeden z troch, už skôr spomínaných parametrov, ale napíšem ich ešte raz

  1. (GDP per capita distribution) Podiel HDP na hlavu

  2. (Density distribution) Podiel počtu obyvateľov krajiny, ak by mala hustotu 1000 ob. / km2 voči celej EU (tj zohľadňovanie rozlohy krajiny) pozn. uvádza sa aj metóda s hustotou 200 ob. na km2

  3. (Population distribution) Podiel počtu obyvateľov krajiny voči celej EU

Tabuľka podielov potom vyzerá nejak takto:

Obrázok blogu

Uvedieme si Slovensko ako príklad. Na základe tohto prepočtu by malo Slovensko za rok 2008 prijať 2,6% imigrantov z počtu všetkých imigrantov celej EU na základe parametra HDP na hlavu alebo 1,1% imigrantov z počtu všetkých imigrantov v EU na základe rozlohy a hustoty obyvateľstva Slovenska, alebo 1,1% imigrantov z počtu všetkých imigrantov EU podľa počtu obyvateľov Slovenska.

To však nie je všetko, daným trom podielom, teda 2,6% , 1,1% a 1,1% sú v štyroch modeloch priradené rôzne váhy, ktoré majú spolu 100% , napr (40,40,20 alebo 60,30,10 atď) no a výsledný prerozdelený počet migrantov by bol takýto:

Obrázok blogu

Čiže ak by sa táto štúdia schválila, tak Slovensko by na jej základoch prijalo v roku 2008 cca 4 tisíc migrantov (dezinfo web však informuje o tom, že štúdia hovorí o 43 miliónoch migrantov, ktorí môžu byť umiestnení na Slovensku) V percentách by to bol nárast z reálnych 0,4% z roku 2008 na cca 1,7% (podľa toho aký model) takže v tomto rozdelení by sme si „pohoršili“.

Ale nakoľko takéto „kvótové“ prerozdeľovanie bolo dávno zhodené z bruselského stola, tak celá 8 rokov stará štúdia absolútne stratila význam.

Nie však pre dezinfoweby, ktoré sú schopné z 8 rokov starej štúdie, ktorá má 143 strán a ktorá dnes už stratila význam, vytiahnuť ešte aj dnes len jeden graf (!!!) a zámerne ho nesprávne interpretovať, aby v ľuďoch nie, že vytvorili pocit strachu, ale aby bol pocit strachu naďalej prechovávaný.

Aj vďaka týmto webom a článkom v nich sa po Slovensku pohybujú ľudia, ktorí vás budú silou mocou presviedčať, že "židia z EU sem chcú naviezť 3,8 miliárd migrantov" 

Nemám absolútne nič proti tomu, keď média informujú napr. o násilných trestných činoch, ktoré páchajú imigranti, lebo tie činy sa stali a to, ktoré médiá o nich informujú v akom množstve, je už na nich. (túto tému mienkotvorby médií rozoberám v inom mojom článku na blogu)

Ale robiť z ľudí debi*ov nepodarenými dezinformačnými článkami ? Tak to je už priveľa.

O jednom hoaxe, ktorý šíril Slobodný vysielač som prednedávnom písal. Zdá sa, že nemajú dosť.

a satiricky nakoniec, komu sa to páči, nech zdieľa, haha

Obrázok blogu
Tomáš Mihalík

Tomáš Mihalík

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  425x

"Ak opravíte múdreho človeka, tak vám poďakuje. Ak opravíte hlúpeho človeka, tak sa urazí" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu