Slobodný vysielač šíril ďalšiu dezinformáciu (za ktorú sa ospravedlnil)

Priznám sa že občas sa zatúlam na konšpiračné weby s cieľom zistiť, čo píšu, čo zdieľajú a aký je ich názor na svet. Veľa krát sa obhajujú tým, že len vravia skutočnú pravdu o svete. Tak sa poďme na tú pravdu pozrieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

EDIT: Slobodný vysielač sa buď prostredníctvom tohto blogu, alebo inak dozvedel o tom, že šíri dezinformačnú správu. V komentári k článku na FB napísal , že ide o hoax a čitateľom sa ospravedlnil.

Bohužial, nie je to len SV, ktorý pochybil, sú to ľudia, ktorí veria všetkému a často im stačí len nadpis článku na to, aby si vytvorili svoj názor. Tento blog však nezmažem. Nech existuje dôkaz o tom, ako môže byť masa ľudí veľmi jednoducho ovplyvnená informáciami na internete. Či už sú pravdivé, alebo nie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- - - - - - - - - - - - 

(pokračuje môj originálny článok)

Scrollovaním facebooku dnes ráno na mobile mi udrela do očí správa, ktorú zdieľala stránka Slobodný vysielač a to že: „Zakážme alkohol počas ramadánu, zaznelo od nemeckých zelených.“

Obrázok blogu

Prepis článku:

- - - - - - - - - - - - 

Ramadán je pre moslimov na celom svete najväčším sviatkom, ktorého hlavným znakom je pôst. Moslimovia by tak nemali od východu do západu slnka jesť, piť ani udržiavať sexuálne kontakty. V Nemecku žije podľa odhadov štyri až päť miliónov moslimov a Claudia Rothová teraz tvrdí, že by pôvodné obyvateľstvo krajiny malo byť voči moslimom ústretovejšie. Preto navrhuje zákaz predaja alkoholu počas ramadánu.

„Zákaz predaja alkoholu počas tohto moslimského sviatku by bol jasnou známkou tolerancie. Bohužiaľ, veľké množstvo Nemcov stále prejavuje nedostatok medzikultúrnej empatie. Predovšetkým s ohľadom na to, že napríklad Turci budovali nové Nemecko po našom boku. Preto by sme mali nielen im, ale aj ďalším moslimom prejaviť väčší rešpekt. Dokážem si napríklad predstaviť zákaz alkoholu počas ramadánu,“ uviedla.

„Napokon pôstne obdobie u kresťanov trvá ešte dlhšie. Keď sa niekto dokáže postiť 40 dní, tak tých 28 dní ramadánu mu už nijako neublíži. Okrem toho alkohol škodí zdraviu, takže takéto opatrenie pomôže aj zdravotným poisťovniam,“ konštatovala predstaviteľka ľavicovej politiky a upozornila na niektoré nekomfortné situácie, ktorým musia moslimovia čeliť vo verejnom priestore v období pôstu.

„Moslimovia, ktorí dodržiavajú pravidlá ramadánu, stretávajú v uliciach Nemcov, ktorí sa osviežujú plechovkou studeného piva. A to pre nich určite nie je príjemné. To predsa musí pochopiť každý. Tí ľudia prežívajú veľmi výnimočnú situáciu. Vonku je napríklad horúco a oni sa celé hodiny nemôžu napiť,“ pokračovala Rothová s tým, že podobné nepríjemné situácie vlastne zažila na vlastnej koži.

„Keď som držala diétu a jedla celé dni len šaláty, tiež som sa necítila úplne najlepšie, keď si niekto začal v mojej blízkosti vybaľovať šťavnatý tofu burger,“ konštatovala politička podľa servera Berliner Express. Rothová na seba v týchto dňoch upozornila aj ťažko pochopiteľnou reakciou, keď z pozície podpredsedníčky Bundestagu neustále prerušovala minútu ticha na pamiatku znásilneného a zavraždeného dievčaťa, ktorú sa rozhodol za rečníckym pultom držať člen Alternatívy pre Nemecko.

Skryť Vypnúť reklamu

- - - - - - - - - - - - 

Tento článok zdieľajú zo známeho dezinformačného webu parlamentnelisty.sk. (mimochodom krásny banner na Niké tipovanie)

Obrázok blogu

Po otvorení článku na webe parlamentnelisty.sk je na jeho konci posledná veta:

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU. (vôbec tam nieje v angličtine ale OK )

 http://berliner-express.com/2018/05/claudia-roth-im-ramadan-soll-ein-verkaufsverbot-fuer-alkohol-bestehen/

Po rozkliknutí vás to navedie na webportál berliner-express.com a vyzerá to tam asi takto:

Obrázok blogu

Zatiaľ teda všetko v poriadku. Máme zdrojový web a slovenské weby to zdieľajú. Bežné. Normálne. Stačí však kliknúť na odkaz na danej nemeckej stránke „uber uns“ (asi v strede obrázka) . Čo znamená „o nás“ . Otvorí sa vám text, ktorý sem pripájam v slovenskom preklade:

Skryť Vypnúť reklamu

„Začali sme s touto webovou stránkou aby si ľudia mysleli: Je to naozaj pravda ? Môže to byť skutočné ? U mnohých našich článkov boli ľudia presvedčení, že sú pravdivé. Zistili sme tiež, že existuje nedostatok internetovej satiry a príliš málo prehnanej kritiky súčasného systému. Chceme postaviť Berliner express ako tretí významný satirický portál s cieľom posilniť rozmaniťost tlače v tejto oblasti. Môžete s istotou predpokladať, že naše články boli vymyslené úplne zadarmo. Možno sa to však stane realitou, To už nevieme ovplyvniť. Mimochodom skratka FNA znamená Fake News Agency. Našu samozvanú tlačovú agentúru. Váš tím BEX.“ (preklad je z translatora, takže sa v ňom určite nájdu nedostatky)

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte pripojím screen na FNA nech to máme kompletné: (je to vidieť na začiatku textu):

Obrázok blogu

Ide jasne o preukázanú, ani nie falošnú správu ako satiru. Pre maximálnu istotu som si teda ešte pozrel ostatné články na danom webe, či ide naozaj o satiru. Hneď na prvej strane som si prečítal napr. článok o tom, ako Čínsky futbalový zväz za viac ako 150 miliárd eur odkúpil Nemecký národný futbalový tím a že v prípade víťazstva Nemecka na MS bude trofej vystavená v Číne v Pekingu. http://berliner-express.com/2018/06/china-kauft-die-deutsche-fussball-nationalmannschaft/

Alebo článok o tom že nemecké zákony po novom obmedzujú množstvo kokaínu v Cocacole na 0,2 gramu na liter.  http://berliner-express.com/2018/06/jetzt-gilt-auch-fuer-cola-das-deutsche-reinheitsgebot/

Aj som sa celkom zasmial :)

Je zlé zdieľať takéto satirické weby ? Podľa mňa nie, ak by som vedel lepšie po nemecky, tak si ten web čítam pravidelne, lebo humor im zjavne nechýba. Čo je na tom teda zlé ?

Toto. Komentáre k danému článku na FB :

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dajme ľudom to, čo chcú počuť. O viac sa nestarajme. Oni sa o zvyšok už postarajú. 

Pekne

Tomáš Mihalík

Tomáš Mihalík

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  366x

"Ak opravíte múdreho človeka, tak vám poďakuje. Ak opravíte hlúpeho človeka, tak sa urazí" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu