Ako mi Chmelár, Blaha a Matovič dali ban

Písmo: A- | A+

Títo politici sa neraz opierajú o základné ľudské práva, slobodu slova a dodržiavanie základných princípov fungovania demokracie. Pozrime sa teda, ako a za čo sú schopní odobrať práva (aj keď len na internete) iným.

Dať niekomu BAN na internete samozrejme nie je zakázané a každý to môže urobiť z akýchkoľvek dôvodov. O to viac sa možnosť "zablokovať názor" posudzuje u politikov, ktorí majú na jednej strane plné ústa dodržiavania základných ľudských práv a na druhej strane mažú názory iných ľudí, ktorí s nimi nesúhlasia, alebo ich kritizujú.

Ako sa potom dá veriť politikovi, ktorí v televízii vraví, že ochraňuje slobodu, ale na druhej strane, tam kde to zákon neprikazuje a je to postavené len na princípoch a morálke, slobodu naopak berie.

Je to minimálne veľký výkričník pre budúcnosť, čo by sa možno dialo, ak by títo ľudia mali absolútnu moc.

Eduard Chmelár

Prvým začnem pánom Chmelárom, ktorí je v časti verejnosti považovaný za vzdelaného, sčítaného historika a politológa. V inej časti verejnosti je zas považovaný za egoistu neschopného prijímať kritiku, žijúceho vo vlastnej bubline svojej pravdy. Ja ho vnímam tak niekde v strede medzi týmito dvoma charakteristikami.

Pred voľbami v roku 2020 sa Chmelár snažil presadiť aj na Facebooku, produkoval množstvo statusov, rozborov a vyjadrení.

Jeden z nich bola aj analýza, ako by mohla vyzerať vláda po voľbách - či sme pripravení na vládu v zložení Pellegrini, Kiska, Truban a Beblavý.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2926999643998575&id=277333422298557

Chmelár často v statusoch kritizoval Fica, Pellegriniho, Lajčáka, Blahu, Sulíka, Matoviča, PS-Spolu, ĽSNS a vlastne tak nejak všetkých.

Po tom ako "zanalyzoval" situáciu som sa začal sám seba pýtať, že s kým by teda chcel vládnuť Chmelár, keď je schopný spájať iné politické strany do možných koalícií.

Tak som sa ho opýtal:

"Pán Chmelár, čo keby ste namiesto toho, že spájate hore dole iné strany napísali, s kým si viete predstaviť vládu vy, ak sa dostanete do parlamentu? Lebo všetkých okolo kritizujete a vašich voličov by to možno zaujímalo."

Dostal som dosť lajkov, môj komentár bol vysoko po otvorení komentovej sekcie. Avšak odpoveď som nedostal. Stačila možno aj diplomatická odpoveď : "S každým, kto bude súhlasiť s našim programom." Takto podobne na rovnakú otázku odpovedajú ostatní politici napr. v politických reláciách, keď sa ich to opýta moderátor.

Ja som sa odpovede nedočkal, ale po približne dvoch hodinách od zverejnenia komentára mi ho Chmelár vymazal a zakázal ďalej komentovať.
Ja som však malá ryba, na facebooku som nič, tak si to ku mne aj k iným ľudom vie ktokoľvek dovoliť. Na nás "malých" sa však ukazujú morálne princípy ľudí. Ak by bol Edo Chmelár napríklad premiér, mal by absolútnu moc a novinári by sa ho pýtali nepohodlné otázky, čo by spravil ? No dobre, vyhýbal by sa im, zahmlieval a tak ďalej. Čo by ale chcel Edo spraviť v skutočnosti? Zakázal by im pýtať sa, zakázal by im písať? Lebo to je to, čo robí dnes, "keď ho nikto nevidí".

Nerobí to samozrejme len on, 99% ľudí už asi niekoho zablokovalo a tak by sa dalo všeobecne povedať, že nikto nemá morálne právo na nič. Tak to však nie je, ak si ja zablokujem človeka, lebo mi píše nadávky, tak si ho jednoducho zablokujem. Ak si politik zablokuje nadávajúcich a urážajúcich ľudí, opäť je to v poriadku. Problém je, že sa mažú slušné komentáre podopreté argumentom, ktoré sú kritické - a dokonca ani to by mi nevadilo, ak by ale rovnakí ľudia nerozprávali o slobode slova a ľudských právach. Tie sa predsa nevzťahujú len na nejaké paragrafy a zákony ktoré sa majú dodržiavať, ľudské práva sa môžu dodržiavať aj cez morálne princípy napr. tým, že nebudem mazať slušné, aj keď kritické komentáre.

Ľuboš Blaha

Kráľ medzi kráľmi v počte BANov.

Blaha a jeho tím adminov venuje obrovské množstvo času na to, aby jeho komentujúca bublina bola dokonalá. Dokonale lajkujúca, dokonale tlieskajúca, dokonale chváliaca veľkého mysliteľa. Jeden jediný krát sa stalo, že Blaha hromadne neblokoval komentujúcich, ktorí s ním nesúhlasili. Bol to status, kde sa pustil do Kotlebu (po televíznej diskusii Kotlebu s Dankom). 90% komentárov Blahu kritizovalo, on sa z toho poučil a od vtedy už Kotlebu nekritizuje. Skvelé.

Mňa zablokoval pod týmto statusom:

https://www.facebook.com/LBlaha/posts/2102915189947049/

Blaha v ňom obhajuje niektorých politikov ktorí sa vydali na Krym v čase konfliktu a stretávali sa tam s proruskými politikmi. Hovorí v ňom, že politici si v súkromí môžu chodiť kam chcú, že vtedy nereprezentujú štát. Že politici rešpektujú zahranično-politickú líniu EÚ a preto to nebola oficiálna cesta.

Pri tomto statuse ma opäť napadol jeden kriticko-argumentačný komentár:

"Pán Blaha, pamätáte, ako ste kritizovali Kisku, keď sa neoficiálne stretol s Dalajlámom ? Vtedy ste vraveli, že politik je vo funkcii 24 hodín a že hrubo porušuje našu zahranično-politickú líniu voči Číne. Prečo to už teraz neplatí?"

Chcel som rozbehnúť diskusiu, nestihol som. Chcel som vedieť aké sú tam rozdiely, kedy sa môže chodiť na neoficiálne cesty a kedy nie, nedozvedel som sa. Blaha alebo jeho tím adminov vyhodnotil môj komentár za neprijateľný. Možno to niekoho veľmi pobúrilo, možno sa niekto veľmi urazil, čo si to dovoľujem sa také veci pýtať samotného poloboha Blahu.

Komentár bol zmazaný a dostal som doživotnú cenzúru. Za normálnu otázku, bez nadávok, bez nejakého zosmiešňovania a irónie. Stal som sa nevhodným pýtať sa.

To je ten piedestál morálnych princípov.

Igor Matovič

Igor sám nevie čo chce a to, že ma zablokoval práve on ma skôr rozosmialo, ako nahnevalo.

V čase nástupu druhej vlny od septembra 2020 písal Igor množstvo statusov, ktoré s pandémiou priamo súviseli. V komentároch bolo množstvo diskusií, nie len na tému zo statusu ale aj na iné témy a často sa v komentároch rozoberalo 10-krát viac vecí ako v samotnom Igorovom statuse. Ja som tam tiež komentoval a čo si pamätám, v komentároch som zastával skôr pozíciu provládneho diskutéra, nikdy som však nešiel "na totálku", aby som tam zase všetko schvaľoval. Igor nikdy nebol politik, ktorého som volil a ani nikdy nebude takým politikom, napriek tomu som tam väčšinou vyvracal rôzne hoaxy.

Absolútne by ma nenapadlo, že ma on, či jeho tím zablokuje, keď som de facto robil prácu aj za nich.

Niekedy v zime dal ale Igor status, že bude diskutovať v nedeľu na TA3.

Bolo to pár týždňov po jeho amatérskom vystúpení v Bruseli kde sa ukázala jeho skvelá znalosť angličtiny. Videá a obrázky z tohto trapasu vo veľkom zaplavili internet. Sám Igor sa na tom zabával, keď sám zdieľal tieto vtipné obrázky a videá.

No a ja som si dovolil pod jeho status, kde informoval o blížiacej sa diskusii na TA3 pridať túto fotku:

Obrázok blogu

Hodilo sa mi to do kontextu keď bude na TA3, bral som to ako vtip, ktorému sa smial aj sám Igor. Avšak len Igor si na svojej osobe môže zavtipkovať, iní nie.

Komentár mi zmazali a mám cenzúru ďalej komentovať. Napriek tomu, že 99% mojich komentároch tam vyvracalo hoaxy. No čo už. Asi som nejakému adminovi akurát prišiel pod ruku :)

Skryť Zatvoriť reklamu