Hey! I just met you, and this is crazy, here is VSE Holding a.s. , so buy it maybe ?

Stalo sa. Východoslovenská energetika mení majiteľa. Nebude ním Richard Sulík, ale nejaká nemecká firma E.ON. Tak ako to je, vyšli sme z toho výhodne ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Richard Sulík za 35 miliónov eur odobril kúpopredaj VSE. Že teda na kúpu celého podniku nemáme peniaze, a že to stálo veľa, a že sme vlastne zarobili. (kto by nevedel, tak predkupné právo znamená, že ak sa dve cudzie strany dohodnú na obchode a teda aj na cene, tak ja ako majiteľ predkupného práva môžem prísť medzi nich, túto cenu dorovnať a mať doslova predkupné právo, teda môžem predbehnúť kupujúceho a nikto by mi nemohol absolútne nič - hralo sa teda o kúpu 49% vo VSE). 

Celé mi to prišlo také nemastné neslané a tak rozpíšem pár bodov, ktoré vo mne vyvolali skepsu, že ide pre Slovensko naozaj o výhodný obchod. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Rišo sa obhajoval v štýle: "síce som to pokazil, ale iní to pokazili viac"

Pozeral som tú tlačovku ( dávam ju sem https://www.ta3.com/clanok/1189002/tb-ministra-r-sulika-o-uspesnych-rokovaniach-s-energetickou-spolocnostou.html ) a Rišo bol neobvykle akýsi nervózny, vždy keď mal slovo, nezabudol sa obhájiť tým, že v minulosti pri predaji SSE (Stredoslovenské elektrárne) za neuplatnenie predkupného práva Slovensko nedostalo nič. Povedal to prosím pekne - štyri krát. V celkovom kontexte, ktorý tu rozpíšem mi to jeho obhajovanie prišlo podobné, ako keď som sa v druhom ročníku na ZŠ vrátil domov s trojkou z písomky a ako obhajobu som povedal, že "ale kamarát mal päťku". Tuto som už začal ozaj počúvať, o čom to tí páni hovoria, Rišo veľakrát nervózny nebýva a dnes mi taký pripadal.

SkryťVypnúť reklamu

2. Matovič doniesol z Bruselu nie dobrú, ale geniálnu správu. Kdežto Sulík dojednal "celkom slušnú sumu"

Rozdiel medzi Matovičom a Sulíkom je pre mňa osobne v tom, že Matovič je klamár na pohľadanie, Richard je skôr pragmatik a človek, čo dá na dôkazy, ak ide o ekonomické témy. Preto som tu dostal ďalšiu ranu.

Na tlačovke Sulík povie, že "podpísali sme zmluvu, ktorá je pre Slovensko veľmi výhodná" a na tej istej tlačovke povie, že "Slovenská republika pri tomto prevode dostane celkom slušnú sumu, a to 35 miliónov eur." 

No tak Richard Sulík ! Prečo sa držať takto v úzadí ? Veď zmluva je pre Slovensko "veľmi výhodná" , tak to musela byť minimálne skvelá až geniálna suma ! .... ale ja viem, klamať ti nejde. Ja by som to ani nenazval celkom slušnou sumou, ale proste sumou. 

SkryťVypnúť reklamu

3. Richard sa nebude vyjadrovať k detailom rokovaní

Ako sám povedal na konci tlačovky, dosť nervóznym spôsobom, týmto podpisom je preňho táto vec uzavretá. Tak sa opäť pýtam, a čože toľko tajností ? Takáto výhodná zmluva pre Slovensko a my to za deň zbúchame a už sa k tomu nebudeme vracať ? Veď ak by to bolo také výhodné, tak je to skvelá príležitosť na zviditeľnenie svojej práce ako ministra ! 

4. "Za koľko sa predával ten podiel ?" - "Ďakujem pekne za vaše otázky. Poprosím ďalšiu otázku."

Keď už teda máme v hlave toho červíka, že to teda akosi nebolo úplne v poriadku, poďme to rozobrať ďalej.

Keď sa pýtali Richarda, aká bola cena pri predaji, povedal, že "veľa" . Ok dík. 

SkryťVypnúť reklamu

Tak skúsili aj nemeckého zástupcu, ktorý od jedného novinára dostal tri otázky naraz, a zhodou náhod na tú otázku o cene zabudol odpovedať. Ale tak stane sa že ? Ibažeby ste sa s Richardom dohodli, že otázku ceny nebudete nejak veľmi vyťahovať a preskočíte ju zámerne.

Tak ešte raz to novinár skúsi "a čo cena ?".

Odpoveď od 18:33 na tlačovke : "budú ďalšie formálne kroky, ako napríklad schválenie prevodu akcií valným zhromaždením" - VAAAU to je dôležitá informácia ! Presne to , na čo sme sa pýtali, no ale pánko pokračuje: "k cene sa mi ťažko vyjadruje, pretože bola súčasťou veľkej medzinárodnej transakcie a šlo to trošku ťažšie, keďže sme mali aj spoluvlastníka a to SR."

Červenou som zvýraznil, že cena bola súčasťou veľkej medzinárodnej transakcie. Trochu sa pri tom teda zastavím.
Vrátim sa na čas 15:53 kde pán Klaune prostredníctvom prekladateľa hovorí: "nadobudnutie podielu vo VSE je súčasťou väčšieho medzinárodného projektu medzi spoločnosťami E.ON (kupujúci) a RWE (predávajúci)."

Čo to teda znamená ? E.ON a RWE sú krásnym príkladom medzinárodnej obchodnej politiky na úplnom high level. Rozparcelovaná Európa a akurát sa dohadujú o obchode v strednej Európe. Tie rozhovory za ich stolom prebiehajú asi takto "stiahneme sa z Bulharska, ak nám predáte podiel na Slovensku." prípadne "nezavadzajte nám v juhovýchodnej Európe a my sa stiahneme zo strednej Európy." To som dal úplne zjednodušene.

No a potom sa na tlačovke prirodzene ťažko obhajuje cena, keď bola (zrejme) schválne nízka, pretože bola súčasťou veľkej medzinárodnej transakcie . Tá cena už len kvôli tejto červenej vete nemohla byť vysoká.

5. Aká je teda cena za 49% VSE ?

No, priznám sa, že netuším aká bola cena a neviem či sa niekedy pravdu aj dozviem. Bohužial, nie som špecialista na predaj akciových spoločností a neviem ako sa tam taká cena môže stanoviť. 

Jediná možnosť, ktorá ma napadla je potom samotná cena akcií. Je to akciová spoločnosť, akcie predstavujú hodnotu firmy a aj tie samotné boli hlavnou súčasťou tej transakcie, hovoril o tom aj pán Klaune v tej časti o schválení prevodu akcií valným zhromaždením. 

Ešteže existujú výročné správy.

Obrázok blogu

Čo tu teda máme.

Jedna akcia má hodnotu 33,19 eur k 31.12.2019
SR vlastní 1 715 130 akcií (51%)
RWE vlastní 1 647 870 akcií (49%)

Hodnota akcií, čo vlastní RWE je teda 1 647 870 x 33,19 = 54 692 805,3 eur. 
Takmer 55 miliónov eur. Nakoľko sa predávali akcie, tak tie stáli toľkoto.

No a teraz mám v hlave druhého červa a s ním aj niekoľko teórií.

1. Nakoľko to bola medzinárodná dohoda v medzinárodnom projekte, tak to tie firmy potrebovali spraviť ozaj čo najrýchlejšie a kupovali sa akcie, podľa toho, koľko stoja. Teda za veľmi málo peňazí. Nemá zmysel si niečo predávať za veľa peňazí, ak robíte viacero obchodov v "medzinárodnom projekte" naraz. A preto cenu taja.
Ale toto by nám snáď Richard nespravil. Toto veru nie, dúfam, že nie.

2. Cena akcií sa zmenila pred touto transakciou, možno aj desaťnásobne ? Potom by stála transakcia 550 miliónov eur ? O tejto "veľkej" sume to Richard hovoril, že sme si nemohli dovoliť ? Bolo by vôbec legálne takto navyšovať hodnotu akcií tese pred predajom ? Prečo by to vôbec dve spriaznené firmy robili ? 

3. Predajná cena bola naozaj za 55 mil eur, ale ešte tam pridali nejaké nadhodnotenie alebo čo. Kto je fajnšmejker v týchto veciach, nech potom napíše do diskusie, čo všetko určuje predajnú cenu akciovej spoločnosti. 

6. Kvôli tvojím tajnostiam a mojej zvedavosti, si v pomyselnej charakterovej tabuľke stratil 10 bodov dôveryhodnosti, Richard.

Čím menej informácií, tým viac dohadov a dohady bývajú vždy menej ľúbivé. Škoda Richard. 

7. (Bonusový bod. Plot twist. Dejový zvrat.) Richard Sulík zachránil firmu pred štátnym rozkrádaním.

Keď Fico vravel o Slovenskej energetike ako o zlatých vajciach, mal pravdu. Všetko sa dá dohľadať, napríklad aj to, že v roku 2019 mali VSE holding a.s. čistý zisk 67 miliónov eur. ktoré sú ešte aj tak ďalej "zdanené" 51% podielom Ministerstva hospodárstva SR v tejto spoločnosti, čiže dividendy z akcií sa vyplácajú na štátny účet. Dejový zvrat v tomto príbehu môže byť aj ten, že Richard Sulík nechcel VSE odkúpiť, lebo on už tak nejak verí v to, že čo je štátne sa hneď rozkradne a akonáhle by tomu mal šéfovať nejaký "pán politicky nominovaný manažér" tak za 5-10 rokov, by ešte štát dotoval zo svojho na udržanie chodu tejto akciovej spoločnosti. Nooo, tak to už je iná vec, aj tak sa dá. 

Well done, Richard !
 

Tomáš Mihalík

Tomáš Mihalík

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  429x

"Ak opravíte múdreho človeka, tak vám poďakuje. Ak opravíte hlúpeho človeka, tak sa urazí" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu