Prečo je veda so underrated

Písmo: A- | A+

Mal som chvíľu, a tak som rozmýšľal, aký vplyv majú na nás vedecké poznatky a či nás nejako ovplyvňujú. Bohužiaľ, na nič som neprišiel. A ešte viac ma zarazila skutočnosť, že ľudia vo svete viac oslavujú náboženskú pravdu ako tú skutočnú.

Nevravím, že všetko ohľadom vedy je pravda, niektoré veci sú len teória, ale logicky má aj vedecké teória k pravde bližšie ako tá náboženská teória. Ale jednej vec nechápem, prečo ľudia dokážu stovky rokov naprieč náboženstvami oslavovať skutočnosti, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou nereálne, kupujú ozdoby, darčeky, uznávajú zvyky a tešia sa z toho. A na druhej strane na skutočné príčiny nášho bytia, skutočné príčiny vzniku vesmíru, planét a všetkého okolo nás, ... na tie naozajstné dôvody prečo me tu a ako je možné, že sme tu, povieme len "hm...aha" .... "takže vesmír vznikol takto a tá veľká energia sa pretvárala až vznikali prvky ako neutríny a kvarky a atómy a molekuly a všetko to chladlo a rozpínalo sa, až raz po miliardách rokov sa nejaká hmla spojila dokopy vytvorila husté horúce jadro, potom to všetko chladlo, boli tu meteority, pôsobila gravitácia, neustálym premiešavaním atómov vznikali nové a nové prvky"... a my na to že "hm, aha, .. no a čo teraz ja s tým" .....

a potom príde iná vec-bohovia, vykupitelia, vyslanci, stvoritelia .... a my všetci spravíme že "ach nie! ochraňuj ma pred večným ohňom! môj život máš v rukách, len mi prosim nedovoľ aby som viac zhrešil!"

osobne nič nemám proti náboženstvám, chcem práve vyzdvihnúť ich snahu o vieru v niečo, v čo dokážu veriť tisícky rokov a oslavujú to niekoľkokrát za rok, pravidelne sa stretávajú v chrámoch aby oslávili svoju vieru, vieru v život....

a teraz sa mi natíska taká otázka. Prečo ľudia neoslavujú vedu ako druh náboženstva ? Prečo sa denne nestretávajú a nepripomínajú si ako pred 13 mld. rokov vznikol vesmír ? Prečo ľudia na možnú pravdu reagujú "hm, aha" a na totálnu nepravdu reagujú "óóóó, takže táákto to bolo, tak za to, že v to verím, sa budem každý deň schádzať s inými ľudmi, ktorí veria v to isté a budeme si to spoločne pripomínať, teším sa"

nerozumiem

Skryť Zatvoriť reklamu