Cisárove nové šaty

Posledné rezonujúce témy našej politickej scény mi pripomenuli rozprávku H. CH. Andersena - Cisárove nové šaty. Tá sa dá nádherne parafrázovať na našu situáciu. Je len na škodu, že ako dospelí ľudia už nesiahame po týchto rozprávkových skvostoch, kde je skoro vždy detsky prijateľne popísaná choroba, jej príčina, dôsledok, ale hlavne, ako ju liečiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dávno-pradávno žil na svete cisár a ten sa tak rád parádil, že na drahé šaty utrácal všetky peniaze. Na jeho kráľovskom dvore sa neprestajne konali všelijaké oslavy, hostiny, rád mal aj slávnostné sprievody a každý deň chodil do divadla, len aby sa pred svetom mohol ukázať v nových šatách.

Aj náš pán ficár je tiež rád videný na sprievodoch a obdivovaný davom, jeho chunta neváha na oslavu zobrať vládny špeciál, len aby v dopadajúcom svetle pôsobili dokonalo.

Raz prišli do mesta dvaja podvodníci, ktorí o sebe tvrdili, že sú výborní tkáči a vedia utkať prekrásnu látku, akej niet na svete páru. Vraj tá látka má nevídané vzory a žiari tými najjasnejšími farbami. A navyše je aj zázračná, lebo ju uvidia len múdri ľudia. Žiaden hlupák ani človek, ktorý nie je hoden svojho postavenia, tú krásnu látku nikdy neuvidí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiadna cena nie je dostatočne vysoká, ak má výsledný produkt slúžiť ľudu, ktorí nás miluje ... a samozrejme ficárovi. Dajme ľudu napríklad zimný štadión v hlavnom meste, alebo futbalový (aj v Ríme na pobavenie lúzy vystavali Koloseum a rozhadzovali chlieb, aby jej zapchali hladné gágory) ... veď aj tak si to zaplatia. Veľké, viditeľné dary pôsobia na ľud zázračne - to že niektoré z nich neuvidia vôbec, nie je podstatné. A hlavne, ak by sa niekto ozval, že nič nevidí, okamžite z neho bude hlupák, a taký pri koryte nemá čo robiť!

V paláci im pridelili veľkú sieň, do nej postavili dva tkáčske stavy a tí dvaja sa tvárili, že usilovne pracujú. Lenže na stavoch nemali vôbec nič – ani nitku, ani kúsoček látky. Každý deň požadovali na prácu najjemnejšie hodvábne nite a rýdze zlato. Tie si skryli do vreciek a od rána do večera sedeli pri tkáčskych stavoch.

SkryťVypnúť reklamu

Aké je to krásne jednoduché ... Hans to vedel napísať presne. Záujmových skupín obieha okolo válova mnoho, ale minimálne dve sú pažravé poriadne. Neprinesú síce nič, ale zaplatiť si za to "nič" nechajú kráľovsky.

A všetci cisárovi radili, aby si z látky dal ušiť nové rúcho na nastávajúcu slávnosť. Cisár tkáčov vyznamenal a vymenoval ich za hlavných dvorných tkáčov. Tí potom presedeli pri práci celú noc a spálili pritom vari aj dvadsať sviec. Tvárili sa, že veľkými nožnicami strihajú látku a potom začali ihlami bez nití šiť cisárove nové šaty.

Samotný ficár vie, že niečo nie je v poriadku. Nemôže však niekoho za svoju hlúposť potrestať (keďže je neomylný), tak ho odmení. Odmenený samozrejme vie, že kde má hlúposť zelenú, tam sa dá napakovať najlepšie, a preto hrabe ešte usilovnejšie - nehľadiac na náklady ... zaplatí to predsa ľud. Pochopiteľne chunta navôkol teatrálne prikyvuje a chváli látku a šaty. Veď kto už by chcel pôsobiť blbo, keď samotný ficár vidí a chváli?

SkryťVypnúť reklamu

Cisár kráčal pod parádnym baldachýnom a davy ľudí na uliciach híkali: „Och, aké šaty! Aký krásny plášť! Ako tie šaty cisárovi pristanú!“ Nikto sa neodvážil priznať, že nič nevidí, nikto nechcel, aby o ňom povedali, že je hlúpy, nikto si nechcel priznať, že je neschopný. A odrazu zakričal akýsi malý chlapec: „Cisár je nahý!“ „Počujete, čo vraví to nevinné dieťa?“ ozval sa jeho otec. „Dieťa je dieťa! Ono je vždy hodno svojho postavenia. To znamená, že hovorí pravdu.“

Takže donekonečna budeme civieť, ochkať a chváliť, ako sú produkty práce našej vlády pre nás prínosom? Len aby o nás niekto nepovedal, že sme nebodaj hlúpi, neschopní? Do konfrontácie s faktom a realitou sa dostávame dennodenne. Aj dieťaťu je zrejmé, že je tu vrstva, ktorá otŕča mastné prsty, aby im napadalo do rúk, keď budú ficárovci hodovať. Táto garnitúra nebude kričať, že niečo je zle. Máličko prepadne aj vrstve väčšinovej, ktorá je zhromaždená na prízemí - skostnatelé prsty toho veľa nezachytia. Radšej sú úplne ticho, lebo by mohlo prestať padať úplne.

SkryťVypnúť reklamu

No a nakoniec tu je pár tých drzých deciek, ktoré budú vykrikovať, ale nemá kto počúvať - nikto zrejme nechce prísť o svoj kus žvanca. Najlepšia taktika na nich je prefackať, zdiskreditovať, na otázky odpovedať otázkami - alebo vôbec, proste z nich urobiť hlupákov (alebo najsamlepšie pozatvárať, ako to vyriešil Putin s členkami Pussy Riot). Zrejme väčšina tejto krajiny iba otŕča ruku ... niektorý na to majú nárok vďaka veku, iní by mali dostať deku (aby sa zobudili).

Inteligentných spôsobov, ako povedať, že cisár je nahý, je mnoho (ešte viac tých debilných). Inteligentných spôsobov, ako sebe a svojmu okoliu dopriať zmenu bude onedlho zopár tiež.

Peter Tomašovič

Peter Tomašovič

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Strelec s chuťou trafiť sa do čierneho Zoznam autorových rubrík:  CESTOVANIE - DOPRAVAĽUDIAŠPORTTOTO SME CHCELI?ZAMESTNANIEZDRAVOTNÍCTVO

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu