Ešte predtým ako začnem, rád by som vyzval všetkých novinárov ktorí riešia kultúru a osobnosti z kultúry aby vytvorili dostatočne silný tlak a kritiku voči monopolnej inštitúcii akou je VŠMU FTF ale aj AVF a členov ich komisie na to aké typy audiovizuálnych diel sa podporujú, točia a prečo. To isté sa treba pýtať aj producentov. Treba jasne ukázať že budúce generácie filmárov vzdelávajú pedagógovia ktorí nemali a nemajú záujem o žánrový film, teda nemajú záujem o diváka a tým pádom ani o zisk a návratnosť a ktorí klasickému naratívu a žánrovému filmu nerozumejú a to isté platí aj o členoch komisie na AVF. Alebo ešte horšie, myslia si že rozumejú. Zostávajú v období avangardy a nových vĺn ktoré vedomo a úplne otvorene rezignovali na klasický a stovky rokov overený storytelling ktorý má v americkej kinematografii pevne zakotvené miesto no na Slovensku nemá absolútne žiadnu tradíciu. Teda stop za každú cenu umeleckým filmom, stop avandgarde, stop experimentom, treba návrat k divákovi k žánrovému filmu k Aristotelovej dejovej výstavbe a k Freytagovi. A hlavne k Hero Journey. Preto mám veľkú dôveru vo vás divákov že dokážu rozlíšiť lajno od diamantu, lebo keď sa nemieni zmeniť establišment, tak treba vychovať diváka k tomu, aby úplne odmietol establišment.
Invalid je síce dobrou lastovičkou s určitým prísľubom, ale určite nie bezchybnou.
Sú filmy ktoré vidíte raz a vyšumia vám z hlavy. A potom sú filmy ako Matrix ku ktorým sa vrátite 5,10,20 krát počas vášho života, znovu a znovu. Pre mňa je Matrix dozaista jedným z najlepších filmov aké boli kedy vytvorené a jeden z mojich 10 najobľúbenejších. Prečo je to tak? Tých dôvodov je niekoľko. Predovšetkým je to preto, že Matrix je dokonalým vyvážením komerčného akčného storytellingu spojeného s tými najťažšími filozofickými konceptami v rámci dejín filozofie aké vôbec existujú. Či už je to Platón a jeho podobenstvo o jaskyni (Matrixe) alebo Descartes a jeho meditácie o prvotnej filozofii, či Baudrillard a jeho Simulakra, Carollovu Alicu v Krajine zázrakov, či film ako Čarodejník z krajiny Oz, Ghost in a Shell, Akira, Blade Runner, Hard Boiled, Star Wars, Vesmírna Odyssea až po judeokresťansko védsky (ako aj Homérova Odyssea) ale aj budhistický monomýtus o vyvolenom spasiteľovi ktorý nasleduje najstaršiu príbehovú štruktúru ľudstva, Príbeh Hrdinu známu vďaka Campbellovi ktorý spopularizoval aj Vogler ktorého český preklad Scenáristova Cesta už je konečne po desiatkach rokov čakania v našich knihkupectvách. Po vizuálnej stránke ešte treba dodať inšpirácie pre Matrix filmy ako Smrtonosná zbraň, Terminátor či odkaz na Spielbergov Duel keď nákladné auto zdemoluje v úvode telefónnu búdku v ktorej je Trinity.
Príbeh Hrdinu je pomerne častou príbehovou šablónou úspešných filmov (Matrix, Pán Prsteňov, Star Wars, Harry Potter, Avatar sú tie najznámejšie).
Inými slovami, ak ste si niekedy mysleli že Matrix je povrchný efektný film, znamená to, že vy sami ste povrchný divák.

Príbeh hrdinu má tradične 12 častí v ktorom sa nachádzajú tri základné fázy ak chceme byť konvenčný a ak menej špecifický tak iba dve a to je "Známy svet" a "Neznámy svet" ktorý je rozdelený stretnutím s mentorom a cestou späť. Pravdou však je že nemusia byť vždy obsiahnuté všetky body a predsa zachováme štruktúru Príbehu hrdinu.
Nechcem byť suchý derivát ako Martini a zaťažovať vás teóriou a interpretáciou jednotlivých bodov príbehu hrdinu a scén filmu, takže to zhrniem len do jednoduchej vety, že hoci je Príbeh Hrdinu kruh je to zároveň Aristotelova úsečka či Freytagova pyramída. Všetko je to jedno a to isté. Pokiaľ to vnímate ako odlišné veci, absolútne nerozumiete príbehovej štruktúre.
Úsečky príbehu hrdinu. Príklady:


Poďme ale späť k Matrixu.
Rozdelil som ho konvenčne na tri dejstvá (a znovu platí, môže byť rozdelené aj na 5 častí podľa Shakespearovského delenia, kto si myslí že trojaktovka nie je zároveň aj päťaktovka tak nerozumie filmu a rozprávaniu príbehu - to platí hlavne o tých našich filmároch ktorí učia nové generácie na televíznej fakulte...).
Prvé dejstvo. Act 1. Hlavná otázka prvého dejstva: Čo je to Matrix?
Prvé dejstvo končí odpoveďou na túto otázku (si iba baterka Neo).
Call to adventure: "Ťuki ťuk Neo, Sleduj bieleho králika. " - Neo je pozvaný do klubu kde stretne Trinity a nastolí otázku Prvého dejstva - Čo je to Matrix? V klasickom Freytagovom trojuholníku či Aristotelovej štruktúre alebo Save the Cat štruktúre je toto Incited incident.

Refusal of the Call:
Neo dostáva telefón na ktorý mu vzápätí zavolá Morpheus ktorý mu dáva rady ako sa dostať preč a vyhnúť sa Agentom. Odmieta volanie, nedokáže to.

Meeting the Mentor: Neo sa stretáva so svojim mentorom Morpheusom ktorý mu ponúka na výber z piluliek (Príbeh Hrdinu: Frodo sa stretáva s Gandalfom, Harry s Dumbledorom, Skywalker s Obiwanom, Dr. Augustineová učí Jacka ako používať Avatara, ako sa pohybovať vo svete Pandory...)

Crossing the treshold: Neo je vypojený z Matrixu (Frodo sa vydáva na cestu, opúšťa známy svet atď..) v tomto bode je aj vysvetlenie situácie čo je realita, a čo je Matrix (si iba baterka Neo). A následné odmietnutie tohto faktu je koniec prvého dejstva/aktu ktorý má v tomto prípade 40 minút. Učenie bojových umení, skok a vysvetlenie kto je Neov nepriateľ (Agent) je už začiatkom druhého (dejstva) aktu filmu.


Druhé dejstvo (act 2)
Otázka druhého dejstva: Je Neo vyvolený?
Tests, Allies, Enemies:
Tréning bojových umení. Morpheus učí Nea. Ukazuje mu kto je to Agent. Učenie končí skokom (ktorý neurobí nikto)

Approach the innermost cave: Najhlbšie dno príbehu. Morpheus vezme Nea za Vedmou kde sú demonštrované jeho pochybnosti a dostáva informáciu, že on nie je Vyvolený, ale že sa bude musieť rozhodnúť medzi jeho životom a životom Morpheusa. Tento úsek končí zajatím Morpheusa. Divák sa dozvie o zrade Cyphera ktorý vydal Morpheusa Agentom za vymazanie spomienok a opätovné pripojenie k Matrixu. Cypherov návrat - postupné vypájanie (zabíjanie) členov Nabuchodonozora.


Ordeal: Neo sa rozhoduje čo urobiť. Vypojiť Morphea by znamenalo ich záchranu a jeho zabitie. Predpoveď Vedmy sa naplnila. Neo sa rozhoduje vrátiť sa do Matrixu a zachrániť Morphea. Koniec druhého aktu. Začiatok tretieho dejstva je opätovné zapojenie do Matrixu a záchrana Morpheusa a požiadavka po množstve zbraní. Koniec druhého dejstva.


Tretie dejstvo : Neo je vyvolený
Neo musí bojovať so strážami sám. Najprv sa bojí, pretože neverí, že on je ten pravý, ale čoskoro dostane sebavedomie a začne si uvedomovať pravdu. Rýchlejší než guľka. Konfrontácia s Agentami. Neuteká pred ním.

The Reward: Neo zachráni Morpheusa z Matrixu. Vypájanie z Matrixu preruší agent.

The Road back: Neo sa postaví Agentovi Smithovi. Neo uteká aby našiel cestu z Matrixu. Agent Smith ale predvída jeho kroky a zabije Nea.

Fantastická hudba Dona Davisa.
The Ressurection: Neo po vyznaní lásky od Trinity ožíva. Spoznáva pravdu (Buddhovo osvietenie) Vidí ilúziu Matrixu. Vie rozlíšiť klam od reality. Nazerá pravdu takú aká je. Duch víťazí nad strojom a telom.

Return with elixir: Neo sa spoznáva ako Vyvolený. Vypája sa z Matrixu a zachraňuje posádku lode. Záver filmu - telefón strojom ako všetkých ľudí vypojí a oslobodí. Koniec

Matrix je príbehom hrdinu ktorý dokazuje, že hrdina sa nemusí fyzicky presúvať a ísť do cudziny - ako je to v Pánovi Prsteňov, Hviezdnych Vojnách, Harry Potterovi či Avatarovi. Je to vnútorná cesta, nie vonkajšia.

Zhrnutie Hero Journey:

Obyčajný svet: Vidíme normálny život hrdinu na začiatku príbehu pred začiatkom dobrodružstva.
Volanie po dobrodružstve: Hrdina je konfrontovaný s udalosťou, konfliktom, problémom alebo výzvou, ktorá ho prinúti začať svoje dobrodružstvo. Odmietnutie volania: Hrdina najprv odmietne dobrodružstvo z dôvodu váhania, strachu, neistoty alebo iných problémov. Stretnutie s mentorom: Hrdina sa stretne s mentorom, ktorý im môže poskytnúť radu, múdrosť, informácie alebo veci, ktoré ich pripravia na cestu vpred. Crossing the Threshold: Hrdina prvýkrát opúšťa svoj obyčajný svet a prekračuje prah dobrodružstva. Testy, spojenci a nepriatelia: Hrdina sa učí pravidlá nového sveta a znáša skúšky, stretáva priateľov a stretáva sa zoči-voči nepriateľom. Prístup: Počiatočný plán na zvládnutie ústredného konfliktu sa začína, ale vyskytnú sa neúspechy, ktoré spôsobia, že hrdina vyskúša nový prístup alebo osvojí si nové nápady. The Ordeal: Veci sa pokazia a zavedie sa ďalší konflikt. Hrdina zažíva ťažšie prekážky a prekážky, z ktorých niektoré môžu viesť až k životnej kríze. Odmena: Po prežití The Ordeal sa hrdina zmocní meča – odmeny, ktorú si vydobil, a ktorá mu umožňuje postaviť sa najväčšiemu konfliktu. Môže to byť fyzická položka alebo poznanie alebo múdrosť, ktorá im pomôže vytrvať. Cesta späť: Hrdina vidí svetlo na konci tunela, no čaká ho ešte viac skúšok a výziev. Vzkriesenie: Vyvrcholenie. Hrdina čelí záverečnej skúške, pričom využíva všetko, čo sa naučili, aby sa raz a navždy postavil konfliktu (antagonistovi). Návrat: Hrdina prináša získané vedomosti (poznanie) alebo „elixír“ späť do bežného sveta.
Buďme k sebe náročný. Chcime to najlepšie. Chcime kvalitu. Platíme si za to kúpou lístka. Tvorca má myslieť vždy na diváka. Jeho úlohou je stotožniť nás s hlavnou postavou a previesť nás svetom ktorý zažíva, pozvať nás na cestu hrdinu.
Výborný link na porovnanie šiestich príbehov podľa Hero Journey