Punisher - Špinavé prádlo

Čo nás učí tento 10 minútový film o filmovom rozprávaní a filmovej scéne?

Punisher - Špinavé prádlo
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

18+ (násilie)

Punisher - Špinavé prádlo - CZE titulky


Príbeh je zasadený do drsnej štvrte, kde sa Frank Castle (Punisher) práve snaží vyprať svoju bielizeň. Táto všedná aktivita ostro kontrastuje s násilným prostredím okolo neho a okamžite vytvára napätie medzi jeho pokojným správaním a chaosom, ktorý ho obklopuje. Dej vrcholí konfrontáciou Franka Castlea so skupinou členov gangu, ktorí terorizujú okolie. Zatiaľ čo Castle spočiatku vyzerá, že nemá záujem zasiahnuť, eskalácia násilia gangu voči žene a mladému chlapcovi ho napokon núti zasiahnuť do šialenstva okolo neho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak si rozoberieme tento 10 minútový film zistíme že má úvod, jadro a záver. Teda má expozíciu,zauzlenie, konflikt, vyvrcholenie a katarziu resp záver. Tento film sa dá však chápať ako filmová scéna sama o sebe. A každá dobrá filmová scéna má úvod, jadro a záver, má expozíciu hlavných postáv, má cieľ a zauzlenie, konflikt, rozuzlenie vyvrcholenie a záver.

Pozrime sa na to očami Freytagovej pyramídy:

Freytagova pyramída - príbehová štruktúra
Freytagova pyramída - príbehová štruktúra  

Akt 1: Setup - predstavenie postáv: Punisher, Gang, majiteľ obchodu na vozíku. Hlavná postava si prišla vyprať bielizeň. Všimnite si že sa vôbec na nič nečaká v momente ako vidíme hlavnú postavu je nám hneď ukázaná protisila, antagonista, gang, každý frame filmu je drahocenný.

SkryťVypnúť reklamu

Incited incident - podnecujúca udalosť: Volanie po dobrodružstve: Pozvanie do deja - začiatok príbehu: K podnecujúcej udalosti dôjde, keď členovia gangu začnú biť a potom sexuálne napádať ženu mimo práčovne a napadnú aj malého chlapca. Táto scéna je spúšťačom pre Franka Castlea. Z jeho výrazov a pevnejšieho zovretia fľašky Yoo-hoo je jasné, že zápasí s tým, či má zasiahnuť. Tento moment slúži pre Franka ako morálna križovatka. Snažil sa žiť pokojným životom, ďaleko od násilia, no očividná brutalita ho núti postaviť sa svojmu vnútornému zápasu: dokáže skutočne ignorovať zlo, keď je priamo pred ním?

SkryťVypnúť reklamu

Akt 2

Rastúca akcia: Napätie narastá, keď sa Frank rozhodne zasiahnuť.Jeho príprava a premyslené tempo vytvárajú napätie a očakávanie nevyhnutného konfliktu. Bod obratu (rozhodnutie konať): Bod zlomu nastáva, keď násilie dosiahne vrchol. Frankova voľba zasiahnuť predstavuje posun od jeho pasívneho postoja. Zoberie fľašu Jacka Danielsa z obchodu, čím signalizuje svoje rozhodnutie konať. Tento moment slúži ako kritický bod, v ktorom sa Frank mení z pozorovateľa na aktívneho účastníka konfliktu.

Vyvrcholenie: Vrchol nastane, keď Frank brutálne zloží členov gangu. Násilie je intenzívne, pričom Frank použil fľašu Jacka Danielsa na zmrzačenie a zneškodnenie útočníkov. Táto scéna je kľúčová, pretože označuje jeho návrat k funkcii Punisher. Akcia je rýchla, brutálna a efektívna a ukazuje Frankovu zručnosť a nemilosrdnosť pri jednaní so zločincami. Použitie fľaše s alkoholom ako zbrane je významné – nie je to len o násilí, ale aj o tom, že Frank znovu získal svoju identitu. Fľaša, spočiatku vnímaná ako všedný predmet, sa stáva symbolom improvizovanej spravodlivosti, nástrojom v rukách niekoho, kto sa naučil používať čokoľvek, čo je k dispozícii, aby uzákonil svoju formu trestu.

SkryťVypnúť reklamu

Akt 3

Padajúca akcia: Potom, čo sú členovia gangu mŕtvi napätie opadne a divák spracováva konanie hlavnej postavy. Frank sa pokojne vráti do svojej práčovne a dokončí svoju úlohu, čo symbolizuje jeho návrat do všedného, ​​tichého života, aj keď len dočasne.

Rozuzlenie prichádza, keď Frank hodí košeľu s lebkou Punishera mladému chlapcovi, ktorý bol svedkom násilia. Tento akt je symbolický; ukazuje, že Frank nezabudol na svoju identitu a že je stále Punisher. Košeľa je varovaním aj prísľubom – pripomienkou, že Frank Castle, bdelý, stále existuje a je ochotný v prípade potreby vystúpiť z tieňa a pomôcť.


1. dejstvo (nastavenie): Predstavenie Franka Castlea a okolia. Nastavenie nastavenia a tónu. Predstavenie členov gangu a počiatočný konflikt. 2. dejstvo (Konfrontácia): Eskalácia násilia mimo práčovne a Frankov vnútorný boj. Podnetný incident prinúti Franka konať, čo vedie k vyvrcholeniu, kde si násilne podmaní členov gangu. 3. dejstvo (Rezolúcia): Bezprostredné následky konfrontácie. Frank dokončí svoju bielizeň, čo znamená návrat k normálu, ale to, že dal chlapcovi tričko Punisher, naznačuje pretrvávajúcu prítomnosť jeho ostražitej identity.

Kľúčové poznatky zo štruktúry scény - krátkeho filmu:

Efektivita pri rozprávaní príbehov: Scéna ukazuje, aká veľká hĺbka rozprávania sa dá dosiahnuť v krátkom čase dodržiavaním pevnej štruktúry. Každý moment slúži účelu, ktorý posúva príbeh vpred, od nastavenia sveta cez eskaláciu konfliktu až po dodanie silného riešenia.
Charakterizácia prostredníctvom akcie: Postava Franka Castlea sa rozvíja predovšetkým prostredníctvom jeho činov, a nie dialógov. Jeho počiatočné váhanie a konečné rozhodnutie konať vypovedajú o jeho vnútornom konflikte a morálnom kompase.
Vizuálne rozprávanie príbehu: Krátky film sa pri sprostredkovaní svojho príbehu do značnej miery spolieha skôr na vizuálne podnety a akcie než na dialóg, čo je charakteristickým znakom silnej konštrukcie scény. Výber rekvizít (ako fľaša Jacka Danielsa), prostredie a fyzično hercov prispievajú k naratívnemu oblúku.

A znovu sme pri Aristotelovi a jeho základnej definícii príbehu "DEJ JE ZOBRAZENÍM ČINU"

"PRÍBEH JE KONANIE POSTÁV" Ich akcia. Nie ich dialógy.

A princíp pravdepodobnosti, síce je minimálna šanca že práve pri vašej práčovni sa udejú takéto veci, vylúčiť sa to však nedá a to je ďalší Aristotelov základný princíp storytelling, princíp pravdepodobnosti.

Vždy by mala prísť kolízia s pôvodným plánom postavy, s jej kurzom.

Show! Don't tell! Make me f@king care!


Ak chcete mať na Slovensku fungujúce filmové príbehy a fungujúce filmové scenáre stavajte ich na tomto princípe a VŽDY to bude fungovať. Diváci budú spokojní a kiná budú plné.

Tomáš Susko

Tomáš Susko

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  121x

Umelec na voľnej nohe. Niekoľkoročná spolupráca na celovečerných filmoch s Pavlom Barabášom ktoré išili do kín, ako napríklad Sloboda pod nákladom ktorá získala aj divácku cenu Cinematiku a po uvedení do kín sa stala jedným z najnavštevovanejších slovenských dokumentárnych filmov v histórii. Momentálne sa venujem hlavne strihu (RTV). Nie, neštudoval som na VŠMU FTF. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu