18+ (násilie)
Punisher - Špinavé prádlo - CZE titulky
Príbeh je zasadený do drsnej štvrte, kde sa Frank Castle (Punisher) práve snaží vyprať svoju bielizeň. Táto všedná aktivita ostro kontrastuje s násilným prostredím okolo neho a okamžite vytvára napätie medzi jeho pokojným správaním a chaosom, ktorý ho obklopuje. Dej vrcholí konfrontáciou Franka Castlea so skupinou členov gangu, ktorí terorizujú okolie. Zatiaľ čo Castle spočiatku vyzerá, že nemá záujem zasiahnuť, eskalácia násilia gangu voči žene a mladému chlapcovi ho napokon núti zasiahnuť do šialenstva okolo neho.
Ak si rozoberieme tento 10 minútový film zistíme že má úvod, jadro a záver. Teda má expozíciu,zauzlenie, konflikt, vyvrcholenie a katarziu resp záver. Tento film sa dá však chápať ako filmová scéna sama o sebe. A každá dobrá filmová scéna má úvod, jadro a záver, má expozíciu hlavných postáv, má cieľ a zauzlenie, konflikt, rozuzlenie vyvrcholenie a záver.
Pozrime sa na to očami Freytagovej pyramídy:

Akt 1: Setup - predstavenie postáv: Punisher, Gang, majiteľ obchodu na vozíku. Hlavná postava si prišla vyprať bielizeň. Všimnite si že sa vôbec na nič nečaká v momente ako vidíme hlavnú postavu je nám hneď ukázaná protisila, antagonista, gang, každý frame filmu je drahocenný.
Incited incident - podnecujúca udalosť: Volanie po dobrodružstve: Pozvanie do deja - začiatok príbehu: K podnecujúcej udalosti dôjde, keď členovia gangu začnú biť a potom sexuálne napádať ženu mimo práčovne a napadnú aj malého chlapca. Táto scéna je spúšťačom pre Franka Castlea. Z jeho výrazov a pevnejšieho zovretia fľašky Yoo-hoo je jasné, že zápasí s tým, či má zasiahnuť. Tento moment slúži pre Franka ako morálna križovatka. Snažil sa žiť pokojným životom, ďaleko od násilia, no očividná brutalita ho núti postaviť sa svojmu vnútornému zápasu: dokáže skutočne ignorovať zlo, keď je priamo pred ním?
Akt 2
Rastúca akcia: Napätie narastá, keď sa Frank rozhodne zasiahnuť.Jeho príprava a premyslené tempo vytvárajú napätie a očakávanie nevyhnutného konfliktu. Bod obratu (rozhodnutie konať): Bod zlomu nastáva, keď násilie dosiahne vrchol. Frankova voľba zasiahnuť predstavuje posun od jeho pasívneho postoja. Zoberie fľašu Jacka Danielsa z obchodu, čím signalizuje svoje rozhodnutie konať. Tento moment slúži ako kritický bod, v ktorom sa Frank mení z pozorovateľa na aktívneho účastníka konfliktu.
Vyvrcholenie: Vrchol nastane, keď Frank brutálne zloží členov gangu. Násilie je intenzívne, pričom Frank použil fľašu Jacka Danielsa na zmrzačenie a zneškodnenie útočníkov. Táto scéna je kľúčová, pretože označuje jeho návrat k funkcii Punisher. Akcia je rýchla, brutálna a efektívna a ukazuje Frankovu zručnosť a nemilosrdnosť pri jednaní so zločincami. Použitie fľaše s alkoholom ako zbrane je významné – nie je to len o násilí, ale aj o tom, že Frank znovu získal svoju identitu. Fľaša, spočiatku vnímaná ako všedný predmet, sa stáva symbolom improvizovanej spravodlivosti, nástrojom v rukách niekoho, kto sa naučil používať čokoľvek, čo je k dispozícii, aby uzákonil svoju formu trestu.
Akt 3
Padajúca akcia: Potom, čo sú členovia gangu mŕtvi napätie opadne a divák spracováva konanie hlavnej postavy. Frank sa pokojne vráti do svojej práčovne a dokončí svoju úlohu, čo symbolizuje jeho návrat do všedného, tichého života, aj keď len dočasne.
Rozuzlenie prichádza, keď Frank hodí košeľu s lebkou Punishera mladému chlapcovi, ktorý bol svedkom násilia. Tento akt je symbolický; ukazuje, že Frank nezabudol na svoju identitu a že je stále Punisher. Košeľa je varovaním aj prísľubom – pripomienkou, že Frank Castle, bdelý, stále existuje a je ochotný v prípade potreby vystúpiť z tieňa a pomôcť.
1. dejstvo (nastavenie): Predstavenie Franka Castlea a okolia. Nastavenie nastavenia a tónu. Predstavenie členov gangu a počiatočný konflikt. 2. dejstvo (Konfrontácia): Eskalácia násilia mimo práčovne a Frankov vnútorný boj. Podnetný incident prinúti Franka konať, čo vedie k vyvrcholeniu, kde si násilne podmaní členov gangu. 3. dejstvo (Rezolúcia): Bezprostredné následky konfrontácie. Frank dokončí svoju bielizeň, čo znamená návrat k normálu, ale to, že dal chlapcovi tričko Punisher, naznačuje pretrvávajúcu prítomnosť jeho ostražitej identity.
Kľúčové poznatky zo štruktúry scény - krátkeho filmu:
Efektivita pri rozprávaní príbehov: Scéna ukazuje, aká veľká hĺbka rozprávania sa dá dosiahnuť v krátkom čase dodržiavaním pevnej štruktúry. Každý moment slúži účelu, ktorý posúva príbeh vpred, od nastavenia sveta cez eskaláciu konfliktu až po dodanie silného riešenia.
Charakterizácia prostredníctvom akcie: Postava Franka Castlea sa rozvíja predovšetkým prostredníctvom jeho činov, a nie dialógov. Jeho počiatočné váhanie a konečné rozhodnutie konať vypovedajú o jeho vnútornom konflikte a morálnom kompase.
Vizuálne rozprávanie príbehu: Krátky film sa pri sprostredkovaní svojho príbehu do značnej miery spolieha skôr na vizuálne podnety a akcie než na dialóg, čo je charakteristickým znakom silnej konštrukcie scény. Výber rekvizít (ako fľaša Jacka Danielsa), prostredie a fyzično hercov prispievajú k naratívnemu oblúku.
A znovu sme pri Aristotelovi a jeho základnej definícii príbehu "DEJ JE ZOBRAZENÍM ČINU"
"PRÍBEH JE KONANIE POSTÁV" Ich akcia. Nie ich dialógy.
A princíp pravdepodobnosti, síce je minimálna šanca že práve pri vašej práčovni sa udejú takéto veci, vylúčiť sa to však nedá a to je ďalší Aristotelov základný princíp storytelling, princíp pravdepodobnosti.
Vždy by mala prísť kolízia s pôvodným plánom postavy, s jej kurzom.
Show! Don't tell! Make me f@king care!
Ak chcete mať na Slovensku fungujúce filmové príbehy a fungujúce filmové scenáre stavajte ich na tomto princípe a VŽDY to bude fungovať. Diváci budú spokojní a kiná budú plné.