Vianoce už prišli, Vianoce už prišli, Vianoce už prišli....
Dva najväčšie zahraničné vianočné filmové hity v našich televíziách sú roky známe. Sám Doma a Smrtonosná pasca.
Jeden film je v TV väčšinou pred 22:00 a druhý po 22:00
Majú však tieto dva filmy ktoré sú úplne o niečom inom naozaj niečo spoločné? Ho ho ho ho.
Srandujem. Jeden je takmer kópiou druhého. Vedeli ste že režisér (Chris Columbus) a aj scenárista (John Hughes), Sám Doma sú (reps. boli) veľkými fanúšikmi Smrtonosnej pasce?
Ak ste sa niekedy stretli s pojmom dejová kostra, príbehová štruktúra, zápletka, dejový oblúk, alebo ste niekedy videli kostru nejakého živočícha v múzeu, musí vám byť jasné kam v dnešnom blogu smerujem. Filmové rozprávanie je ako stavba domu. Ak zmením jeho fasádu, hrubá stavba nám zostáva hoci pre povrchného diváka pôjde o úplne iný dom.
Poďme teda najprv na tie najzrejmejšie podobnosti a neskôr si rozoberieme klasickú dejovú štruktúru podľa Aristotela či Freytaga.
Naše hlavné postavy filmov Sám Doma a Smrtonosná pasca majú írsko/škótske korene.
Ich mená sú: McClane a McCallister.
Obidve naše postavy sa ocitajú samé v dome odrezané od ostatných. V jednom prípade je John počas príbehu odrezaný na inom podlaží sám od ostatných rukojemníkov a od svojej ženy. V druhom prípade Kevin zostáva doma sám pretože ho zabudli a je sám bez mamy. Aj keď príčina jeho samoty je iná, dramatická situácia našich hlavných postáv v rámci nášho filmového rozprávania je totožná. Sú sami doma a budú musieť čeliť zlodejom.

V obidvoch prípadoch majú naše hlavné postavy antagonistov ktorí sa chcú vlámať do baráku a ukradnúť z neho cenné veci.
V obidvoch prípadoch sa naše hlavné postavy nevedomky stretnú s ich hlavnými antagonistami - záporákmi ktorým budú neskôr priamo čeliť.

V obidvoch prípadoch spoznávame plán záporákov - vykradnúť domy v Sám Doma a heslo k sejfu v Smrtonosnej pasci.
V obidvoch prípadoch sa hlavné postavy ocitajú bez elektriny a možnosti telefonovať.


V obidvoch prípadoch je k domu-mrakodrapu privolaná polícia aby vec skontrolovala. V oboch prípadoch sa zdanlivo nič nedeje.

.


V obidvoch prípadoch naši hlavní hrdinovia vytvárajú prekážky a problémy našim záporákom. Oheň-výbuchy a pod.


V obidvoch prípadoch záporáci padajú škaredým spôsobom po schodoch.

V obidvoch prípadoch majú radi pánske časopisy


V obidvoch prípadoch je niekto strelený do hlavy.


V obidvoch prípadoch je niekto bosí a doreže si nohy na skle.

Sám Doma a Smrtonosná pasca sú vo svojej podstate oba rodinné filmy o odpustení a znovuzjednotení sa na konci filmu. Obe postavy dokonca držia rodinné fotky kde sú jasné ich túžby.


V obidvoch prípadoch naši hrdinovia preletia cez stenu či sklo


A samozrejme záver


John končí v objatí jeho ženy Holly a Kevin v objatí svojej mamy.


Obidvaja naši hrdinovia získajú nových kamošov ktorí im na konci príbehu na poslednú chvíľu pomôžu. Starý pán dá dolu lopatou lupičov čím zachráni Kevina a policajt ktorý roky nepoužil svoju zbraň kvôli tomu že omylom zabil dieťa zabije posledného "teroristu" tesne predtým ako by ten zabil Johna. Záchrancovia v pravej chvíli, ktorí sú zároveň dôverníkmi našich postáv kde im naše hlavné postavy dajú na oplátku dobre mienené rady. A samozrejme obaja z nich niekoho zabili, teda presnejšie iba ten poliš. A obidvaja vďaka pomoci nájdu odpustenie - starý pán zo Sám Doma sa zjednotí so svojou rodinou a policajt Al môže pokojne pokračovať ďalej vo svojom živote, záchranou Johna napravil svoju vinu a odpustil si.


Prirodzene Sám Doma 2 znovu odkazuje na tú istú zápletku. Vykradnutie Duncanovho hračkárstva je ešte väčším odkazom na Smrtonosnú pascu. Tak ako sú ňou aj čiernobiele gangsterky v Kevinovej TV.


Ktorý film máte radšej? Kópiu alebo originál? Doprajte si obidva.
A teraz k dejovej kostre. Najprv Smrtonosná pasca a potom Sám Doma.
Smrtonosná pasca 1988:
Expozícia: Predstavuje postavy a prostredie – dôstojník newyorskej polície John McClane prichádza do Los Angeles, aby sa na vianočnom večierku zmieril so svojou odcudzenou manželkou. Podnecovanie k incidentu: Teroristi ovládli Nakatomi Plaza a vytvorili ústredný konflikt. Rising Action: McClaneove pokusy zmariť teroristov sa stupňujú a napätie narastá, keď bojuje s narastajúcou prevahou. Climax: Vrchol akcie – McClane sa postaví hlavnému antagonistovi Hansovi Gruberovi, čo vedie k rozhodujúcej a intenzívnej konfrontácii predstavujúci bod obratu a riešenie konfliktu. Padajúca akcia: Po intenzívnom vyvrcholení príbeh vstupuje do falling action, keď sa rozvíja rozuzlenie. McClane zaisťuje bezpečnosť rukojemníkov a bezprostredná hrozba, ktorú predstavujú teroristi, je neutralizovaná. Záver: Dôsledky McClaneových činov - obnovenie poriadku. McClaneovo opätovné stretnutie s manželkou Holly poskytuje citové uzavretie a uzmierenie sa s ňou. Znovu sú spolu.
Sám Doma 1990:
Expozícia: Predstavuje rodinu McCallisterovcov a plán ich vianočných prázdnin. Kevinova situácia je pevne stanovená a nemenná, pretože na neho zabudli a nechali ho samého. Rising Action: Kevin objaví svoju novonadobudnutú slobodu, ale čoskoro si uvedomí, že zlodeji sa zameriavajú na jeho dom. Podniká kroky na jeho obranu a pripravuje pôdu pre eskalujúci konflikt. Climax: Vrchol akcie s Kevinovými prepracovanými pascami a záverečnou konfrontáciou so zlodejmi. Falling Action: Vyriešenie Kevinovho konfliktu s lupičmi a blížiaceho sa návratu jeho rodiny. Rozuzlenie: Rodina sa znovu zjednocuje a zdôrazňuje sa dôležitosť rodiny.
Podobnosti v dejovej štruktúre a dramatickej situácie oboch postáv.
Izolácia hlavného hrdinu: V oboch filmoch sa hlavní hrdinovia, John McClane vo filme „Die Hard“ a Kevin McCallister vo filme „Home Alone“, ocitnú počas rozhodujúcich momentov izolovaní od svojich rodín. Zásadnú úlohu v oboch príbehoch hrá prostredie. Nakatomi Plaza vo filme „Die Hard“ a rezidencia McCallister vo filme „Home Alone“ sa stávajú ústrednými bojiskami, kde sa protagonisti stretávajú s protivníkmi. Nepravdepodobní hrdinovia: John McClane aj Kevin McCallister sú nepravdepodobní hrdinovia. McClane je policajt mimo službu prichytený v teroristickej situácii, zatiaľ čo Kevin je mladý chlapec, ktorý musí brániť svoj dom pred zlodejmi. Obaja sa bránia v budove ktorú neopúšťajú.
Improvizované pasce a taktiky: Protagonisti v oboch filmoch používajú šikovnú a improvizovanú taktiku na odrazenie antagonistov. McClane nastraží pasce na teroristov a Kevin nastaví sériu nástražných pascí na zlodejov. Eskalácia napätia a výziev: Napätie v oboch filmoch eskaluje, keď hrdinovia čelia čoraz väčším výzvam. McClane sa vysporiada s ďalšími teroristami a Kevin dúfa v zastavenie zlodejov cez sériu pascí, ktoré na zlodejov pripravil.
Konfrontácie s antagonistami: Oba filmy smerujú k vrcholnej konfrontácii medzi protagonistami a hlavnými antagonistami (Hans Gruber v „Die Hard“ a Harry a Marv v „Home Alone“).
Témy rodiny a vykúpenia: Oba filmy obsahujú témy rodiny a vykúpenia. McClaneovo zmierenie s manželkou a Kevinovo uvedomenie si dôležitosti rodiny sú ústredným bodom rozuzlenia ich príslušných príbehov.
Z pohľadu tvaru príbehu podľa Vonneguta sa jedná o "Man in a hole" príbeh.
A drobné si nechaj..
Deväť miliónov teroristov na planéte a ja musím zabiť práve toho, čo má nohu menšiu než moje sestra.
Žiaľ s takýmto niečím sa na našej televíznej fakulte VŠMU nestretnete, lebo za tie roky existencie vychováva takmer filmovo negramotných ľudí čo sa výstavby funkčného dejového oblúka týka. Prázdne kiná a nulové zisky im stačia.
Ho-Ho-Ho Now I have the machine gun!
Nádherné a vtipné otvorenie sejfu s výbornou Kamenovou hudbou tu konkrétne Óda na Radosť.
Ak sa niekedy rozhodnete pre štúdium filmovej školy, berte to pragmaticky. Máte techniku zdarma na točenie svojich vecí, inak je to takmer strata času, tá naša určite.
Veselé Vianoce.