Ako vyzeral Spišský hrad pred požiarom?

Ako vyzeral Spišský hrad pred požiarom? Aké strechy mal? Toto sú veľmi časté otázky návštevníkov Spišského hradu. Ale odpovede sú zložité. Nedá sa na ne totiž odpovedať jednoznačne. Celkom presne to jednoducho nevieme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Spišský hrad za začal budovať už v 12. storočí. Mohutná strážna veža, ktorá bola prvou kamennou stredovekou stavbou na hradnom kopci sa však zrejme ešte pred koncom storočia zrútila. Najstaršie dochované a zároveň najvzácnejšie časti hradu pochádzajú z prvej polovice 13. storočia. Románsky palác a strážnu vežu bergfrit si nechal vybudovať vojvoda Koloman, syn uhorského kráľa Ondreja II. V nasledujúcich storočiach hrad menil svojich majiteľov a tiež svoj vzhľad. Najväčšia zmena hrad zasiahla v 15. storočí, keď k dovtedajším nádvoriam pribudlo nové, veľké dolné nádvorie. Hrad získal impozantnú mohutnosť a rozlohu 4,15 ha.

Od 15. storočia bol vo vlastníctve významných uhorských rodín. Postupne sa na ňom vystriedali Zápoľskovci, Turzovci a Čákiovci. Každá rodina si hrad prispôsobila pre svoje potreby. Na začiatku 18. storočia sa však významne zmenili nároky šľachty na vtedajšiu bytovú kultúru. Obrovská stavba bola nepohodlná, náročná na údržbu a hlavne nemoderná. Rodina Čákiovcov si v okolí Spišského hradu začala budovať pohodlné kaštiele a hrad opustila. V roku 1780, už opustený hrad, zničil mohutný požiar, po ktorom sa zmenil na ruinu.

Jeho relevantné vyobrazenie z pred tohto obdobia, na základe ktorého by sme vedeli detailne určiť ako vyzeral, zrejme neexistuje. Avšak k dispozícii máme viac zobrazení hradu, ktoré vznikli niekoľko rokov po požiari. Samozrejme, takéto pramene treba brať s riadnom dávkou rezervy. Svoj vplyv na nich totiž zanechal vtedajší dobový vkus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguObrázok bloguOriginálny model hradu z roku 1906, ktorý vyhotovil kapitán Adolf Stephanie. Práve tento muž uskutočnil v prostoroch Spišskéh hradu prvý archeologický výskum na začiatku 20. storočia. V priestoroch horného hradu dnes môžete nájsť jeho kópiu.

Obrázok bloguPortrét Ladislava Čákiho. Jeho autorom je Béla Klimkovics a datovaný je do roku 1875. Zobrazuje grófa Čákiho v jeho kaštieli v Hodkovciach a v pozadí je vidieť Spišský hrad. Maľba má zachytávať grófa v polovici 17. storočia. Vznikol však až 95 rokov po tom, čo hrad zničil požiar. Badateľný je na ňom romantizujúci vplyv.

Obrázok bloguDetail obrazu:

Obrázok bloguA takto môžete Spišský hrad vidieť dnes. Od roku 1993 je súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kliknite pre zväčšenie fotografie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok bloguKaKamil Tomčofčík

Kamil Tomčofčík

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  Spišský hradSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu