Dve veže

Najväčším priestorom Spišského hradu je jeho dolné nádvorie. Roku pána 1443 Spišský hrad dobyl Ján Jiskra z Brandýsa. Ten v Uhorskom kráľovstve hájil záujmy neplnoletého kráľa Ladislava Pohrobka, vnuka kráľa Žigmunda Luxemburského.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Pramene uvádzajú, že Ján Jiskra sa k hradu dostal bližšie neurčeným spôsobom. Vojenskou silou ho nedobyl. Čo však nedokázal s mečom v ruke, dokázal s mešcom plným dukátov. Podplatil hradného kapitána a ten mu otvoril brány hradu. Ján Jiskra potom vybudoval obrovské dolné nádvorie. Do jeho stredu umiestnil pevnôstku pre kapitána svojich vojsk na hrade, po stranách hradieb aj dve mohutné veže a toto nové predhradie doplnil aj o vstupnú bránu.

Stredobodom nášho záujmu budú spomenuté strážne veže nádvoria. Ich vnútornú časť pravdepodobne nechali zničiť neskorší majitelia hradu - bohatý a mocný rod Turzovcov. Nechceli totiž platiť veľkú vojenskú posádku, ktorá by nádvorie dokázala ubrániť. A aby sa vo vežiach nemohol uchýliť prípadný nepriateľ, veže zčasti zničili. Obranyschopnosť celého hradu však nebola narušená. Vonkajšia časť veží stojí dodnes.

Prejdite kurzorom po fotografiách..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguObrázok bloguObrázok bloguObrázok bloguObrázok bloguKa

Kamil Tomčofčík

Kamil Tomčofčík

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  Spišský hradSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu