Povedané jednou vetou, nu jazz je spojenie jazzu a elektroniky. Nu jazz je veľmi široká kategória, ktorá môže mať monoho podôb: podľa tempa a rytmickej štruktúry to môže byť hip-hop, house alebo broken beat. Dôležité však je, aby tá skladba mala "soul".
Tento termín vymysleli hudobní žurnalisti v 90. rokoch, keď sa skončil acidjazzový ošiaľ a elektronika začala mať v produkcii čoraz väčšie slovo. Samotní autori ho zväčša nemajú radi - napríklad nemecký DJ Rainer Truby hudbu, ktorú hrá, opisuje ako soulful music. Každopádne, nu jazz je ďalším produktom DJskej kultúry a technologického pokroku.

V jazze sa nejaké fúzie dejú permanentne, ale máloktorá z nich sa stretla s takým odporov ortodoxných jazzmanov ako nu jazz. Mnohí z nich považujú ho považujú za niečo podradné, tvrdiac, že sample a štúdio sa nikdy nemôžu vyrovnať živým hudobníkom.
Ja si to nemyslím. Jednak, verím, že štúdio a v ňom schované mašinky sa už dávno stali plnohodnotným "hudobným nástrojom". Navyše, mnohé osobnosti nu jazzovej scény sú vzdelaní hudobníci, akurát na rozdiel od niektorých svojich kolegov sa lepšie zabavia v houseovom klube ako v koncertnej sále.
Každopádne, na vlastnej koži som zažil, ako nu jazz pomáha ľudom znovuobjavovať akustický jazz spred niekoľkých desaťročí. Navyše, hranice sa stierajú: skupiny ako fínsky Five Corners Quintet alebo japonský Sleepwalker hrajú na 100 percent akusticky, ich skladby sú však často komponované tak, že dobre fungujú aj v atmosfére tanečného klubu (to by mohol dosvedčiť každý, kto bol na prvom koncerte Sleepwalker v roku 2003 v bratislavskej Spojke).
Nu jazz je skrátka ideálna hudba pre 1. jazzmanov túžiacich po dobrodružstve sveta tanečnej hudby, 2. odrastených kluberov, ktorí si po rokoch natriasania na tvrdú elektroniku chcú trochu vydýchnuť a pritom zostať v kontakte s klubovou scénou. Ak sa s ňou chcete zozámiť, sledujte program Nu Spirit Baru, alebo niektoré eventy v kluboch Subclub (napríklad Dig It!) a Duna.

A na záver zopár mien, ktoré môžu byť pre každého záujmcu o tento žáner užitočné.
DJi na Slovensku: C.O.D.E., Mishek, Junior, Magálová, DeeM, Andrej Čapek (ospravedlňujem sa, ak som na niekoho zabudol; navyše, všetci spomínaní DJi majú monho tvárí, nu jazz je len jedna z ich obvyklých polôh.)
DJi, skupiny a producenti vo svete: Kyoto Jazz Massive, United Future Organization, Thievery Corporation, Les Gammas, 4 hero, Gilles Peterson, Bugz in the Attic, Jazzanova, Rainer Trueby, Fertile Ground, Mad Mats, Da Lata, Jazztronik, Innocent Sorcerers a desiatky ďalších.
Vydavateľstvá:
1. Compost Records (www.compostrecords.com) - najmä staršia produkcia tohto nemeckého vydavateľstva patrí do základnej zbierky každého nu jazzového DJa. Výberovky Future Sound of Jazz alebo albumy projektov Jazzanova, Les Gammas a Kyoto Jazz Massive stále majú čo povedať.
2. Schema Records (www.ishtar.it) - domovské vydavateľstvo Nicolu Conteho, Gerarda Frisinu, Soulstance a mnohých ďalších talianskych bossa lovers. Odporúčam najmä sériu kompilácií Break and Bossa.
3. Unisex -na tomto labeli vychádzajú špičkové výberovky nu soulu (moderný nemainstreamový soul s príchuťou elektroniky). Každá z nich je združuje intrepretov z nejakého mesta, tými najlepšími (aspoň pre mňa) sú New York Soul a London Soul.
4. Ubiquity (www.ubiquityrecordings.com) - v katalógu tohto vydavateľstva nájdete nielen špičkový broken beat a broken house (napr. John Arnold, John Beltran), ale aj invenčný hip-hop (Ohmega Watts) či kompilácie staršej undergroundovej hudby (tá zatiaľ posledná sa volá Searching for Soul a mapuje funk a soul z detroitskej oblasti).
5. Ninja Tune (www.ninjatune.com) - hudba vychádzajúca na tomto britskom labeli je síce často na môj vkus príliš experimentálna, ale napríklad Cinematic Orchestra alebo RSL patria na 100 percent do tej mojej hudobnej škatuľky. Navyše, je to jedno z mála vydavateľstiev, ktoré má na Slovensku akú takú distribúciu.
Okrem horeuvedených odporúčam ešte: Tru Thoughts, Wah Wah 45s, Freestyle, Especial, Sonar Kollektiv, Chilli Funk, Counterpoint, Stereo Deluxe, Infracom...
Slovenské CD a vinyl shopy: nu jazzové CD si môžete kúpiť v Bratislave v NoTape (www.notape.net), E-Records (www.e-records.sk) a v Nepale (www.nepal.sk). Je to menšinový žáner, a tak nečakajte, že budú mať všetko okamžite na sklade. Ale takmer každé CD pre vás vedia objednať.
Online shopy vo svete: www.rushhour.nl, www.vinyl-junkies.com, www.dustygroove.com, www.juno.co.uk (sekcia broken beat), www.piccadillyrecords.co.uk... - všetky mám osobne vyskúšané, akceptujú bežné kreditky a sú spoľahlivé.