Ako môže voda prispieť k zdraviu?

Veľmi účinne. Mnohí by možno boli prekvapení, koľko dôležitých a zdravie podporujúcich faktorov sa skrýva vo vode. Ide najmä o minerálne látky a stopové prvky, ktoré rôzne druhy vôd obsahujú a ktoré ľudské telo potrebuje pre svoje plnohodnotné fungovanie. Mnohé z nich sa samozrejme nachádzajú aj v pevnej strave, ale faktom zostáva, že ten najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob, ako minerálne látky dopĺňať je práve pitie vôd, ktoré ich obsahujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Voda nie je všeliek ani liek

To treba povedať hneď na úvod. Vodu pijeme preto, aby sme dodali telu čo prirodzene stráca a udržali objem vody v tele konštantný. Iba tak telo môže riadne fungovať, keďže je preukázané, že už strata 2% tekutín predstavuje stratu 20% výkonnosti. Telo nám to aj jasne dá najavo v podobe pocitu smädu alebo bolesti hlavy. Iba vo výnimočných prípadoch (prírodné liečivé minerálne vody) pijeme vody za účelom jasného zlepšenia zdravotného stavu – napríklad pri pobyte v kúpeľoch. Napriek tomu platí, že aj zdanlivo banálne a bežné problémy, ktoré väčšina z nás pozná – napríklad únava, otupenosť, lámanie nechtov, suchá pokožka, kŕče v nohách, zvädnutá pleť či vlasy, môžu súvisieť aj s nedostatkom minerálnych látok. Medzi minerálne látky, ktoré naše telo potrebuje v pomerne veľkých dávkach, patria sodík (Na), draslík (K), vápnik (Ca), fosfor (P) a horčík (Mg). Získavame ich spravidla zo stravy, alebo zo správne zvolenej vody. Ideálne z oboch zdrojov. Pozrime sa teraz, prečo sú tieto minerály dôležité.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VÁPNIK (Ca) – je najviac zastúpeným minerálom v tele, dospelý človek ho má až jeden kilogram. Štúdie ukázali, že akútny nedostatok horčíka a vápnika sa môže prejaviť už po 4 týždňoch. V populácii rozvinutých krajín je nedostatok vápnika a horčíka dnes pomerne častým javom, nakoľko mnohé pevné potraviny sú pri priemyselnom spracovaní zbavené určitých dôležitých minerálov ( Mg, Ca) a majú neprirodzene zvýšený obsah sodíka (výroba údenín, konzervovanie a pod.). Nedostatok vápenatých solí v organizme sa prejavuje u detí krivicou, u dospelých mäknutím kostí a u starších ľudí rednutím kostí. Zvyšuje sa riziko zlomenín. Ďalšími dôsledkami nedostatku vápnika sú poruchy nervových vzruchov, zrážanlivosti krvi, srdcové problémy. Vápnik stráca aj človek, ktorý drží jednostrannú diétu alebo viac solí jedlo. Zdravý človek by mal piť vodu, ktorá obsahuje 40 – 70 mg vápnika na liter. Pričom je dôležitý aj pomer vápnika a horčíka, ktorý by mal byť 2:1 (Ca:Mg). Ľudia s nedostatkom vápnika či tehotné ženy  by mali uprednostniť vody s jeho vyšším obsahom. Denná odporúčaná dávka pre dospelých je 1000 mg

SkryťVypnúť reklamu

FOSFOR (P) – Tvorí zhruba jedno percento hmotnosti tela. Spolu s vápnikom je hlavnou zložkou kostí a zubov, okrem toho sa nachádza prakticky všade v tele. Ovplyvňuje metabolizmus, činnosť mozgu, svalstva, nervovej sústavy. Nedostatok fosforu môže viesť k lámavosti kostí a zubov, únave, otupenosti, triaške, strate chuti do jedla, bolestiam kĺbov či k zvýšenej náchylnosti k infekciám. Chronický nedostatok môže spôsobiť deformácie kostí –krivicu. Rizikom nedostatku fosforu sú ohrození ľudia dlhodobo hladujúci, alkoholici a diabetici. Zotavujúci sa zo stavu diabetickej ketoacidózy. Naopak, zvýšený príjem fosforu vyvoláva znížený príjem vápnika. Denná odporúčaná dávka pre dospelých je 700 mg, u tínedžerov 1250 mg.

SkryťVypnúť reklamu

DRASLÍK (K) – Podieľa sa na vedení vzruchov, metabolizme cukrov a kyslíku v mozgu, správnej činnosti srdca. Udržuje tlak, odstraňuje únavu, pomáha znášať vysoké klimatické teploty, znižuje riziko mrtvice, pôsobí priaznivo na kosti a bráni vzniku obličkových kameňov. Nedostatok draslíka sa prejavuje svalovou ochabnutosťou, poruchami v krvnom obehu, tráviacej sústave, nervového systému, arytmiou srdca. Dlhodobý nedostatok draslíka môže negatívne ovplyvniť činnosť obličiek. Nadbytok draslíka sa zase prejavuje zmätenosťou, slabosťou, strnulosťou, ochabnutím dýchacích svalov, útlmom centrálnej nervovej činnosti. Denná odporúčaná dávka pre dospelých je 2000 mg.

SkryťVypnúť reklamu

SODÍK (Na) – pomáha regulovať osmotický tlak. Pri jeho nedostatku pociťujeme únavu, slabosť, bolesť hlavy, smäd, kŕče v prstoch či v lýtkach. Ťažký nedostatok tohto minerálu môže viesť až k opuchom mozgu a kóme. Nedostatkom sodíka sú ohrození športovci, ťažko fyzicky pracujúci ľudia či pacienti užívajúci niektoré typy liekov, napríklad diuretiká, antidepresíva, opiáty. Optimálna voda by nemala obsahovať viac než 200 mg sodíka v 1 litri. Vody s vyšším obsahom sodíka sú vhodné pri stavoch spojených so zvýšenými stratami tekutín i minerálov – zvýšeným potením, pri ťažkej fyzickej práci, športovaní, pobyte v saune, ale i pri hnačkových ochoreniach. Denná odporúčaná dávka je 500 mg.

HORČÍK (Mg) – je jedným z najdôležitejších minerálov a v tele sa nachádza hlavne v kostiach viazaný spolu s vápnikom. Je nevyhnutný pre správnu činnosť nervovej sústavy a srdcového svalu, ovplyvňuje metabolizmus cukrov, tukov i bielkovín. Pomáha v prevencii kardiovaskulárnych ochorení tým, že predchádza zrážaniu krvi v tepnách a spôsobuje rozširovanie ciev. Pre zdravého človeka stačí 20 mg v jednom litri vody.
Nedostatok horčíka ovplyvňuje funkčnosť obličiek, štítnej žľazy, prištítnej žľazy a nervového systému. Prejavuje sa podráždenosťou, neurózami, migrénami, kŕčami v končatinách, rýchlou únavou, vypadávaním vlasov, lámavosťou nechtov a kazivosťou zubov. Nadbytok horčíka vzniká najmä pri zlyhaní obličiek. Vstrebávanie horčíka sa znižuje pri súbežnom podávaní zinku. Nedostatkom horčíka trpia hlavne starší ľudia. Denná odporúčaná dávka je 300-400 mg u detí i dospelých.

Ako ideálne čerpať minerály?

Dôležité je povedať, že podtitulok: „Voda nie je všeliek, ani liek“ platí. Chorého človeka voda nevylieči, pretože „živú vodu“ ponúkajú bohužiaľ iba rozprávky. Zdravému človeku však správne zvolená voda a vody, ktoré pije, môžu pomôcť v udržiavaní správnej rovnováhy hladiny potrebných minerálov, ktorá je potrebná pre plnohodnotný život. Výhodou je, že ponuka vôd je široká a vybrať si môže prakticky každý. Naozaj správny výber však nie je úplne jednoduchá vec.

Kde čerpať informácie a kde nájsť odpovede?

Každý si ich môže nájsť napríklad na webe. Na relevantné otázky týkajúce sa súvislosti vody a zdravia rada odpoviem aj v diskusii. Síce to nebude vždy „online“, ale urobím maximum, aby som poradila tým, ktorých táto téma zaujíma. Prípadne ak mi pošlete svoju mailovú adresu, na relevantné otázky sa budem snažiť odpovedať, alebo minimálne sprostredkujem odpoveď od  odborníkov, ktorí s nami spolupracujú.

Lucia Tomišová

Lucia Tomišová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, sa snažím vysvetľovať, ktorá voda, je kedy a prečo zdravá. Inak sa už 17 rokov venujem modernému tancu, ktorý je nielen zábavný, ale aj zdravý. Prakticky celý môj život sa točí okolo zdravia:-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu