Dusičnany vo vode z vodovodu a zdravie našich detí

Je vodovodná voda vôbec vhodná pre dojčatá a malé deti? Túto otázku si určite kladú mnohí rodičia, ktorým záleží na zdraví ich detí a počuli o škodlivosti dusičnanov. Tie sa totiž v zvýšenej miere môžu nachádzať vo vode, ktorá nám doma tečie z kohútikov. Svetová zdravotnícka organizácia WHO zaraďuje dusičnany medzi hlavné chemické rizikové faktory, ktoré ohrozujú zdravie detskej populácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

V EÚ aj na Slovensku je limitnou hodnotou pre dusičnany v pitnej vode z vodovodu 50 mg/l. Dovolím si zacitovať zo správy Greenpeace o dusičnanoch: „Mnoho lekárov považuje túto hodnotu za príliš vysokú, najmä pre malé deti a odporúča maximálny limit 25 mg na liter vody. V tele sa dusičnany premieňajú na dusitany. Dusitany sú priamo nebezpečné pre malé deti aj v hodnotách pod oficiálnym limitom. Prostredníctvom oxidácie hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík v tele, môže vystavenie dusitanom viesť k methemoglobinémii, teda k neschopnosti hemoglobínu prenášať kyslík. Organizmus malých detí ešte nie je schopný rozložiť methemoglobín dostatočne rýchlo. To môže viesť k nedostatočnému zásobovaniu tela kyslíkom. Takáto otrava sa prejavuje zmodraním pier, rúk a chodidiel, bolesťou hlavy a môže viesť dokonca až k uduseniu.“ (Zdroj:  http://www.greenpeace.sk/campaigns/story/story_47.html )

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na nebezpečné účinky dusičnanov v pitnej vode neupozorňuje len Greenpeace, ale aj mnohí pediatri a odborníci na životné prostredie. Pre kojencov ešte donedávna u nás platil limit maximálne 15 mg/l. Tento limit platil vyše 40 rokov. Pred pár rokmi bol ale zrušený, legislatíva sa prispôsobila normám EÚ, kde sa „kojenecký limit“ jednoducho nerieši.

Na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR a jeho regionálnych pobočiek, sú sprístupnené materiály týkajúce sa dusičnanov a ich vplyvov na deti. „Pitný režim v prvom roku života. Dojča potrebuje viac vody na 1 kg telovej hmotnosti ako dospelý. Materské mlieko je prispôsobené svojim zložením potrebám dojčaťa a dodáva stavebné látky, vitamíny, soli, všetky potrebné tekutiny a je nenahraditeľné. Pokiaľ z vážneho dôvodu mamička nemôže dojčiť, pripravuje dieťaťu umelú výživu z vody a sušeného mliečneho prípravku, je mimoriadne dôležité, aby voda vyhovovala špecifickým požiadavkám. Voda s obsahom dusičnanov vyšším ako 10 mg/l sa nesmie používať ani na priame pitie, ani na prípravu umelej výživy...“  (http://www.ruvztn.sk/dusic.pdf )

SkryťVypnúť reklamu

Vplyvom dusičnanov sa zaoberá napr. aj Slovenská agentúra životného prostredia, odborné stanoviská zverejňuje vo svojom časopise Enviromagazín. Zaujímavým čítaním je článok  MUDr. Kataríny Slotovej „Dusičnany v pitných vodách a zdravie detskej populácie“ (http://www.sazp.sk/slovak/periodika/enviromagazin/enviro2006/enviromc2/14.pdf). 

Keďže dojčatá ani malé deti si nevyberajú sami, čo budú piť, je na nás dospelých aby sme vedeli viac o vode, ktorá je pre nich vhodná a zdravá. Dieťa nie je zmenšenina dospelého človeka a na mnohé látky reaguje oveľa citlivejšie. Látky, ktoré sú  obsiahnuté v klasickej vode z vodovodu, a ich limity sú nastavené pre dospelú populáciu. To, čo možno nespôsobí komplikácie zdravému dospelému, môže byť pre detský organizmus nebezpečné.  

SkryťVypnúť reklamu

Pri pitnom režime našich najmenších, by sme preto mali zvážiť dostupnú pitnú vodu, najmä čo sa týka obsahu dusičnanov ale aj sodíka, ktorý môže vznikať ako vedľajší produkt pri požívaní niektorých filtrov. V tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, že ani varom nezabezpečíme aby bola voda z vodovodu automaticky vhodná na prípravu stravy pre dojčatá. Prevarením síce odstránime živé mikroorganizmy, chlór alebo oxid uhličitý, ale nezmeníme chemické zloženie vody. Vo všeobecnosti pediatri aj odborníci z orgánov verejného zdravotníctva odporúčajú pre prípravu stravy a pitný režim dojčiat „dojčenskú vodu“.  Povolený obsah dusičnanov v takejto vode je maximálne 10mg/l, čo je v porovnaní s limitom na klasickú pitnú vodu 4 krát menej. Ide o pramenitú, mikrobiologicky bezchybnú podzemnú vodu, ktorá spĺňa osobité, veľmi prísne požiadavky na kvalitu. Dojčenská pramenitá voda tak, ako bola získaná na zdroji, nesmie byť podrobená žiadnej úprave, a zakazuje sa akákoľvek dezinfekcia dojčenskej pramenitej vody chlórom alebo pridávaním iných  baktériostatických látok.  

SkryťVypnúť reklamu

Pri deťoch platí, že by mali piť častejšie ako dospelí. Čím je dieťa mladšie, tým viac vody jeho telo obsahuje a aj látková premena prebieha rýchlejšie. Dieťa je nedostatočným prívodom tekutín tak  ohrozené oveľa viac ako dospelý. U novorodenca podiel vody tvorí až 80 % telesnej hmotnosti, u dospelého tvorí voda asi 65 %. Keďže voda pomáha telo očisťovať, je potrebné ju deťom podávať pravidelne, pretože naše najmenšie ratolesti nám nevedia povedať, že ich trápi smäd. Dehydratácia u detí môže byť veľmi nebezpečná a môže viesť k poškodeniu organizmu. Kým sú deti dojčené, dostávajú veľkú časť tekutín od matky, ale postupne by sme mali deti učiť piť. A čo môže byť lepšie ako naučiť svoje dieťa piť zdravú vodu? Ročné dieťa potrebuje približne 1 000 - 1 500 ml tekutín, ktoré dokáže získať čiastočne zo stravy a čiastočne ich musíme zabezpečiť pitím. Pitím zdravej vody, bez nežiaducich zložiek, ktoré by mohli ich organizmus zaťažiť látkami s ktorými sa ešte nevedia dobre vysporiadať.

Lucia Tomišová

Lucia Tomišová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, sa snažím vysvetľovať, ktorá voda, je kedy a prečo zdravá. Inak sa už 17 rokov venujem modernému tancu, ktorý je nielen zábavný, ale aj zdravý. Prakticky celý môj život sa točí okolo zdravia:-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu