Obhajoba vody z vodovodu je zbytočná
Mnohí z Vás (napríklad Gorbach, Prospector, Mato41, alebo Fio) sa vehementne domáhajú presadenia názoru, že voda z vodovodu ju OK. Dobíjajú sa však do otvorených dverí. Ja som nikdy nenapísala, že nie je. Napísala som však a píšem to znova, že NIE VŽDY A VŠADE. Tento zdanlivo maličký rozdiel je veľmi dôležitý v súvislosti s kampaňou vodárenských spoločností, ktorá nielenže pracovala s predpokladom, že voda z vodovodu je najlepšia vždy a všade, ale dokonca najlepšia pre deti. To je veľký rozdiel a podľa mňa aj zásadný etický problém celej kampane.
Okrem iného aj preto, že kontroly kvality vody z vodovodu sa vôbec nesústreďujú na problémové oblasti a nedejú sa výlučne na základe podnetov. Každý rok je schválený harmonogram kontrol na celé územie Slovenska a 50 percent kontrolovaných miest sa každý rok obmieňa. Ide teda v zásade o náhodné kontroly a tie každoročne odhaľujú problémy, ktoré sa riešia buď odstávkou, alebo výnimkou.
Apropo kampaň – Fio môj príspevok označil za „čistú kampaň proti vode z vodovodu“. Nuž milý Fio – moja „čistá kampaň proti vode z vodovodu“ je na rozdiel od kampane vodárenských spoločností vedená pomocou argumentov. Čiže nie prostredníctvom zavádzajúcej, nič nehovoriacej reklamy, nad ktorou sa mimochodom odborníci tiež dosť uškŕňali. Ak máš totiž k dispozícii všetky dostupné informácie vieš sa aj sám rozhodnúť čo budeš piť...
PET obaly
Druhá veľká téma diskusie o balených vodách verzus voda z vodovodu. Viedli ju najmä Ľadový muž, Mish, Anorwen, Fio a mnohí ďalší. Rozdelím to na dve časti.
1. Životné prostredie, respektíve, prečo vlastne používame PET fľaše? Je to predovšetkým otázka zákazníckeho komfortu, ktorý sa týka tak ceny, ako aj samotnej možnosti manipulácie s fľašami. Aj mlieko bolo voľakedy v sklenených fľašiach, pamätáte sa? Používanie obalov, ktoré zjednodušujú manipuláciu s výrobkom akéhokoľvek druhu si jednoducho vyžiadal trh a zákazníci. Čo my všetci, môžeme v tejto veci urobiť viac, ako to, že budeme poctivo separovať odpady z obalov? Ak mi odpoviete, že piť vodu z vodovodu, budem Vás považovať za účelových pokrytcov, pretože to reálne nič nerieši. Alebo ak mi niekto povie, že z obchodov má zmiznúť balená voda v PET fľašiach, tak to budem hodnotiť rovnako. Pretože nielen ja, ale aj autor takéhoto návrhu musí vedieť, že je to nereálne. Dôležité je naozaj zdôrazniť že zodpovedným prístupom k separovaniu odpadov šetríme tiež finančné prostriedky, pretože čo vyseparujem, za to reálne obci neplatím, ako je to v prípade zmesového odpadu, ktorého je tým pádom oveľa menej.
2. Škodlivosť PET fliaš. PET obaly sú považované za spoľahlivý, mnohými testmi overený a pre spotrebiteľa bezpečný materiál. Všetky obaly na potraviny, vrátane PET fliaš každoročne kontroluje podľa schváleného harmonogramu kontrol, náhodnými kontrolami a na základe podnetov v distribučnej sieti, alebo na predajniach, Národné referenčné centrum pre obalové materiály. Mám pre Vás dobrú správu – za roky 2007 a 2008 nebol v prípade PET fliaš zistený ani jeden jediný problém. Po slovensky: „počet nevyhovujúcich vzoriek 0“. A tie kontroly skutočne zahŕňajú najhorší možný scenár, potravinové simulácie tých najkritickejších podmienok. O škodlivosti PET fliaš sa toho veľa popísalo, chýbajú však relevantné štúdie, ktoré nie len povedia A, čiže dokážu možný prienik istých látok z obalov ale aj preukážu B, tak že zhodnotia reálne riziko, sledujú dopad množstva látok na zdravie za stanovených podmienok. V médiách sa z času na čas objaví nejaká štúdia o prieniku tej ktorej látky z PET fľaše, neobsahuje však informáciu o tom že tento prienik, je vo väčšine prípadov, takmer na hranici merateľnosti a jeho vplyv na zdravie je tak zanedbateľný. Kontroly prebiehajú v rámci celej EÚ a správy z európskych referenčných centier nehlásili ani jeden jediný prípad stiahnutej PET fľaše, z dôvodu zdravotného rizika.
Hrušky a jablká (balené vody a voda z vodovodu)
Snažila som sa jasne vysvetliť v čom spočíva zásadný rozdiel medzi vodou z vodovodu a balenými vodami. Mimochodom ide o pramenité vody, prírodné minerálne, alebo prírodné liečivé vody + vody dojčenské. Obsah týchto vôd je čosi úplne iné, ako obsah vody z vodovodu. Povedané jazykom marketingu – ide o dva úplne odlišné produkty.
Odlišuje ich pôvod, zloženie, starostlivosť, kontrola a úprava, ktorej sa im dostáva pred tým, ako sa ich napijeme. Ani jeden z mnou menovaných typov balených vôd sa napríklad NESMIE chemicky upravovať, zatiaľ čo voda z vodovodu sa MUSÍ chemicky upraviť. Všetky vody o ktorých ja píšem sú prirodzene mikrobiologicky čisté a pochádzajú výlučne z podzemných zdrojov. Pred tým, ako sa začali plniť do fliaš, museli byť ich zdroje roky sledované a nesmeli byť pri tom zaznamenané žiadne zmeny v ich zložení a kvalite. Podliehajú neustálej prísnej kontrole nielen výrobcami samotnými, ale aj príslušnými kontrolnými orgánmi.
Transport a skladovanie balených vôd
Zaznamenala som niekoľko poznámok, že balené vody sa znehodnotia tým, že sú prevážané a skladované na slnku, mraze a podobne. Nuž – ak aj odhliadneme od toho, že aby došlo k skutočnému a vážnemu znehodnoteniu balenej vody, musel by v sklade nastať požiar (píše o tom napríklad SKYWALKER), pýtam sa a žiadam celkom otvorene a vážne. Pokiaľ niekde uvidíte, ako sa balená voda preváža alebo skladuje v rozpore so zákonom a tým čo je jasne uvedené na etiketách výrobkov, pretože tie sú záväzné pre každého kto manipuluje s potravinou, prosím informujte o svojom podnete príslušné kontrolné orgány, sú povinné sa vašim podnetom zaoberať a zároveň vás informovať o záveroch šetrenia. PRETOŽE: Všetci výrobcovia balených vôd majú so svojimi prepravnými a obchodnými partnermi uzatvorené zmluvy, ktoré jasne definujú podmienky manipulácie s potravinami ako aj zodpovednosť za ich porušenie. Tieto podmienky sú v každom článku prísne kontrolované príslušnými orgánmi.
Čo je mimochodom ďalší rozdiel, ktorý tieto potraviny odlišuje od vody z vodovodu. Jej transport sa totiž odohráva v potrubiach vodárenských spoločností, ktoré sú niekedy 30 alebo 40 rokov staré a nakoniec ešte vo vnútorných rozvodoch domov a bytoviek, ktoré sú nielen staré, ale ich ani nikto pravidelne nekontroluje, to je ponechané na spotrebiteľa...