Zdravá voda z vodovodu? Pozrime sa na fakty!

Na úvod iba krátka „pojmológia“. Hovoríme o zdravotnej bezchybnosti vody z vodovodu, alebo o vode z vodovodu, ktorá má pozitívny vplyv na naše zdravie a zdravie našich detí? Pretože toto je obrovský rozdiel a najmä v súvislosti s tým, že kampaň podporujúca pitie vody z vodovodu evidentne cielene a účelovo presadzovala práve koreláciu zdravie– voda z vodovodu – zdravie našich detí. Nehovoriac o tom, že aj spomínaná zdravotná bezchybnosť (berme ju celoplošne) ako taká je v prípade vody z vodovodu v mnohých prípadoch bohužiaľ iba reklamným sloganom. A to je málo, ak máme hovoriť o zdraví a zdraví našich detí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (82)

Diskutovať donekonečna nemá zmysel. Pozrime si fakty, ktoré o vode z vodovodu zverejnil na svojich stránkach Úrad verejného zdravotníctva a Slovenská agentúra životného prostredia. Len pre zaujímavosť – tieto  nezávislé inštitúcie vykonávajúce kontrolu uvádzajú fakty,  nehovoria o „zdravej vode z vodovodu“. Na rozdiel od zadávateľov kampane na zdravú pitnú vodu z vodovodu jej dávajú len tie prívlastky, ktoré má, a to že je zdravotne bezchybná, teda aj bezpečná, ak spĺňa ukazovatele a ich limity kvality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výnimky, o ktorých mnohí netušia

Veľmi by ma zaujímalo, koľko ľudí, ktorých sa to bezprostredne týka, vie, že ich voda z vodovodu má dlhodobo udelenú výnimku, pretože nespĺňa hygienické limity ukazovateľov kvality pitnej vody. V praxi to znamená, že možno denne pijú vodu z vodovodu, ktorá prekračuje maximálnu limitnú hodnotu stanovenú pre niektorú látku. Maximálne hodnoty sú stanovené na to, aby definovali vodu, ktorá z dlhodobého hľadiska nepredstavuje hrozbu pre zdravie.

Takáto výnimka môže byť udelená na tri roky s možnosťou predĺženia. Udelené výnimky zverejňuje Úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke i vo výročných správach. Dlhé roky mal napríklad udelenú výnimku Čatajský skupinový vodovod v okrese Senec z dôvodu zvýšeného obsahu dusičnanov. Vo výročnej správe Úradu verejného zdravotníctva SR za rok 2008 sa uvádza, že napríklad „v okrese Košice – okolie je v platnosti už druhá výnimka z dôvodu vysokej koncentrácie dusičnanov pre obec Žarnov, kde je na verejný vodovod napojených 366 obyvateľov. V roku 2008 bola povolená výnimka v ukazovateli antimón pre povrchový vodárenský zdroj Rožňavský potok, ktorý je jedným zo zdrojov pre mesto Rožňava...“ Uvedený rožňavský zdroj zásobuje podľa http://pitnavoda.enviroportal.sk/ takmer 19 – tisíc obyvateľov!

SkryťVypnúť reklamu

Verejné studne, ktoré sú tiež zdrojom vody najmä v obciach bez verejného vodovodu alebo rekreačných oblastiach, sa tiež nemajú čím chváliť. Podľa spomínanej výročnej správy ÚVZ len napríklad v Banskobystrickom kraji sa nachádza približne 38 verejných studní. Vodu z verejných studní využíva odhadom 800 obyvateľov kraja. Kvalita pitnej vody z verejných studní vykazovala závadnosť  najmä v mikrobiologických a biologických ukazovateľoch. „V Košickom kraji je evidovaných približne 37 verejných studní. Vo všeobecnosti je ich zdravotné zabezpečenie – ochrana, technický stav, dezinfekcia a kvalita pitnej vody - nevyhovujúce,“ píše sa vo výročnej správe.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé čítanie o „zdravej“ pitnej vode z verejných vodovodov týmto výpočtom zďaleka nekončí. „V septembri 2008 Regionálny úrad verejného zdravotníctva hlavné mesto Bratislava zaslal lekárovi Bratislavského samosprávneho kraja upozornenie na zvýšené koncentrácie dusičnanov v pitnej vode vo verejných vodovodoch obcí Báhoň a Píla (okres Pezinok), Jablonové, Plavecké Podhradie a Rohožník (okres Malacky) a Čataj, Igram, Kaplna (okres Senec). Oznam požadoval upozorniť pediatrov pôsobiacich v uvedených obciach na nevhodnosť používania pitnej vody na prípravu dojčenskej stravy a potrebu jej nahradenia balenou vodou so zníženým obsahom nitrátov. Pri vydaní upozornenia sa vychádzalo zo skutočnosti, že v uvedených obciach je verejným vodovodom distribuovaná pitná voda s obsahom dusičnanov v rozmedzí od cca 30 do 50 mg/l (koncentrácie NO3 však neprekračovali hygienické limity pre dospelé obyvateľstvo),“ uvádza odborná správa.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavá štatistika

Zaujímavé štatistické údaje nájdeme – ako inak - v zdrojoch kontrolórov Úradu verejného zdravotníctva SR, konkrétne z monitoringu a štátneho zdravotného dozoru nad hromadným zásobovaním pitnou vodou. Sú to síce údaje z roku 2008. Ale predpokladať významnú zmenu v roku 2009, kedy Asociácia vodárenských spoločností a jej členovia investovali veľký objem peňazí do diskutabilnej kampane „Pijem zdravú vodu, nápoj z vodovodu“ miesto do rozvoja vodárenskej siete, je utopické. A ako vyzerala kvalita vody z vodovodu v roku 2008? (http://www.uvzsr.sk/docs/vs/vyrocna_sprava_SR_08.pdf)

Bratislavský kraj?  V roku 2008 bolo v rámci monitoringu vyšetrených celkom 519 vzoriek pitnej vodovodnej vody. Z počtu 519 vzoriek nevyhovelo 14,5 %!  V rámci štátneho zdravotného dozoru bolo odobratých 701 vzoriek, z toho 14,41% prekračovalo povolené limity.

Trnavský kraj? V roku 2008 bolo v rámci monitoringu odobratých 576 vzoriek. Z celkového počtu bolo 13,9 % závadných. V rámci štátneho zdravotného dozoru bolo vykonaných 55 analýz, z toho bolo 43,6 % závadných.

Trenčiansky kraj? Odobratých a vyšetrených 775 vzoriek pitnej vody z verejných vodovodov, z tohto 28% vzoriek prekračovalo limitné hodnoty.  V rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru bolo odobratých a vyšetrených 490 vzoriek, z ktorých 30,4% nespĺňalo požiadavky platnej legislatívy.

Nitriansky kraj? Bolo odobratých v rámci monitoringu kvality pitných vôd 931 vzoriek. Nevyhovelo 9,9 %.

Žilinský kraj? Odobratých v rámci monitoringu 748 vzoriek. Z celkového počtu analyzovaných vzoriek bolo 9,76 % nevyhovujúcich požiadavkám na kvalitu pitnej vody. V rámci štátneho zdravotného dozoru bolo odobratých 80 vzoriek, z ktorých nevyhovovalo legislatívnym požiadavkám na kvalitu pitnej vody 36,25 % vzoriek.

Banskobystrický kraj? V rámci monitoringu odobratých 1030 vzoriek pitnej vody z verejných vodovodov, z nich bolo až 30,78 % nevyhovujúcich.

Prešovský kraj? V rámci monitoringu vyšetrených celkom 905 vzoriek. Závadnosť 16,7%.

Košický kraj? V rámci monitoringu vyšetrených celkom 787 vzoriek. Závadnosť vyše 22 % z odobratých vzoriek.

Suverenita kampane na vodu z vodovodu má vážne trhliny

Ak tu máme takéto verejne dostupné a autoritami vydávané štatistiky, ako môžeme jedným dychom povedať, že výlučne voda z vodovodu pozitívne vplýva na naše zdravie a zdravie našich detí? Vždy, všade a na celom Slovensku a dokonca až tak veľmi, že to našim deťom môžu deti z iných krajín závidieť?

Kampaň o vode z vodovodu cielila priamo na deti. Jej súčasťou bola aj distribúcia nálepiek do ZŠ a SŠ, ktoré obsahovali nápis: „Nalep ma na umývadlo vo svojej triede a vyhraj MP4 pre všetkých spolužiakov“.

Je namieste otázka: Mali tieto nálepky lepiť aj deti z Rožňavy, alebo z ktorejkoľvek inej lokality Slovenska, kde sú udelené trojročné výnimky a kde boli zistené prekročené limity pre pitnú vodu? Majú sa aj tieto deti tešiť z toho, že majú takú zdravú vodu z vodovodu, že im ju môžu deti z iných štátov závidieť?

Záver je zrejmý. Nikto nechce tvrdiť, že voda z vodovodu je zlá a nedá sa piť. Dá, a na Slovensku máme to šťastie. Ale rovnako nikto nemôže tvrdiť, že je jediná zdravá pre všetkých, vždy a všade na celom Slovensku a, že pozitívne vplýva na naše zdravie a zdravie našich detí. Medzi evidentným pozitívnym vplyvom na zdravie a zdravotnou bezpečnosťou je totiž rozdiel...

Lucia Tomišová

Lucia Tomišová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ako riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, sa snažím vysvetľovať, ktorá voda, je kedy a prečo zdravá. Inak sa už 17 rokov venujem modernému tancu, ktorý je nielen zábavný, ale aj zdravý. Prakticky celý môj život sa točí okolo zdravia:-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu