Ktoré nehnuteľnosti vlastnia firmy z daňových rajov na Slovensku? Pozrite si zoznam

Doteraz sa o schránkových firmách z daňových rajov hovorilo najmä v súvislosti so štátnymi zákazkami. Ale aké reality na Slovensku firmy či ľudia s adresami v rajoch vlastnia? Prvýkrát zverejňujeme ich kompletný zoznam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Presné čísla, akú výmeru nehnuteľností majú vo svojom vlastníctve schránkové firmy, zistiť možné nie je. Napríklad v domoch s viacerými vlastníkmi sa totiž v katastri povinne neuvádza výmera za každého.* Analýza Transparency však ukazuje, že firmy z daňových rajov vlastnia či spoluvlastnia na Slovensku aspoň časti parciel, ktoré majú plochu 300 tisíc metrov štvorcových. Je to zhruba päťnásobne viac ako plocha, ktorú na prenájom ponúka bratislavský Aupark. Firiem je momentálne podľa údajov z katastra sto, z toho najviac papierovo založených na Cypre, v Lichtenštajnsku, v Belize a na Seychelských ostrovoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sme rátali aj fyzické osoby z týchto krajín, bolo by to spoluvlastníctvo v parcelách, ktoré majú až 1,3 milióna metrov štvorcových. Čiže plocha dvesto futbalových ihrísk. Pri osobách veľkosťou výmery dominujú majitelia sídliaci v Monaku, na Cypre a na Novom Zélande.

Kde na Slovensku je takýchto parciel najviac? Nie prekvapivo je to v Bratislave – až štvrtina zo všetkých parciel vlastnených či spoluvlastnených z daňových rajov. V hlavnom meste ide najmä o reality v Starom meste.

Luxusné bývanie v schránkach

Výmerou najväčšou nehnuteľnosťou, ktorej časť je vlastnená firmou z daňových rajov je zhodou okolností budova, kde bývajú predseda vlády Robert Fico a minister dopravy Ján Počiatek. Ide o komplex Bonaparte na Radvanskej ulici na Hradnom kopci. Viacero priestorov v nej podľa katastra vlastní cyperská Enidez Holdings z Nikózie.

SkryťVypnúť reklamu
Zdroj: Google maps
Zdroj: Google maps 

Byt na prvom poschodí tu cez svoju firmu rwm corporation má aj Roman Šipoš, šéf kancelárie predsedu vlády a bývalý šéf Úradu pre verejné obstarávanie. Ďalší byt kúsok vedľa tu má aj Verum sro, košický dodávateľ liekov do nemocníc, ktorý mal v rokoch 2011-13 zisk za 1,9 milióna eur pri tržbách za 10,8 mil. eur, teda parádnu ziskovú maržu 18% ( v poslednom dostupnom roku 2014 už spadol do straty).

Podobne tu bývajú aj dvaja bývalí mestskí politici SDKÚ: Branislav Záhradník, niekdajší šéf dopravného podniku či STV a dnes zástupca starostky v bratislavskej časti Karlova Ves a Milan Cílek, ex-námestník primátora Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Tri byty a osem parkovacích miest tu vlastní aj firma MeTis Consulting, ktorej aktivita vykazuje skôr finančné operácie, má zatiaľ opakované straty a podľa účtovníctva žije z predaja realít. Firmu vedie Marek Turčan, ktorého právnická minulosť a viaceré obchody spájajú s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Cez ďalšiu cyperskú schránku tu byt vlastní aj partner z J&T Igor Rattaj, cez slovenskú firmu zase kontroverzný Marián Kočner. Nebytový priestor tam cez svoju firmu AMW má aj rodina premiérovho priateľa Miroslava Výboha, ktorý bol donedávna prešetrovaný vo veľkej úplatkárskej afére pri vojenskom obchode českej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Viacero ďalších bytov je napísaných na právnikov, pričom je možné, že tie byty reálne vlastnia ľudia v pozadí.

Samotná cyperská Enidez Holdings je samozrejme len schránka. Formálne ju vedie 49-ročná Cyperčanka Rena David, ktorá je správkyňou desiatok ďalších schránok. Istý čas spravovala aj firmu Juraja Širokého bit-studio. Firmou, ktorá byty v Bonaparte u nás oficiálne predávala klientom je eseročka N-Bonaparte, ktorú vlastnia viacerým vládnym ministrom blízki podnikatelia Ladislav Bašternák a Ivan Piterka. Ten prvý v komplexe vlastní tri byty. Jeden z nich si od Bašternáka (podľa SME záhadne lacno) prenajíma spomínaný premiér.

Nenápadné bytovky

Niekoľko ďalších veľkých bytoviek v Bratislave má byty, ktoré sú ovládané cez schránky. Buzzard Corp z Belize vlastní priestory v dome na Brnianskej 11 pri Horskom parku. V novostavbe na Ďurgalovej 5-7, paneláku na Wolkrovej 5-9 ako aj na Pekníkovej 13-19 v Dúbravke vlastní byty Okeanos Corporation zo Seychel.

V Petržalke najväčšou nehnuteľnosťou, v ktorej má priestory aj firma z rajov, je novostavba na Betliarskej ulici 9 a 11. U nás ju predávala Talianmi vlastnená eseročka Sladký dom. Podľa katastra má v dome priestory firma Penry International z Panamy.

Zdroj: Google maps
Zdroj: Google maps 

Firmy z rajov sa ale nevyhýbajú ani zvyšku Slovenska. V Trnave majú byty v novostavbe na Koniarekovej 23-26 na okraji centra cyperská Ledakia investments. Na Darna Corp z Belize sú napísané prietory v staršej bytovke na Golianovej 7 v Banskej Bystrici. V Apartmánoch v rázovitom Telgárte má jeden byt papierového majiteľa v 13 tisíc kilometrov vzdialenom atole Majuro na Maršalových ostrovoch.

Zdroj: Google maps
Zdroj: Google maps 

Zoznam, ktorý sme si zakúpili od katastrálneho úradu, nájdete po kliknutí na tabuľku nižšie. Nemusí byť kompletný – schránky sa môžu vyskytovať aj v iných krajinách (Veľká Británia či USA, ktoré ako celok však daňovými rajmi nie sú). A ide len o vlastníctvo v prvej úrovni – priamo firmami z rajov. V realite môžu byť majitelia z rajov ukrytí v reťazi cez slovenské schránky. Ich zverejnenie by si však vyžadovala ďaleko viac času a peňazí, ako máme k dispozícii.

Ak si chcete vyhľadať, kto na tých adresách v našom zozname býva, najjednoduchšie je to podľa listu vlastníctva k nehnuteľnosti („číslo LV“ v zozname). To číslo zadáte do vyhľadávača Úradu geodézie spolu s lokalitou, a dostanete tak komplet výpis z listu vlastníctva. 

Zdroj: Transparency International Slovensko z dát Úradu pre geodéziu
Zdroj: Transparency International Slovensko z dát Úradu pre geodéziu 

Dane a anonymita

Dôvody, prečo niekto žijúci na Slovensku kupuje nehnuteľnosti cez schránky, sú spravidla dva. Skryť skutočného majiteľa alebo ušetriť na daniach vďaka neprehľadným vzájomných transakciám so slovenskými firmami. Alebo aj jedno, aj druhé.

Je otázne, aké sú napríklad reálne vzťahy medzi Bašternákom a cyperským Enidezom a kto sa za tou schránkou reálne skrýva. N-Bonaparte sa v rokoch 2012-14 viedlo podľa finančných záznamov celkom dobre, zarobil na komplexe 2,3 milióna eur. No na dani z príjmov štátu zaplatila v tom období len 0,0007% tržieb – necelých 17 tisíc eur.

V horšom prípade môže ísť o prepratie nelegálnych peňazí – to je častý prípad obchodov ruského kapitálu s realitami v Londýne či New Yorku. Podľa Financial Times až 90 tisíc parciel vo Veľkej Británii je vlastneným schránkovými firmami. V obavách z pochybného ruského či čínskeho kapitálu britský predseda vlády David Cameron minulý rok nariadil Národnému úradu katastra zverejniť zoznam nehnuteľností vlastnených firmami z daňových rajov.

Ale ako vidno z tohto zoznamu na Slovensku, nie vždy sa k skutočnému vlastníkovi dá dopátrať. Lepšie by bolo, keby mohol katastrálny úrad žiadať meno skutočného vlastníka pri firmách z daňových rajov rovno pri zápise, a výmera takýchto realít by sa povinne zapisovala.

Všetky strany sa v predvolebnej kampani tvária, že schránkové firmy sú ich veľkými nepriateľmi. Sme v Transparency zvedaví, aké budú ich skutky po voľbách.

* V pôvodnom článku sme nesprávne interpretovali získanézápisy z katastra o vlastníctve schránok - rozloha v ňom sa týka celej parcely, v ktorej niekedy celok, ale niekedy len časť je vlastnená schránkou. Chyba nás mrzí, ospravedlňujeme sa za nedorozumenie.

Gabriel Šípoš

Tento výskum a kúpu dát z katastra sme mohli urobiť len vďaka darom verejnosti pre našu výzvu Stop schránkovým firmám. V pátraní o podnikaní schránkových firiem chceme pokračovať, no potrebujeme Vašu podporu. Ďakujeme!

Obrázok blogu
Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu