Firmy z daňových rajov bodujú aj v slovenských štátnych tendroch

"V Európe nie je priestor pre daňové raje. Mali by sme sa v rámci Európy dohodnúť, že subjekty podnikajúce v  .. daňových rajoch by boli sankcionované napríklad vylúčením z európskych verejných obstarávaní," povedal koncom apríla Peter Kažimír, slovenský minister financií. Firmám z daňových rajov sa však darí slušne aj na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Len do roka od nástupu druhej vlády Roberta Fica vyhrali vo verejných tendroch zákazky za aspoň 19 miliónov eur, čo je o štvrtinu viac ako za necelé dva roky predchádzajúcej vlády. Sám Kažimír nakúpil od firmy s matkou spoluvlastnenej na Cypre poradenské služby vo dvoch zmluvách za viac ako milión eur.

Lov na firmy z daňových rajov

Aké sú teda finančné toky medzi slovenskými verejnými zákazkami a daňovými rajmi? Pre analýzu sme použili verejné dáta o štátnych kontraktoch (portál otvorenezmluvy.sk), výsledky tendrov (tender.sme.sk) a obchodný register (orsr.sk cez službu govdata.sk). Prelustrovať sa nám podarilo zákazky za takmer 19 miliárd eur od roku 2009 po marec 2013, teda viac ako tri štvrtiny celého objemu. Za staršie roky bohužiaľ nie sú dostatočne kvalitné verejné dáta o zákazkách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Daňové raje sme identifikovali pomocou rebríčka mimovládky Tax Justice Network. Z nich len sedem krajín sa vyskytuje zároveň v zozname vlastníkov v slovenskom obchodnom registri ako aj medzi víťazmi tendrov: Belize, Seychely, Lichtenštajnsko, Britské Panenské ostrovy, Švajčiarsko, Luxembursko a Cyprus. Hoci viaceré časti USA či Veľkej Británie sú tiež považované za daňové raje, tie sme nateraz kvôli problémom rozlišovania odložili bokom.

Z metodiky teda vidno, že naše výsledky budú skôr minimálnym rozsahom výskytu podnikateľov spojených s daňovými rajmi u nás. Firmy môžu byť prepletené aj cez viac ako dva stupne vlastníctva, a navyše akciovky v našom obchodnom registri krajinu vlastníctva nevykazujú. Na druhej strane, firma z daňového raja sa určite nedá stotožňovať s podvodmi či tunelmi. Mnohé podniky pôsobia v krajinách ako Švajčiarsko, Luxembursko či Cyprus legitímne, verejne a dlhodobo.

SkryťVypnúť reklamu

Bodujú v zdravotníctve

Od roku 2009 vyhrali firmy zo siedmich top daňových rajov verejné zákazky za 65 miliónov eur. Najviac uspel Cyprus s 37 miliónmi eur, potom Švajčiarsko s 18,4 mil. eur a Lichtenštajnsko so zákazkami za 3,7 mil. eur. Celkovo šlo o 182 tendrov a medzi víťazmi je 43 firiem založených či vlastnených firmami z daňových rajov (pozrite si kompletný zoznam zákaziek).

Najviac víťazov uspelo v dodávkach zdravotníckeho materiálu, ktorý tvoril takmer tretinu celého objemu. Do zdravotníctva navyše putovali často aj dodávky laboratórnych prístrojov, čo bolo ďalších 7% objemu zákaziek. Zdravotníctva sa napríklad týkali aj všetky tendre s víťazmi z Belize a Luxemburska ako aj desať z dvanástich zákaziek do Lichtenštajnska.

SkryťVypnúť reklamu

Tabuľka. Podiel jednotlivých nakupovaných predmetov, ktoré vyhrali firmy spojené s daňovými rajmi

Predmet tendrov

Podiel

Zdravotnícke prístroje a materiál

30,0%

Stroje pre ťažobný priemysel a stavby

17,7%

Architektonické a stavebné služby

13,9%

Právne a konzultačné služby

9,8%

Laboratórne prístroje

7,1%

Výskum, vývoj, poradenstvo

3,1%

Ťažobný materiál, kovy

2,9%

Stavebný materiál

2,8%

Realitné služby

2,2%

Ostatné

10,5%

Zdroj: Transparency International Slovensko

V konzultačných službách dominoval Cyprus, kde majú sídla matky spoluvlastníci slovenských pobočiek veľkých poradenských značiek ako Deloitte, Ernst & Young či KPMG (práve s tou poslednou má Kažimírovo ministerstvo čerstvé zmluvy).

Update 14.6: Managing partner KPMG Slovensko Ľuboš Vančo v reakcii píše, že cyperský spoluvlastník má necelý tretinový podiel, a teda nie je matkou, že cez ňu sa účtuje len malá časť nákladov, ktoré zdieľajú s inými pobočkami. Napriek tomu firmu z Cypru plánujú presťahovať, zrejme do strednej Európy. Podľa Vanča KPMG Slovensko všetky zisky vždy zdaňovala u nás (pozrite si celú reakciu).

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, štát nakupuje z Cypru viac ako celý slovenský súkromný sektor dokopy. Minulý rok šli verejné zákazky do firiem vlastnených cyperskými spoločnosťami za takmer 14 miliónov eur, kým celý dovoz slovenských firiem z Cypru predstavoval pre rok 2012 necelých 12 miliónov eur.

Z Belize do Lichtenštajnska

Spomedzi úradov a štátnych firiem má najviac tendrov s víťazom z daňového raja Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Za posledné štyri roky pridelil takýchto zákaziek pätnásť spolu za 12 miliónov eur.

Jednou z úspešných je bratislavská eseročka ELU Medical. Do roku 2009 ju väčšinovo vlastnila firma z amerického štátu Nevada. V roku 2010 to bola firma z Belize, a odvtedy zase Lichtenštajnci. Zákazky získavala aj za vlastníkov z Belize (2010), aj za tých nových z Lichtenštajnska (2012). Okrem Stredoslovenského ústavu dodáva ELU aj Východoslovenskému a Národnému ústavu, ako aj banskobystrickej fakultnej nemocnici. ELU nemala pri víťazstvách ani v jednom tendri súpera. Až na jednu všetkých 14 štátnych zákaziek od roku 2009 získala pritom ELU za čias Ficových vlád (a tú jedinú tesne po voľbách 2010, keď bolo vo Východoslovenskom ústave ešte staré vedenie).

V roku 2010, teda v čase "šéfov" z Belize, vlastnila ELU Medical firmu MediSmart, ďalšieho úspešného uchádzača o slovenské tendre. Ten vyhral dva tendre na zdravotnícke dodávky, v Stredoslovenskom ústave a najnovšie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Opäť ani v jednom tendri nečelil žiadnej konkurencii. Matka ELU Medical dnes sídli na presne rovnakej adrese vo Vaduze, ako vlastník MediSmartu.

V Stredo- a Východoslovenských srdcových ústavoch - čo sú mimochodom rozsahom štátnych zákaziek dve z troch najväčších nemocníc u nás - sa darí aj Cyprom vlastnenými firmami TransMedica a InterMedical.

Panenská nafta

Zaujímavý je aj prípad firmy Universal exports LTD, ktorá v priebehu novembra 2012 až januára 2013 získala štyri zákazky na dodávku motorových palív a olejov na Slovensku. Od roku 2010 boli vlastnení firmou z Londýna, od februára minulého roka schránkovou firmou na Britských panenských ostrovoch. Necelý rok na to získali spomínané zákazky, a to od troch regionálnych správ ciest na juhu Slovenska (Nitra, Nové Zámky, Levice), ako aj od Verejnoprospešných služieb, mestskej firmy Liptovského Mikuláša.

Fico je štedrejší

Kontrakty do firiem s vlastníkmi z daňových rajov zadávali verejné inštitúcie za všetkých troch posledných vlád. Ficove vlády sa však javia štedrejšie, a to aj keby sme odrátali konzultačné kontrakty pre veľké poradenské firmy.

Pozoruhodné sú aj rozdiely v krajinách. Kým za zmluvy šli do Luxemburska takmer výhradne za Radičovej vlády, Lichtenštajnsku a Britským panenským ostrovom dominujú Ficove vlády.

Náš minister financií má teda nad čím rozmýšľať. Pri tej diskusii pred mesiacom a pol sám Kažimír povedal: "Daňové úniky a daňové podvody sú hlavnou prekážkou k dosiahnutiu efektívnej a sociálne spravodlivej fiškálnej konsolidácie. Štátna kasa sa nedá konsolidovať, keď je deravá."

Gabriel Šípoš spolu s Matejom Tunegom, ktorý pre analýzu spracoval verejné dáta

Ak sa Vám článok páčil, zvážte prosím podporu Transparency aj pre ďalšie podobné analýzy. Napríklad len spárovanie a spracovanie dát v tejto štúdii nás stálo 500 eur. Prípadne ak by Vás podobná práca bavila, skúste sa k nám pridať. Práve hľadáme posilu na plný úväzok na miesto junior analytika. Ďakujeme.

Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu