Počet rodín medzi sudcami začal konečne klesať

Príznakom chorého slovenského súdnictva bola aj obrovská úspešnosť príbuzných v konkurzoch na miesta sudcov. Po rokoch dochádza predsa len k zmene. Transparentnejší výber kádrov však nutne potrebuje aj prokuratúra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Ja som z nej urobila to, čo je a prišiel čas splatiť dlh!!!!! Sľúbila to a sama dala návod a postup, ktorý si dodržal. Tak prišiel čas, aby teraz ona dodržala, čo sľúbila!“ mala podľa uniknutej konverzácie v Threeme písať bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská kamarátovi Mariánovi Kočnerovi vo februári 2018. Predmetom ich debaty bolo rozhodovanie sudkyne Zuzany Maruniakovej v Kočnerovej kauze zmeniek Markízy, kde Maruniaková nakoniec naozaj vyšla Kočnerovi v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jankovská mohla z Maruniakovej „urobiť“ sudkyňu preto, lebo hoci boli v roku 2013 výberové konania formálne transparentné, neformálne, či už politické, kamarátske alebo rodinné prepojenia pretrvávali napriek tomu. Maruniaková pracovala pred svojim nástupom na súd práve v kancelárii u Jankovskej. Dnes sú obe obvinené zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, resp. korupcie.

Od roku 2012, odkedy v rámci boja proti rodinkárstvu v súdnictve zaviedla vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská povinnosť menovať rodiny v súdnictve, sledujeme aspoň tieto trendy podrobnejšie (informácie o kamarátoch, prirodzene, dostupné nie sú). Vytvorili sme aj mapu rodín sudcov, kde dáta od sudcov z viac ako tisíc dokumentov sprístupňujeme na pár klikov každému občanovi.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Naše prvé analýzy ukázali na zarážajúce čísla – každý piaty sudca mal v roku 2012 rodinu v justícii a počet takýchto väzieb prudko narastal. V roku 2017 sme mali o tretinu viac sudcov s rodinnou väzbou v sektore ako päť rokov predtým. A to napriek tomu, že do výberového konania sa zaviedlo zverejňovanie životopisov uchádzačov, zápisníc z hodnotenia kandidátov, ako aj nahrávanie ich pohovorov.

Samozrejme, samotná existencia rodinných väzieb na súdoch nemusí byť sama o sebe problémom, ak naozaj vyhrávajú tí najlepší. Ale pri takýchto vysokých číslach je tomu ťažko veriť. Ani v športe, ani medzi lekármi, politikmi či vedcami nenájdete takú veľké koncentráciu rodín ako v našom súdnictve.

SkryťVypnúť reklamu

Nové čísla za roky 2018 a 2019, ktoré sme spracovali z najnovšie zverejnených majetkových priznaní sudcov však ukazujú zmenu trendu. Po prvý krát vôbec začali počty rodinných prepojení v súdnictve klesať. Počet väzieb sudcov klesol z rekordných 425 v roku 2017 na 417 rok na to a už „len“ na 408 v minulom roku (pozri graf nižšie). Klesol aj počet prepojení medzi samotnými sudcami (teda bez väzieb na zamestnancov súdov či ministerstva spravodlivosti). Rodinných konexií medzi nimi bolo v minulom roku 121, o sedem menej ako pri maxime v roku 2017.

Za touto zmenou je sčasti odchod do dôchodku či inej práce generácie sudcov s nadpriemernými rodinami, ale aj reforma výberových konaní z roku 2017. Za ostatné dva roky totiž prišli do súdnictva ľudia s najmenším počtom väzieb od existencie dát. V rokoch 2017-2019 uspelo vo výberových konaniach celkovo 116 uchádzačov, ktorí sú dnes sudcami (resp. na vymenovanie čakajú), pričom iba dvadsiati z nich mali rodinu na súde, teda šestina z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Nový spôsob výberu totiž pretrhal lokálne väzby uchádzačov na výberové komisie. Od júla 2017 neprebieha „nábor“ na nových okresných sudcov individuálne v réžii každého súdu, ale hromadne pre celý kraj. Podľa viacerých uchádzačov (úspešných i neúspešných), s ktorými sme sa o novom systéme výberu rozprávali, je nový model naozaj transparentnejší.

Členov komisie vyberá predseda Súdnej rady, a nie predseda súdu s voľným miestom, ako to bolo v minulosti. Po novom sú dvaja členovia vyberaní z databázy súdnej rady, dvaja z databázy ministerstva spravodlivosti a jeden zvolený kolégiom sudcovských rád pre príslušný obvod krajského súdu. Členstvo vo výberovej komisii je otvorené aj pre ľudí z vedeckého prostredia, či neziskového sektora.

Nevýhodou výberu pre celý kraj je, že proces zaberie dlhšiu dobu, a pre uchádzačov to znamená vyššie nároky, vrátane viac dní dovolenky.

Výhľad do budúcnosti

Miera zastúpenia rodín v slovenskom súdnictve zrejme klesne ďalej aj v tomto roku. Dlhodobo „mimoriadne rodinne založený“ Krajský súd v Košiciach prišiel hneď o niekoľko známych mien, ktoré v štatistikách rodinných prepojení hrali prím. S účinnosťou od marca 2020 sa vzdal funkcie Imrich Volkai, spolu s ktorým na súdoch v okolí pracovala aj manželka, dcéra, zať a nevesta. Do dôchodku v rovnaký mesiac odišiel aj Juraj Sopoliga a ďalších šesť sudcov. V rokoch 2019 a 2020 celkovo zanikla sudcovská funkcia až 108 sudcom s celkovo 31 rodinnými prepojeniami.

Naopak aj najnovšie „várky“ sudcov menovaných do funkcie toto leto ukazujú na príchod o niečo menej rodinne prepojených tvárí. Z 27 nových členov sudcovského stavu má rodinu v justícii šesť z nich, čo je zhruba pätina. Vzhľadom na dlhú životnú kariéru sudcov sa však aj napriek reforme výberu dá čakať, že miera rodinných zastúpení bude stagnovať, či klesať len postupne.

A čo rodiny v prokuratúre?

Slovenská prokuratúra si neprešla obdobnými zmenami ako súdnictvo, hoci ako nedávno uviedla bývalá dlhoročná prokurátorka Eva Mišíková, manipulácia výberových konaní v nej bola bežne prítomná. Na rozdiel od sudcov nemajú prokurátori ani povinnosť zverejňovať mená blízkych vo svojom odbore.

Spravili sme preto aspoň hrubý odhad porovnaním zhody priezvisk (napr. Kováč – Kováčová). Nakoľko u sudcov máme aj presné čísla, od nich na vzorke 1500 mien vieme, že rovnakých základov mien je u nich trikrát viac ako reálnych rodinných väzieb. Touto – opakujeme len orientačnou - metódou odhadujeme, že medzi samotnými prokurátormi je okolo 70 väzieb, čo dáva veľmi podobný pomer k celkovému počtu, teda že jedna šestina prokurátorov je zrejme rodinne prepojená.

Je načase, aby transparentnosť a dohľad na výberom nových kádrov dorazila aj na slovenskú prokuratúru. Slovensko potrebuje tak v justícii, ako aj v prokuratúre – morálne aj odborne – len tých najlepších ľudí.

Gabriel Šípoš, Ján Ivančík

Tento blog vznikol vďaka finančnej podpore Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku. Za pomoc so zberom dát a ďakujeme našej dobrovoľníčke Michaele Štefánikovej.

Zaujíma Vás téma justície a prokuratúry? Sledujeme ich neustále – najnovšie novinky z našej práce dostanete odtiaľto.

Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu