Slovenských schránok je zrejme viac ako tých z daňových rajov

Pri predloženom vládnom návrhu zákona o verejnom obstarávaní, ktorý má za cieľ obmedziť účasť schránkových firiem z daňových rajov do slovenských tendrov, zaráža neprítomnosť akejkoľvek analýzy, o aký veľký problém vlastne ide. Pritom obstarávatelia musia povinne nahlasovať množstvo dát už teraz, a v kombinácii s obchodným registrom sa dá o víťazoch tendrov mnoho zistiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

V Transparency International Slovensko sme skombinovali dáta z Vestníka verejného obstarávania, obchodného registra, a iných dostupných verejných zdrojov (výročné stránky, webstránky firiem, obchodné registre iných krajín) a za tendre od roku 2009 sme zanalyzovali, aký veľký podiel majú firmy pôsobiace či vlastnené z daňových rajov.

Až 85 percent objemu verejných zákaziek ide majiteľom do piatich krajín: Slovensko, Česko, Rakúsko, Francúzsko a Nemecko. Za posledných päť rokov získali firmy s majiteľmi z daňových rajov len 1,5% alebo necelú pol miliardu celého objemu tendrov na Slovensku. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: www.transparency.sk)

Posledné roky pozorujeme mierny nárast trendu víťazov z daňových rajov. Za vlády Ivety Radičovej podiel dosiahol 1,8 percenta objemu verejných zákaziek, za druhej vlády Roberta Fica už 2,3%. Napriek tomu ide v pomere k minutým peniazom stále o okrajovú záležitosť.

Navyše, víťazov z daňových rajov je málo. Ide za päť rokov spolu o 80 firiem, z ktorých však polovica sú pobočky globálnych firiem so známymi vlastníkmi. Viac ako tretinu zo tohto objemu zákaziek navyše tvorí len jedna spoločnosť – Medical Group (pôvodne Martek Medical). Potenciálnych schránkových výhercov s prepojením na daňové raje je len hŕstka – odhadom Transparency do desať.

SkryťVypnúť reklamu

Tabuľka 1. Firmy s najväčšími verejnými zákazkami od 2009 po júl 2014 so (spolu)majiteľmi z krajín poskytujúcich nízku transparentnosť o vlastníctve firiem (Belize, Britské Panenské ostrovy, Cyprus, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Seychelly, Švajčiarsko, USA (Delaware, Nevada))

V pôvodnej tabuľke najväčších firiem chýbali Deloitte Advisory a Deloitte Audit a omylom bola uvedená aj firma Amgen Slovakia, ktorá ale po korektúre patrí v poradí až do tretej desiatky s objemom zákaziek 2,9 mil. eur.
V pôvodnej tabuľke najväčších firiem chýbali Deloitte Advisory a Deloitte Audit a omylom bola uvedená aj firma Amgen Slovakia, ktorá ale po korektúre patrí v poradí až do tretej desiatky s objemom zákaziek 2,9 mil. eur.  (zdroj: www.transparency.sk)

Z pohľadu krajín tvorí Cyprus celú polovicu objemu peňazí z tendrov, ktoré smerujú do daňových rajov, nasledujú Belize (pätina), Švajčiarsko (sedmina) a Britské Panenské ostrovy (7%). Víťazi s majiteľmi zo skúmaných krajín víťazia najmä pri tendroch v zdravotníctve, potom pri finančných službách a v strojárstve.

Obrázok blogu
(zdroj: www.transparency.sk)

Najväčší objem peňazí vyplatili v tendroch víťazom do daňových rajov v posledných piatich rokoch Všeobecná zdravotná poisťovňa, Ministerstvo vnútra a železničné Cargo.

SkryťVypnúť reklamu

Tabuľka 2. Verejné inštitúcie s najväčšími verejnými zákazkami od 2009 po júl 2014 udelené firmám so (spolu)majiteľmi z krajín poskytujúcich nízku transparentnosť o vlastníctve firiem

Zdroj: Transparency International Slovensko, tender.sme.sk
Zdroj: Transparency International Slovensko, tender.sme.sk (zdroj: www.transparency.sk)

Schránky sú hlavne na Slovensku

Tzv. schránkové firmy nie sú nutne späté s krajinami označovanými za daňové raje. Množstvo schránkových firiem funguje aj na Slovensku či v iných vyspelých krajinách so štandardným verejným registrom firiem, no oficiálne sú napísané na fiktívnych vlastníkov (biele kone). Jedným z indikátorov býva narýchlo založená firma krátko po začatí verejného obstarávania. Na Slovensku za ostatných 5 rokov až pri jednom percente tendrov vyhrali firmy založené až po dátume ohlásenia obstarávania. Týka sa to viac ako 300 víťazných firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci znalosť vlastníctva firiem je pre budovanie dôvery a kontroly rozhodnutí politikov všeobecne prospešná, návrhy vlády riešiť zákonom sú podľa Transparency International na jednej strane neprimerané veľkosti problému a na druhej strane aj neúčinné. Snaha riešiť čo aj relatívne malý problém zákonom je abdikáciou na zodpovednosť za lepšie fungovanie už existujúcich inštitúcií: Finančnej správy, Národnej kriminálnej agentúry či Špeciálnej prokuratúry. Tie už dnes môžu v prípade podozrení konať.

Odhaľovanie korupčných prepojení medzi zadávateľmi a víťazmi v akýchkoľvek obchodoch so štátom si vyžaduje poznať finančné toky po uzavretí transakcií, na čo sú práve tieto inštitúcie najlepšie stavané. Ich konanie by bolo efektívnejšie vzhľadom na relatívne malý rozsah problému. Navrhované povinné deklarovanie všetkých uchádzačov by sa týkalo tisícov firiem - za 5 rokov bolo len víťazov päť tisíc rôznych spoločností.

Samostatnou kapitolou je zrejmý nesúlad návrhu s európskymi smernicami, ktoré zakazujú obmedzovanie prístupu firiem z iných členských krajín (Cyprus, pripomíname, tvorí až polovicu objemu zákaziek do daňových rajov). Lepšou cestou sa tu javí koordinácia v rámci Európskej únie a tlak na transparentnosť verejných registrov členských štátov, napríklad v spolupráci s Veľkou Britániou, ktorá si túto agendu dala za prioritu už minulý rok.

Gabriel Šípoš

(dáta spracovali Matej Tunega a Martin Turček)

P.S. Zoznam firiem so (spolu) majiteľmi v daňových rajoch, resp. krajinách s nízkou transparentnosťou vlastníctva, ktorí uspeli v slovenských verejných tendroch nájdete na http://www.transparency.sk

Štúdia je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. 

Obrázok blogu
(zdroj: www.transparency.sk)
Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  189
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovenská pobočka najväčšej svetovej organizácie pre boj za viac transparentnosti a menej korupcie.Sledujte nás na Facebooku: Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu