Vypísali štátny tender, kde vás víťaz porazí aj s trojnásobnou cenou

Písmo: A- | A+

Budúcu stredu na poludnie budú v Slovenskej národnej knižnici v Martine otvárať obálky v súťaži na poradenské služby. Víťaz má pomôcť s riadením ľudských zdrojov na dva roky za 24 tisíc eur s DPH.

My v Transparency to vidíme na krátky proces. Príde zrejme len jedna ponuka a zľava oproti odhadovanej cene bude blízka nule. Meno víťazky bude Alexandra Auxtová.

Teda osoba, ktorá takéto služby dodávala pre knižnicu už roky, naposledy za 20 až 30 eur na hodinu. Knižnica totiž tender napísala tak, že iní uchádzači prehrali prakticky už dopredu.

Knižnica pri písaní kritérií využila paragraf, ktorý vošiel do zákona od polovice roka 2013 pri veľkej reforme obstarávania z dielne Roberta Kaliňáka. Pri „službách v oblasti riadenia“ v hodnote do 134 tisíc eurmôžete automaticky zvýhodniť aj osoby a firmy, ktoré pre Vás už doteraz pracovali, čo je pri iných súťažiach striktne zakázané. Argumentom bolo, že pri istých službách sa kvalita ťažko definuje, a že sám nákupca vie najlepšie zhodnotiť, čo vlastne potrebuje. Rizikom samozrejme bola svojvôľa manažéra/politika/strany, ak nehľadá kvalitu ale skôr spôsob, ako niekomu dohodiť biznis.

Aj trojnásobok ceny zvíťazí

V prípade súťaže o poradenstvo pre národnú knižnicu sú dané dve kritériá: 60% tvorí cena (čím nižšia tým lepšie) a 40% tvorí predchádzajúca zmluvná spolupráca uchádzača s knižnicou (áno/nie). Ak firma doteraz pre knižnicu nerobila a chce stále uspieť, musí ponúknuť aspoň trojnásobne nižšiu cenu, aby mala šancu tender vyhrať (60%*(1/3) +40%*1 = 60%*1 +40%*0).

(Doplnené 15.00 : Zákon v tomto prípade umožňuje objednávateľovi vybrať si aj uchádzača z druhého či tretieho miesta, ak nie sú oproti prvému drahší o viac ako 20 percent, ale to závisí čisto od jeho dobrej vôle - čo je nepravdepodobné práve vtedy, keď kritériá nastavil tak, ako v prípade knižnice).

Čo myslíte, akú šancu majú pri tomto systéme noví dodávatelia? 

Obrázok blogu
(zdroj: www.transparency.sk)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Slovenská národná knižnica, Filip Beránek, kultura.sme.sk)

Kritérium „vlastnej skúsenosti s uchádzačom“ bolo doteraz na Slovensku použité len v desiatich tendroch, z toho len štyri sú už aj uzavreté. Tie skončené sa všetky týkali poradenstva pri obstarávaní. Výsledky veľmi neohromili. V každej jednej takejto zákazke sa prihlásil len jeden uchádzač, hoci pri poradenstve na obstarávanie je inak bežné mať dvoch až troch uchádzačov na tender). A to skúsenosť s uchádzačom bola v kritériách týchto „súťaží“ určená na 10 až 20% možných bodov, čiže zďaleka nie tých 40% ako pri knižnici.

Pro-Tender sa vyzná

Mimochodom, pri všetkých tých štyroch ukončených tendroch vyhrala jedna jediná firma – košická eseročka Pro-Tender. Celkovo tak vyhrala zákazky za 318 tisíc eur s DPH. Zadávateľmi boli tri zdravotnícke inštitúcie (Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, Záchranné služby v Košiciach a v Bratislave) a Slovenský hydrometeorologický ústav.

Boli zároveň prvými štátnymi inštitúciami, ktoré tendre s novo zavedeným kritériom „vlastnej skúsenosti s uchádzačom“ pripravili. A nakoniec vybrali práve firmu, ktorej konateľ Peter Hložný bol v tom čase už rok políciou obvinený z machinácií pri - verejnom obstarávaní (až následne Hložného, podľa SME blízkeho ex-šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi, prokurátor kontroverzne zbavil obvinenia, no Protimonopolný úrad dvom uchádzačom a poradcovi Pro-Tender udelil 2,6 miliónovú pokutu za manipuláciu zákazky za 27 miliónov eur kartelovou dohodou).

Akokoľvek sa teda na novinku uvoľnenia rúk zadávateľom v zákone o obstarávaní pozeráme, nevyzerá to na dobrý nástroj, ktorý pomáha štátu nakupovať efektívnejšie. Ale možno sme príliš skeptickí a robíme prirýchle závery.

O pár dní by popri knižnici mala výsledok tendra za 80 tisíc eur s kritériom vlastnej skúsenosti s uchádzačom oznámiť aj Univerzitná nemocnica v Košiciach, kde za tendre zodpovedá bratranec bývalého predsedu parlamentu Branislav Paška.

Áno, ich kritériá boli nastavené navlas rovnako ako v tých zákazkách, ktoré ako jediný uchádzač vyhral Pro-Tender, firma so sídlom vzdialeným sto metrov od riaditeľstva nemocnice. Koľko si stavíte na meno víťaza?

Martin Turček, Gabriel Šípoš

Ak chcete podobné analýzy štátnych zákaziek vidieť častejšie, podporte prácu Transparency aj finančne. Ďakujeme!

Článok je súčasťou dvojročného projektu Monitoring verejného obstarávania, ktorý bol podporený sumou 87 750 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom Fondu je rozvoj advokačných a watch-dogových aktivít. Podmienkou projektu pre Transparency je nájsť 10% alebo 8 775 eur z iných zdrojov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu