Dnešná dobra je zložitá. Výrobcovia potravín a obchodníci sa nás snažia presvedčiť o nevyhnutnosti kúpy všetkých svojich výrobkov. Jedni tvrdia, že sú zdravé, druhí sa jednoducho spoliehajú, že sú nimi vyrábané potraviny nevyhnutné pre náš každodenný život a budeme ich kupovať bez ohľadu na počasie, či ročné obdobie. Reklamy v TV a na internete na nás každodenne chrlia nové ponuky, akcie a zľavy - nevynímajúc letáky v poštových schránkach našich bytov a domov.
Potraviny, ktoré ľudia konzumovali dlhé roky a boli zdravé sa v súčasnosti prezentujú ako škodlivé. Čoraz častejšie sa na internete stretávame s prebytkom informácii, ktoré tvrdia o zdravých potravinách, že sú škodlivé a opačne. Žijeme v čase, keď sa vedci, ani lekári nevedia zhodnúť v otázkach škodlivosti, resp. prospešnosti jednotlivých potravín, resp. ich zložiek pre náš život.
Čo máme robiť, ak sa nechceme stratiť v záplave navzájom si protirečiacich tvrdení a vedeckých výskumov? Najlepšie by hádam bolo spoliehať sa na zdravý rozum a brať každú novú informáciu s určitou mierou kritickosti. Niekedy však takýto postup nestačí a je vhodné poučiť sa z určitých informačných zdrojov.
Aby som Vám uľahčil hľadanie (aj keď google je na tieto veci expertom) odporúčam pozrieť nasledovné internetové stránky/blogy, ktoré Vám možno rovnako ako aj mne uľahčia rozhodovanie a pomôžu:
1. ) Odkazy na nasledujúce dve stránky Vám pomôžu sa zorientovať v problematike „správnej“ výživy či zdravého životného štýlu.
http://martinchudy.blog.sme.sk/t/39352/11-krokov-ku-zdraviu
2. ) Pokiaľ už viete, ako zdravo žiť a čo chcete jesť, tak si môžete overiť správnosť svojich predpokladov na nasledovných stránkach, kde získate informácie o zložení jednotlivých potravín, ako aj význame jednotlivých jej zložiek na správne fungovanie ľudského tela:
http://www.kaloricketabulky.cz
3. ) Posledná stránka mňa osobne veľmi zaujala, nakoľko pridaných látok (E-čok = emulgátorov) v potravinách je viac než dosť a nie vždy sú zrovna vhodné na častú konzumáciu. Ak aj Vás zaujíma, aké E-čka sa nachádzajú v potravinách (výrobkoch), ktoré konzumujete, tak si to môžete overiť na nasledovnej stránke:
Keď si ľudia môžu vypestovať svoje potraviny a vychovať svoju hydinu či dobytok, nemusia sa príliš zaoberať otázkami toho, či sa v ich potrave nenachádzajú toxické látky. My ostatní dnes môžeme aspoň zistiť, či to, čo nám potravinársky priemysel a obchodné reťazce ponúkajú, je pre naše zdravie vhodné a podľa toho sa slobodne rozhodnúť, či takéto potraviny chceme alebo nie.
Myslíme si, že vieme čo chceme? Veď keby sme nejaké potraviny nechceli zjesť, tak si ich nekúpime, alebo áno? Logická odpoveď by mala znieť, že nie. Veď si predsa kúpim len to čo zjem. Tak by to malo byť, ale nie je. V roku 2010 bolo v rámci EÚ zlikvidovaných viac ako 89 miliónov ton potravín. Nie zjedených, ale zlikvidovaných. Žijeme v zaujímavom svete, kde na jednej strane sveta sa vyhodia ročne potraviny za milióny eur, a na druhej strane sveta ľudia od hladu zomierajú. No ale to už je iná téma na blog ...