Ak nechceš mať problém, tak nenaštvi svojho poštára!

Väčšina ľudí má nejaké povolanie. Prácu niektorých ľudí vnímame na vlastnej koži viac a iných menej. Jedno povolanie, sa už na prvý pohľad aj malému dieťaťu bude javiť ako dôležité. Je to práca poštára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Doručovateľ, ktorý nám donesie list, balík , no niekedy aj úradnú zásielku. Keď sa nám stratí niekde po ceste pohľadnica z dovolenky alebo Vianočý pozdrav, tak to v dobe SMS a e-mailov v zásade veľký problém nespôsobí.

Na poslednú skupinu by som sa zameral v tomto článku. Niekedy si človek ani neuvedomí, aký problém mu môže spôsobiť „nedoručená“ úradná zásielka. Príkladom môžu byť výkazy nedoplatkov zo zdravotných poisťovní, ktoré sa doručujú dlžníkom do vlastných rúk a aj zákonodarca priznal tomuto individuálnemu správnemu rozhodnutiu veľkú moc. Právoplatný výkaz nedoplatkov je totiž exekučným titulom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby výkaz nedoplatkov mohol nadobudnúť právoplatnosť – musí byť doručený adresátovi . Pokiaľ je adresátom fyzická osoba, čo je absolútna väčšina prípadov, tak sa zásielka s výkazom nedoplatkov doručuje ako doporučená zásielka s doručenkou na poslednú adresu oznámenú zdravotnej poisťovni.

Pokiaľ je adresát doma a poštár ho zastihne, je podpísaná doručenka a žiadny problém s doručovaním nevznikne.

Zložitejšia situácia pre adresáta nastane, ak sa adresát nenachádza v čase doručovania na adrese, nakoľko sa napríklad odsťahoval, avšak „jeho poštárka“ túto zmenu nezaznamenala alebo odignorovala. Pani poštárka poznačí v takom prípade na zadnú stranu obálky s doručenkou poznámku, že adresát si neprevzal zásielku v odbernej lehote namiesto správneho adresát neznámy.

SkryťVypnúť reklamu

Po pár dňoch sa takáto zásielka vráti zdravotnej poisťovni a tá je oprávnená v zmysle § 17b ods. 5 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení vyznačiť na výkaze nedoplatkov doložku právoplatnosti, nakoľko došlo ku „doručeniu“ VN adresátovi uplatnením tzv. fikcie doručenia. Doručením sa totiž v zmysle zákona rozumie nie len prevzatie písomnosti adresátom, ale napríklad aj vrátenie neprevzatej zásielky adresátom, a to tým dňom, kedy sa zásielka vrátila zdravotnej poisťovni.

Zákon umožňuje dlžníkovi obranu vo forme podania námietok proti doručenému VN. Znie to až tragikomicky, ale ako môže podať včas námietky osoba, ktorá sa ani reálne nemohla dozvedieť o tom, že jej bolo niečo doručované? Nepodanie námietok včas má však vážny dôsledok v podobe správoplatnenia výkazu nedoplatkov = získanie exekučného titulu.

SkryťVypnúť reklamu

Dlžník poisťovne sa tak môže dozvedieť o svojom dlhu celkom nepríjemným spôsobom. Napríklad bude chcieť zaplatiť na benzinke za nakúpený benzín a zistí, že mu platobná karta nefunguje, nakoľko má blokovaný účet súdnym exekútorom, alebo Vám neodíde splátka hypotéky včas (v takejto situácii by sa asi nechcel ocitnúť nikto..).

Zaškrtnutie nesprávneho políčka poštárom na obálke úradnej zásielky môže mať pre adresáta neblahé následky. Môžeme len dúfať, že pracovníci pošty sú správe inštruovaní, vyškolení a zaplatení, takže budú robiť, čo najmenej chýb pri doručovaní úradných zásielok.

PS: Rada na záver. Ak nechceš mať problém, tak nenaštvi svojho poštára!

Rudolf Trbušek

Rudolf Trbušek

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Fanúšik ekonómie, vedy a ekológie (hlavne so zameraním na jej alternatívne podoby) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu