Motivácia chlieb náš každodenný

Aktivita, produkcia, zrealizovaný sen, realita, dokonalosť, byť raz hore, raz dole aj o tom je motivácia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Klúčové slová: motivácia, činnosť, aktivita, produkcia;

 Pred pár rokmi na prednáške o obchodno-marketingových aktivitách sa ma spýtal couch manažér: čo je v dnešnom rýchlom, chladom svete plného nástrah dôležité ? Nevedel som mu odpovedať relevantnú odpoveď, tak som len sformuloval nejakú všeobecnú vetu, ktorá nemala žiadnu výpovednú hodnotu. Samozrejme, že moja odpoveď bola nesprávna a nevedel som reagovať. Odpoveďou na túto otázku bola motivácia

Čo vlastne motivácia je ? 

 Je to proces v našich hlavách, ktorý ma určitú štruktúru a prestavuje pre nás náležitosť, hodnotu, určité privilégium k niečomu čo chceme dosiahnuť. Pre niekoho je motivácia vstať ráno z postele a ísť si uvariť čaj, pre niektorých je motivácia zarobiť prvý milión euro. Či sa jedná už o malé alebo veľké ciele, veľkú spojitosť s motiváciou má činnosť

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Motiváciou začína tvorivý proces, ktorý vzbudzuje odhodlanie, silu, vytrvalosť za jednotlivé činy, ktoré sa chystáme spraviť. Dôležitosťou každého človeka, ktorý sa cíti byť motivovaný je vytrvalosť. Vytrvalosť nesie so sebou určitú dávku zodpovednosti a disciplíny. Dnes je dôležité byť motivovaný a robiť úkony zodpovedne a korektne, tak ako najlepšie vieme. Nikomu z nás nepadajú "pečené holuby do úst" a tak jednou z vecí je byť odhodlaný. Najlepší výkon či už v práci alebo v osobnom živote prináša ovocie. Buďme vždy lepšími, nezlomnými a plný entuziazmu. Kto nás najlepšie "nakopne", keď nie my sami. Kto pracoval ako marketér, študoval psychológiu, alebo obchodné činnosti, tak mi dá za pravdu, že motivácia je dôležitým nástrojom stať sa lepším človekom. Pozrime sa na korporácie, ktoré vládnu svetom. Prečo ? lebo majú tím ľudí, ktorí vedia prekonávať prekážky každodenným motivačným cvičením. Jednoducho povedané sú to "stroje na peniaze". 

SkryťVypnúť reklamu

"Elity sú tí, ktorí dosahujú najlepšie výkony" Vilfredo Pareto

Veľmi výstižný výrok bol od sociológia Vilfreda Pareta, ktorý bol talianský sociológ. Videl v motivácii potenciál ako byť lepší. Chcete byť lepší ? Zhrňme si čo by sme mali robiť. 

1. Proces vizualizácie - smerovanie myšlienok
Aký chcete život ? Prestavujme si ako to celé chceme mať, ako to formujeme, ako to držíme v rukách. Chcete byť najlepší ? Chcete mať všetko po čom túžite ? Chcete byť úspešný ? Predstavte si to ! Tento proces je o smerovaní myšlienok. Môžem povedať, že je to dosť ťažké ale pevná vôla všetko zdolá, a keď si budete predstavovať to čo chcete, stane sa z Vás majster. Staré porekadlo hovorí: zvyk je železná košeľa. Buďme zo železa. Každodenný tréning v smerovaní myšlienok má za následok uspokojenie, duševnú vitalitu a konečný úspech.

SkryťVypnúť reklamu

2. Úcta k sebe samému
Dosť dôležitý medzičlánok k úspechu. Majme nad sebou kontrolu, buďme úctivý k sebe samému, iba tak docielime, že budeme úctivý i k druhým. Najprv treba začať od seba. Úcta a vytrvalosť sa nesie ruka v ruke s disciplínou a rozvahou. Rozvaha nám pomôže v smerovaní myšlienok, to čo naozaj chceme, aby sme boli v živote šťastný. Skúste to a sledujte Vaše okolie ako sa bude správať k Vám, keď im prejavíte úctu. V dnešnom uponáhlanom svete úcta vymiera. Zmenme to od seba !

3. Ďakujme
Ďakovaním obrátime negatívnu energiu na pozitívnu. Slovíčko ďakujem je veľmi dôležité. V slovíčku ďakujem sa schováva slušnosť. Slušnosť je prejavom vychovanosti. Chcete, aby Vás ľudia vnímali ako slušného človeka plného pozitív ? Tak ďakujte. Budete osobnostne rásť a budete jedinečný. Skúste pri každom slovíčku ďakujem dať úsmev, uvidíte ako bude reagovať okolie. Poďme do toho !

SkryťVypnúť reklamu

4. Pozitívny postoj a nadhľad nad vec.
Teraz to prichádza ! Pozitívne myslenie. Svet je negatívne naladený. Kde sa pozriete naokolo samá negatívna energia. Najviac negatívnych vecí sa nachádza v médiach. Pozerali ste večerné správy ? Nič pozitívne som tam nikdy nevidel. Ako byť pozitívny, keď všetko naokolo je negatívne ?! Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi. Pozitívne naladení ľudia Vás poženú dopredu. Skúšali ste už nejaké školenie o osobnostnom rozvoji alebo čítali nejakú knihu ? Nie ? Skúste to ! Skúste mať nadhľad nad veci, ktoré sú negatívne. Nie vždy vyzerajú byť veci tak ako sú. Chcete zmeniť svoju situáciu ? Zmente svoj postoj. Postavte sa pred zrkadlo a pozrite sa na seba. Čo vidíte ? Svoj odraz seba ?! Máte na ústach úsmech ? Nie ? Prečo ? Zmente svoj postoj a ja zaručujem, že zmeníte seba. Úsmev a smiech predlžuje život, tak rýchlo do toho. :-)

5. Bojovník vs. porazený 
Dnes musí byť bojovník už skoro každý. Pozor nehovoríme o boji ako násilí ale o bojovnosti viesť každodenný život. Stalo sa Vám, že Vás vyhodili z práce, nespravili ste skúšku v škole, neprijali Vás do vysnívaného zamestnania ? Kde je problém ? Je to všetko o tom ako sa vieme prispôsobiť požiadavkám a vieme bojovať. Každý z nás už bol porazený, každý už aspoň raz pocítil, že nie vždy sa dá vyhrávať. O tom to celé je. Každá prehra je zároveň výhrou. Nie vždy sa nám v živote podaria veci, tak ako chceme my sami. Preto je dôležité nevzdať sa ísť dopredu. Prestavme si, že máte v sebe motor, je len na Vás aký výkonný bude. Chcete turbo alebo máte radi veci, ktoré sa vyvíjajú pomalšie a istejšie ? Je to len na Vás aký výkon budete mať. Všetko si prispôsobujete tak ako chcete Vy a nikto Vás v tom nezastaví. Brm Brmm :-)

Zapamätajme si, že nikto za nás nespraví vec, ktorú chceme. Nikto za nás nebude myslieť, robiť veci tak ako chceme my sami. Nikto iný ako my sa nemôže rýchlejšie rozhodovať vo veciach, ktoré sú pre nás dôležité. Vyskúšajte byť iný ako ostatní a budete vidieť, že ľudia si Vás obľúbia a Vy budete duševne rásť. Chceme žiť krajší lepší život ? Motivujme sa ! 

"Každá prehra je výhrou, nemožné je možné, neexistujúce je existujúce, nedosiahnuteľné je dosiahnuteľné, keď chceme my sami." Martin Trenčanský

Mgr. Martin Trenčanský 
martin.trencansky@hotmail.com

Martin Trenčanský

Martin Trenčanský

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník IT technológií, nadšenec pre obchod, marketing a reklamu, gurmán dobrého jedla a príležitostný fotograf.Životné motto: "Každá prehra je výhrou, nemožné je možné, neexistujúce je existujúce, nedosiahnuteľné je dosiahnuteľné, keď chceme my sami." Martin Trenčanský Zoznam autorových rubrík:  MarketingNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu