Skúste budúci rok Anglesey

Ak nie ste fanúšikom preplnených chorvátskych pláži, poznávacích zájazdov, či dovoleniek s prívlastkom exotická, tak pozorne čítajte. Ja viem, znie to ako začiatok reklamy, chcem vám však predstaviť ostrov Anglesey v Severnom Walese, ktorý sa výrazne líši od ostatných dovolenkových destinácií. Navyše to ani až tak ostrov nie je, začnime však poporiadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Anglesey je súčasťou Walesu a teda aj Veľkej Británie. Od pevniny ho delí úzky pás Írskeho mora, ktorý je možné prekročiť cez dva existujúce mosty. Z pohľadu učiteľa zemepisu sa tak jedná jednoznačne o ostrov, ako turista si to však pravdepodobne ani nevšimnete.

Most Britannia. More pod ním pripomína viac rieku.
Most Britannia. More pod ním pripomína viac rieku. 

Most Britannia. More pod ním pripomína viac rieku.

Na ostrov sa dostanete pomerne jednoducho aj bez zájazdového autobusu. Z Bratislavy sa lieta do Londýna, Liverpoolu, či Dublinu. Z Dublinu sa pravidelným trajektom dostanete do prístavu Holyhead na severe ostrova. Z Londýna máte zo stanice Euston priame spojenie vlakom do mestečka Bangor, odkiaľ sa dá pokračovať autobusom či stopom. Na ostrov sa odtiaľ dostanete približne za 20 minút. Liverpool je od ostrova vzdušnou čiarou približne 100km a jazdia odtiaľ pravidelne vlaky a autobusy do spomenutého Bangoru. Ceny sa rôznia a letenku je samozrejme dobre kúpiť v predstihu, alebo sa spontánne rozhodnúť pri nejakej kampani Ryanair-u. Keď to dobre naplánujete, celá cesta tam a späť vás bude stáť okolo 200€.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je na ostrove a jeho okolí zaujímavé? Začnem tým čo tam nie je. Na ostrove nie je žiadna veľkolepá atrakcia typu Disneyland, Legoland a ani obrovský aquapark. Všetky okolité zaujímavosti sú komorného charakteru a na svoje si prídu všetci čo majú radi históriu, more, či hory.

More.

Na ostrove sa nachádza množstvo nádherných pláži. Väčšina z nich je pieskových, označených modrou vlajkou najvyššieho stupňa čistoty. Moja obľúbená je Llanddona. Je to piesčitá pláž dlhá niekoľko kilometrov, kde si každý nájde svoje súkromie. Priľahlé more má plytké dno a je ideálne pre rodiny s deťmi. Plytké dno spôsobuje to, že zakaždým keď na pláž prídete, vyzerá úplne inak. Rozdiel medzi prílivom a odlivom spôsobuje, že sa pláž rozširuje a zužuje o desiatky metrov. Ak vaše deti milujú mušle, Llandona je miesto, kde ich môžu zbierať lopatou.

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad zhora na pláž Llanddona (Ll sa číta ako chľ)
Pohľad zhora na pláž Llanddona (Ll sa číta ako chľ) 

Pohľad zhora na pláž Llanddona (Ll sa číta ako chľ).

Pokiaľ ste romantik a nedajbože na svadobnej ceste, je dobré vedieť o nejakej odľahlejšej pláži, kde nikoho nestretnete. Je ich množstvo, väčšinou sú však kamenisté a na kúpanie nevhodné. Majú však svoje čaro. Jednou z takých je aj White Beach číže Biela pláž. Už samotná cesta autom na túto odľahlú pláž vám napovie, že ide o čosi výnimočné. Cesta je zasadená do kamenistého terénu, kde po oboch stranách niekedy neostáva viac než päť centimetrov od okraja spätných zrkadiel. Predstava, že stretnete protiidúce auto je naozaj nočnou morou. Pohľad na pláž však stojí zato. Divoké kone, biele okrúhle kamene, skalné útesy a široko ďaleko nikde nikoho až na kúpajúce sa tulene. Nájsť nejakú morskú skamenelinu tam netrvá dlho. Hmm, tu však musím povedať že to celé nemusí byť len sladká romantická vychádzka. Cesta z miesta na parkovanie k samotnej pláži je strmá a úzka a miestami vám ju skríži žihľava. To by však nebolo všetko. Spomenuté divoké kone nemusíte vidieť len nad plážou. Stretnúť ich môžete aj na tejto strmej cestičke, kde nie je kam uhnúť. Tieto inak pekné a milé zvieratá sú značne tvrdohlavé a ťažko sa s nimi vyjednáva.

SkryťVypnúť reklamu
Divoké kone stretnete na viacerých plážach
Divoké kone stretnete na viacerých plážach 
Impozantný maják South Stack. Vo Walese sú ich desiatky, niektoré sú na predaj, iné sa dajú prenajať.
Impozantný maják South Stack. Vo Walese sú ich desiatky, niektoré sú na predaj, iné sa dajú prenajať. 

Puffin Island – Ostrov tučniakov

Puffin Island predstavuje jednu z najobľúbenejších turistických atrakcii. Je to malý ostrov, kde okrem množstva vzácnych druhov vtákov a tuleňov nič nie je. Napriek tomu je výlet loďou k tomuto ostrovu zaujímavý nielen pre deti. Uvidíte kŕdle vzácnych vtákov, medzi inými aj miestne lietajúce tučniaky. Plavbou pri pobreží miniete opustený kláštor či naozaj nádherný maják v Penmone. Ak však chcete k tejto atrakcii pristúpiť aktívnejšie, skúste výlet s rybármi. Za 25£ vás zoberú z móla v Beaumaris priamo k ostrovu alebo k Bielej pláži. Dodajú vám všetko potrebné a vysvetlia ako na vec. Aj menej šikovnému rybárovi, ktorého skúsenosti pochádzajú výhradne z dokumentárnych seriálov Riečne príšery, či Extrémne rybačky sa v priebehu hodiny podarí nachytať niekoľko desiatok makrel. Makrely sme následne použili ako návnadu pre väčšie ryby. Dobre si pamätám, ako sa rybári na mne zabávali keď som vytiahol svojho prvého malého žraloka. Ak by ma vtedy niekto odfotil, obrázok by sa nemohol volať inak ako zdesenie mladého rybára a pootvorené ústa by aj z nehybnej fotografie vyslovovali h..y s..t. Ak ste skúsenejší, môžete vyskúšať aj osemhodinovy výlet k vrakom lodí, kde sa už chytajú naozaj veľké ryby.

SkryťVypnúť reklamu
Penmon
Penmon 

Parné vláčiky

Keď opustite ostrov a vydáte sa smerom na juhovýchod, v priebehu dvadsiatich minút prídete do národného parku Snowdonia. Tento park sa nápadne podobá na Nízke Tatry. Snáď jediný rozdiel je, že štatistiky horskej služby tam nezapĺňajú Pražáci, ale Londýnčania. Pokiaľ nie ste skúsení horskí turisti a okrem ruksaku máte na krku dve malé deti, je lepšie vyhľadať komornejšiu zábavu. Mám na mysli historické parné vláčiky, ktorých je v Británii nespočet. Asi najatraktívnejší je vláčik šplhajúci sa na horu Snowdon do výšky 1000m. Aj keď sa jedná o naozaj vzrušujúci zážitok, cena za spiatočný lístok pre štvorčlennú rodinu môže nabúrať prázdninový rozpočet. Alternatívou je preto vláčik z mestečka Gilfach Ddu popri jazere Llanberis. Cestou vláčikom sa môžete zastaviť v múzeu bridlice, ktorá preslávila celý Severný Wales.

Parný vláčik na horu Snowdon
Parný vláčik na horu Snowdon 

Pokiaľ vás však tieto inak decentné aktivity mužov so záväzkami nebavia, môžete sa pustiť do väčšieho dobrodružstva. V národnom parku Snowdonia sa nachádza najdlhšia Zip lane v Európe. Ešte ste o Zip line nepočuli? Pozrite si youtube. Je to niečo ako lanovka, ibaže bez kabíny. Tou kabínou ste vlastne vy, spúšťajúci sa po lane rýchlosťou auta na diaľnici. Ak vám ani to nestačí, tak si namiesto múzea bridlíc skúste hĺbkové potápanie v niektorom z opustených lomov. Výstroj vám za poplatok zapožičajú na mieste, výžaduje si to však skúsenosti. Potápači bývajú popri horských turistov ďalšími významnými štatistami miestnej záchrannej služby.

História

Pokiaľ ste už navštívili niektorý kút Veľkej Británie, viete že za históriou tu vela cestovať netreba. Je proste všade a tak ako je u nás vzácnosťou budova staršia než 200, rokov je u nich vzácnosťou novostavba. Inak tomu nie je ani v Anglesey a jeho blízkom okolí. V mestečku Beaumaris sa nachádza pevnosť zapísaná do zoznamu svetového dedičstva. Na tejto impozantnej, vodou obkolesenej pevnosti ma však sklamalo, že po zaplatení vstupného neuvidíte okrem samotnej zachovalej zrúcaniny nič. Aj tak sa však oplatí hrad navštíviť. Mimo ostrova sa nachádza ďalší impozantný hrad – Caernarfon. Tento hrad, nachádzajúci sa priamo na pobreží, je miestom korunovácií Welšských princov. Návšteva hradu zanechá dojem, pre deti je však náročná, v niektorých úsekoch dokonca nebezpečná.

″Kostol v mori″, na ktorý sa dá počas odlivu vstúpiť po suchu. Ak sa pozabudnete, nejakú chvíľu tam strávite osamote.
″Kostol v mori″, na ktorý sa dá počas odlivu vstúpiť po suchu. Ak sa pozabudnete, nejakú chvíľu tam strávite osamote. 
V Anglesey je tiež dedinka s najdlhším názvom na svete Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Vo voľnom preklade: Kostol svätej  Márie v rokline bielych liesok v blízkosti silného víru a kostola svätého Tisília z Červenej jaskyne.
V Anglesey je tiež dedinka s najdlhším názvom na svete Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Vo voľnom preklade: Kostol svätej Márie v rokline bielych liesok v blízkosti silného víru a kostola svätého Tisília z Červenej jaskyne. 

V Anglesey je tiež dedinka s najdlhším názvom na svete Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Vo voľnom preklade: Kostol svätej Márie v rokline bielych liesok v blízkosti silného víru a kostola svätého Tisília z Červenej jaskyne.

Dovolenka v Anglesey si vyžaduje značnú dávku nezávislosti, schopnosti sa o seba postarať. Veľké rezorty tam jednoducho nie sú a ubytovanie je možné si zabezpečiť iba v malých hoteloch, alebo si môžete prenajať domček trebárs aj s výhľadom na more. Väčšina týchto nehnuteľností má nezameniteľný charakter, ktorý vám neposkytne ani najluxusnejší hotel. Welšania sú nesmierne priateľskí a keď na úzkej ceste stretnete vodiča v protismere tak vám ihneď zastaví a dá vám s úsmevom prednosť. Všetci sa tu zdravia aj keď sa nepoznajú a v krčme na vás nebudú zazerať čo ste zač. Dovolenka v Anglesey je podľa mňa vhodným miestom pre tých, čo považujú za ideálu teplotu okolo 25°C a nevadí im občasný dážď. Je to ideálne miesto na zamyslenie sa a stmelenie rodiny, pokiaľ ste vyznávačmi takýchto hodnôt. Budem rád, ak som niekoho z vás presvedčil aby zmenil svoje dovolenkové zvyklosti a nešiel budúci rok opäť do Chorvátska. Dobre však zvážte, či ste práve vy ten typ, ktorému by sa takýto výlet páčil. Nedajte sa oklamať mojím článkom.

Slováci Wales popisujú ako Slovensko obklopené morom.
Slováci Wales popisujú ako Slovensko obklopené morom. 


Peter Treščák

Peter Treščák

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý príslušník OS SR, mierový pozorovateľ EÚ a spravodajský analytik. V súčasnosti Office Manager v neziskovom časopise Raw Vision. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu