17. november

Deň, ktorý sa vo viacerých rokoch stal významným medzníkom v dejinách: otvorenie Suezského prieplavu, Medzinárodný deň študentstva, Lunochod na Mesiaci, Nežná revolúcia, Deň boja za slobodu a demokraciu, zrušenie víz do USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

28 rokov odvtedy, čo došlo k zmene a my stále žijeme v letargii minulého režimu. Sloboda a demokracia, ale absencia zodpovednosti a aktívneho prístupu.

Dnes som natrafil na článok o kríze, ktorá postihuje ruských dôchodcov. Symbolicky, v 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, ma článok priviedol k úvahe, čomu nás naučila demokracia, resp. čo sme sa počas tých rokov mali naučiť a nenaučili. Nízka účasť vo voľbách, apatia k dianiu na politickej scéne, hľadáme vinníka predovšetkým v tých druhých namiesto toho, aby sme prešli z pasivity komfortu do akcie. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka článku som si spomenul na slová bývalých kolegov, ktorí spomínali svoje šokujúce zážitky z Ameriky, keď na uliciach stretávali dôchodcov, ktorí zostali „na dlažbe“. Vo viacerých krajinách realita, u nás zatiaľ nepredstaviteľná skutočnosť.

Koľko dôchodcov musí u nás skončiť „na dlažbe“, aby sme si uvedomili, že sa o svoju budúcnosť musíme postarať sami?

Ilustračné foto
Ilustračné foto (zdroj: Zdroj: https://pixabay.com/sk/)

Napriek tomu, že od 17. novembra 1989 uplynulo už 28 rokov, prehliadame správy a informácie v médiách, ignorujeme varovania štátnych predstaviteľov, ktorí nás nabádajú k tomu, aby sme tvorbu dôchodku prevzali aj do vlastných rúk. Stále vo vysokej miere pretrváva presvedčenie, že sa o nás musí postarať štát. A to nielen u ľudí, ktorí majú pár rokov do dôchodku, ale aj u mladších ročníkoch.

SkryťVypnúť reklamu

 „Ja sa dôchodku nedožijem.“ - častý argument mladých ľudí pri otázke, či myslia na svoj dôchodok. „Áno, je to ďaleko, ale čo ak sa ho dožijete?“ - reagujem zvyčajne. Prognózy vývoja stredného veku dožitia svedčia o opaku. V dôsledku zmeny životného štýlu a napredovaniu v oblasti zdravotníctva, úmrtnosť obyvateľstva sa postupne znižuje a predlžuje sa vek dožitia. Dĺžka života má teda opačný trend a nám hrozí, že na dôchodku prežijeme dlhšiu dobu než naši predkovia. 

Zrejme každý z nás pozná Dobšinského rozprávku O troch grošoch. Plynie z nej jednoduché ponaučenie: v mladosti treba myslieť na starobu a z troch grošov jeden odkladať.

SkryťVypnúť reklamu

Je všeobecne známe pravidlo, že z príjmu by sme si mali 10% odkladať pre seba, bez ohľadu na to, aký vysoký príjem máme. A ideálne, ak si tých 10% odložíme ako prvý „výdaj“ z výplaty, ktorá nám príde na účet.

Zmena je často o zvyku. Buď. Alebo. Zvyk je síce železná košeľa, ale zmena je život. 17. november zmenou bol, tak prečo nám ostala košeľa?

Slavomír Trnavský

Slavomír Trnavský

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek ako každý iný. Možno len trochu viac radšej hovorím písaným slovom než ústami. Mám množstvo nápadov a myšlienok, ktoré sa mi rozliezajú po papieri, lebo ich neuspokojí len zápis v mozgu, či stopa zanechaná v srdci. A tak píšem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromnéStĺpček

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu