Ateizmus nie je komunizmus

Neprechádzaj popri mojom epitafe, cudzinec. Ale keď sa zastavíš, počúvaj, pouč sa- a potom pokračuj vo svojej ceste. Neexistuje loď prevážajúca do podsvetia, neexistuje prievozník Charon, ani žiaden správca podsvetia Aiakos, ba ani podsvetie strážiaci pes Cerberus. My všetci, čo sme zomreli a sme tu pod zemou, sme sa pemenili na kosti a popol, a na nič iné okrem toho. Prehovoril som k tebe čestne( a pravdivo) pokračuj vo svojej ceste cudzinec, aby som ti nepripadal ako uvravený- hoci som už mŕtvy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Ateizmus nie je komunizmus

Neprechádzaj popri mojom epitafe, cudzinec.

Ale keď sa zastavíš, počúvaj, pouč sa- a potom pokračuj vo svojej ceste.

Neexistuje loď prevážajúca do podsvetia,

neexistuje prievozník Charon,

ani žiaden správca podsvetia Aiakos,

ba ani podsvetie strážiaci pes Cerberus.

My všetci, čo sme zomreli a sme tu pod zemou,

sme sa premenili na kosti a popol, a na nič iné okrem toho.

Prehovoril som k tebe čestne ( a pravdivo)

pokračuj vo svojej ceste cudzinec,

aby som ti nepripadal ako uvravený- hoci som už mŕtvy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je skutočný humanizmus?

Humanisti sa riadia používaním rozumu a vedy pri chápaní vesmíru a pri riešení ľudských problémov. Chcú chrániť našu planétu Zem, aby ju zachovali pre budúcu generáciu a aby sa vyhli zbytočnému utrpeniu ostatných živočíšnych druhov. Pokúšajú sa prekonať ľudstvo rozdeľujúce príslušnosti, či už náboženské alebo zakladajúce sa na rase, pohlaví, národnosti, vyznaní, spoločenskej triede, sexuálnej orientácii a etnicite. Usilujú sa o vyvíjanie spoločnej činnosti pre obecné dobro ľudstva. Veria v otvorenú pluralistickú spoločnosť, a že demokracia je najlepšou zárukou na ochranu ľudských práv pred autoritatívnymi elitami a pred utláčajúcimi väčšinami. Veria v uplatňovanie vynikajúcich morálnych kvalít. Veria v bežnú morálnu slušnosť ako sú: altruizmus, nedotknuteľnosť osoby, čestnosť, pravdivosť, férové konanie, zodpovednosť. Humanistická etika sa podriaďuje kritickej a racionálnej kontrole. Spoliehajú sa na vedecké objavy a na technológie, ktoré môžu prispieť k vylepšeniu života ľudí. Pestujú umenie vyjednávať a robiť kompromisy pri riešení rozdielností s cieľom dosiahnuť vzájomné porozumenie. Záleží im na docielení spravodlivosti a poctivosti v spoločnosti s odstránením diskriminácie a neznášanlivosti. Usilujú sa presadiť princíp odluky cirkvi od štátu. Veria, že sa treba tešiť zo života tu a teraz za súčasného čo najúplnejšieho rozvíjania našich tvorivých talentov. Rešpektujú právo na súkromie. Dospelí musia mať možnosť dosahovať svoje nároky, vyjadrovať svoje sexuálne preferencie, slobodne mať potomstvo, mať prístup ku komplexnej a informovanej zdravotníckej starostlivosti a dôstojne zomierať. Venujú sa umeniam nie menej než vedám. Sú občania vesmíru a vzrušujú ich vyhliadky objavov o vesmíre, ktoré sa ustavične dosahjú.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový skepticizmus

Metódy kritického skúmania tak účinne používané vo ved, sa musia šíriť na všetky oblasti ľudských záujmov. Na vieru sa treba pozerať ako na hypotézu a musí sa overiť dôkazmi ako aj experimentálnymi výsledkami. Všetky vyhlásenia a vedomosti treba revidovať vo svetle skúmania. Výsledkom tohto je rast našich vedomostí. Sú presvedčení, že kritické myslenie je nedielnou zložkou každého vyplácajúceho sa skúmania sveta, a že je použiteľné na riešenie problémov, na neutralizovanie nepriateľských napätí, na zmierňovanie nenávisti a na to, aby sa pri rozdielnych pozíciach vyjednávalo. Stavajú sa za jasnosť namiesto zahmlievania, zreteľnosť namiesto zmätku, za jednoznačnosť lingvistických označení, aby sa vyhli neurčitosti a dvojzmyselnosti. Sú presvedčení, že rozum a veda môžu pomôcť rozvoju nových technológií, uľaviť útrapam a znížiť bolesť, zlepšiť a skvalitniť ľudské šťastie. Nie sú negatívni skeptici, pochybovači, očierňovači, cynici alebo nihilisti. Jednoducho sa staviajú proti pokrytectvu, úskočnosti, klamstvu a ilúziám. Namiesto toho zdôrazňujú testovanie dôkazmi a racionalitou. Skrátka, veria že kritické skúmanie je najlepší spôsob utvárania našich prostriedkov a na dosahovanie našich cieľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová paradigma je:

-naturalistická, skeptická, úplne a dôsledne humanistická, hľadá spoločné východiská, demokratická, optimistická, zlepšovateľská.

Eupraxsofia-vedomosť správneho konania

Eu- je predpona, ktorá znamená niečo ,,dobré,správne,výhodné“.

Praxis- sa vzťahuje na činnosť, konanie, praktizovanie.

Sophia- znamená vedomosť

-je to to, čo nazývame svetonázorom ako aj filozofiou praktického života

Etické vlastnosti zaručujúce žiarivú a prekvitajúcu osobnosť:

- samostatnosť, inteligencia a rozumnosť, sebadisciplína, sebaúcta, kreativita, motivácia, pozitívny postoj k životu, tešenia sa zo života, záujem o dobro a zdravie.

Skryť Vypnúť reklamu

Erotika

Súčasťou plného života je schopnosť mať potešenie z pôžitkov erotiky, nachádzať rozkoš v zmyslovom, byť povzbudzovaný krásou, byť zvádzaný dotykom pohladenia, vychutnať zmyslový vnem vône a romantiky sexu a lásky. Hoci dobrý život spočíva v činorodej nálade, zanietenom vypätí a úspechu, obsahuje aj pokoj a odpočinok, schopnosť prežiť chvíle nežných pocitov ako aj strhujúcej extáze. Neprežívať pokušenie a bolesť vášní alebo neprežívať vrúcnosť a príťažlivosť- znamená nežiť plným spôsobom; bez vášne by bol život ukrátený o niečo pikantné. Erotika teda hrá dôležitú úlohu v plnohodnotnom živote.

Planetárny humanizmus

-odovzdanosť demokracii

-dôležitosť svetskosti

-záväzky voči nášmu prostrediu(nemali by sme sa dopúšťať znečisťovania, ničenia a znehodnocovania prírodnej ekológie)

Toto vynikne ak sledujeme: necitlivé zneužívanie spoločných planetárnych zdrojov

neovládaný rast populácie

znehodnocovanie planetárneho prostredia

rast celkovej teploty Zeme

rast sebavedomého fanatizmu a terorizmu

ustavičné uchyľovanie sa k násiliu a vojnám na riešenie rozdielnych stanovísk

Za novú budúcnosť

Je na čase, aby sme sa odvrátili od starých dogiem a doktrín minulosti a začali siahať po novej budúcnosti. Pri používaní vedy, rozumu a slobodného skúmania, bude možno vybudovať novú civilizáciu nepošpinenú falošnými ilúziami, ktoré sa vytvárali v detstve našej rasy. To všetko smeruje k novej celosvetovej kultúre, ku ktorej môžu prispieť spoločné morálne slušnosti, etická výnimočnosť, dostatok a eupraxsofia. Planetárny humanizmus môže pomôcť ľudstvu docieliť nové vývojové štádium.

Monika Trnovcová

Monika Trnovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka, čo chce vyjadriť svoj názor. Zoznam autorových rubrík:  Verejné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu