Mnohí z nás si viackrát položili takéto podobné otázky:
Ako je to možné, že ľudia nielen v minulosti, ale i dnes, sú náchylní uveriť v existenciu nadprirodzených bytostí?
Ako je možné, že ľudia veria v niečo, čo nik nedokázal a ani dokázať nemôže?
Ako je možné, že mnohé z tých predstáv boli(alebo stále ešte sú?) tak naivné, pripomínajúce skôr science-fiction, že vzbudzujú údiv kriticky a samostatne mysliaceho človeka?
Ako je možné, že sila týchto presvedčení je taká, že je schopná dohnať niektorých ľudí k samovražedným činom?
Prečo bolo a je také obrovské množstvo náboženstiev od počiatkov civilizácie, pričom sa vzájomne od seba odlišujú- s výnimkami, keď si niektoré prvky ,,požičali“ od starších predchádzajúcich náboženstiev?
Objektívne skúmanie náboženstiev patrí do oblasti religionistiky.
Zigmund Freud charakterizoval náboženstvo ako ,,univerzálnu neurózu, ktorou je ľudstvo posadnuté.“ Domnieval sa, že ide o ,,infantilizmus ľudstva“, ktorýtreba prekonať a ľudia musia v sebe nájsť odvahu vstúpiť do ,,nepriateľského života“ a boriť sa s ním vlastnými silami. Ďalej tvrdí, že každý človek sa narodil bez sklonov k nábožnosti.
Používajú pri tom všetky osvedčené a vyskúšané metóty manipulovania ľudskej mylse, akými sú vznešene znejúce slová, významné posunky, utišujúce zvuky a hudbu, vôňu kadidla, skupinové recitácie, okázalé sprievody. Sú to až absurdné spôsoby myslenia, hraničiace s poruchami myslenia, to môže spôsobiť hlboká náboženská viera.
Jedinou skupinou, čo presadzuje racionálny svetonázor sú sekulárny humanisti. Ľudia sú od prírody založení racionálne a túžia po slobode v každom smere aj v myslení. Náboženstvo sa snaží udržiavať sa v masách ľudí, hoci je čoraz viac konfrontované s oblasťou rozumu. Čím viac prevažuje rovnováha na stranu rozumu, tým viac strácajú náboženstvá šance na udržanie. Toto je aj jeden z dôvodov, prečo sa organizované náboženstvá usilujú čo najviac potláčať vplyv rozumu na vieru. Celé náboženstvo je len dobre premyslená davová hypnóza. Všetky tieto typy vírusov=náboženstiev majú mnoho spoločného. Predovšetkým potrebujú vnímavé prostredie, v ktorom nasadia svoj vlastný kód, umožňujúci to, že ich hostiteľ ich rozmnožuje a propaguje ďalej. Samotné pôsobenie vírusov na hostiteľov môže kolísať v širokých rozpätiach od nepatrných zmien funkcie (organizmu, počítača, mysle) až po ich hrubé poškodenia. Spoločné pre všetky tieto vírusy je, že zasahujú do pôvodných, bežných ,,normálnych“ programov a tým menia výsledky. Symptómy:
Pacient trpí presvedčením, že jeho predstavy a názory sú nezvratnou pravdou, hoci nie sú ničím dokázané, ba často je jednoznačne dokázaný opak. Lekári tento stav označujú ako ,,viera“.
2.Pacient svoju ,,vieru“ hodnotí ako pozitívnu cnosť. Niekedy čím je táto viera absurdnejšia, tým viac ju pacienti pokladajú za cnosť.
Postihnutý sú presvedčení o tom, že ,,mystérium“ je niečo, čo máme prijímať s radosťou, avšak netreba sa pokúšať ho vysvetlovať alebo, dokonca vyvracať logickými úvahami. Ak sa niekto o to pokúša, hodnotí sa ako nepriateľ.
Postihnutý sa správa netolerantne voči význávačom iných presvedčení a ešte viac voči ,,odpadlíkom“, ktorí zmenili svoju pôvodne spoločnú vieru na iné presvedčenie. Niekedy sa to stupňuje až do vraždenia takýchto ľudí, schvaľovania ich fyzickej likvidácie.
Sila pôsobenia týchto mémov môže byť až neuveriteľná. Javí sa to najmä u niektorých sektárskych skupín.
Určite ste už počuli o historke zvanej ,, Lietajúca špagetová obluda“, takže akokoľvek humorne to vyznieva dokazuje to, že pri použití účinných prostriedkov možno ľahkoverným ľuďom navravieť čokoľvek absurdného- a oni tomu napokon aj uveria. Nemôžem však vynechať ani to, aby som nespomenula materiálne záujmy. Náboženstvá sú vynikajúcim obchodom a tí, čo sa starajú o jeho rozkvet, majú záujem, aby toto podnikanie nezbankrotovalo. Preto vyhlasovanie, že existujú nadprirodzené bytosti, vznášajúce sa nepozorovane nad nami, je najlepším spôsobom ako udržiavať štedrosť farníkov v kostolných zbierkach.