StaroNové vymývanie mozgov

Dnes už vieme, že v minulosti ľudia verili hocičomu, pretože na niektoré prírodné javy nemali dostatočne racionálne vysvetlenie a tak si vymysleli niečo, čo im dávalo ako tak zmysel. Ale dnes? Už by sme si mohli prestať vymýšľať také blbosti a veriť kadejakým hlúpym poverám, ktoré nemajú s racionalitou absolútne nič spoločné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Nové náboženstvá

Tieto sa množia ako huby po daždi.Prečo to je tak? Veď keby jedno z tých tisícich náboženstiev bolo dokázateľné a pravdivé, ľudia by na to už dávno prišli a nehľadali by ďalšie- rovnako fantastické a nereálne.

New Age

-Monizmus-ktorý tvrdí, že všetko čo dnes existuje sa odvodzuje z jediného zdroja, čím je božská energia (čo sa tou božskou energiou myslí, už nevraví).

-Panteizmus-všetko čo existuje je boh, teda aj jednotlivec je boh. Preto panteisti nehľadajú boha v svätých knihách, ale v sebe a v celom vesmíre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-Panenteizmus-boh je všetko čo existuje. Celý vesmír je boh, boh preniká všetkým čo je vo vesmíre.

-Reinkarnácia-po smrti sa prevteľujeme do iného človeka. To sa mnohokrát opakuje.

-Karma-dobré a zlé činy vytvárajú náš osobný účet, ktorý sa volá karma. Po smrti sme odmeňovaní a trestaní podľa našej karmy.

-Aura-je to energetické pole, vyžarované z nášho tela. ,,Odborníci“ podľa aury vedia odhadovať náš zdravotný stav a stav mysle.

-Osobná premena, konverzia-v prívrženca New Age sa uskutočňuje mystickými zážitkami, hypnózou, meditáciou a niekedy aj použitím halucinogénov. Adepti konverzie očakávajú od nej rozvoj nových schopností, ako schopnosť liečiť seba aj iných, psychické sily a nové chápanie celého vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

-Ekologická zodpovednosť-našu zemeguľu pokladajú za živý útvar GAIA a nabádajú k jej uchovávaniu a šetreniu zdrojmi, ktoré nám poskytuje.

-Univerzálne náboženstvo-pretože všetko čo existuje je boh, všetky náboženstvá sú iba rozmanitými cestami k jeho poznaniu. Predpokladajú, že napokon vznikne univerzálne náboženstvo, obsahujúce prvky všetkých súčasných a bude prijaté na celom svete.

-Nová éra ľudstva-v znamení Vodnára nastane nová éra. V tejto novej ére prestane všetko zlo ako sú vojny, choroby , hlad, znečisťovanie prostredia, akékoľvek diskriminovanie na základe pohlavia, rasy, náboženstva a iných znakov. City národnostnej príslušnosti budú nahradené novým vedomím všesvetovej príslušnosti.

SkryťVypnúť reklamu

-Aktivity na ktorých sa stúpenci zúčastňujú: vyvolávanie duchov, využívanie moci kryštálov, meditovanie, špeciálna hudba, predpovedanie budúcnosti, astrológia,...

Povery

Aj tradičné náboženstvá obsahujú množstvo povier, ktoré ani nemá zmysel bližšie uvádzať.

Metódy manipulovania alebo vymývanie mozgov!

Človek si v súčasnom modernom čase charakterizovanom rozmachom informačných možností kladie otázku ako je možné, že toľko ľudí uverí tým najbizarnejším neskutočným tvrdeniam podľa ktorých sa začnú slepo správať; niekedy aj na vlastnú škodu( zázračné novodobé kúzla, liečiteľské a šarlatánske, ducha povznášajúce režimy, magicko-okultné seansy, sektárske hnutia, vedúce niekedy k hromadným samovraždám, stretnutia s mimozemšťanmi, operácie bez skalpelu s odstránením rakovinového tkaniva z vnútorností, spiritualistické seansy, jasnovidectvo, atď.) Ak sa bližšie oboznámime s týmito taktikami, prichádzame nevyhnutne k názoru, že mnohé z metód presviedčania boli používané už dávnejšie- a sú stále aplikované aj v marketingu a propagácii tovarov, ba i v politických, náboženských, sektárskych a ideologických ,,spasiteľských“ presvedčovacích taktikách. Akými trikmi je možné spracovať a zmanipulovať ľudí, aby naleteli na reklamu na osvojenie si určitej viery alebo presvedčenia? 1.vytvorenie vidiny atraktívneho cieľa, ktorého však splnenie nemožno preukázať a nemožno dopredu predvídať.

SkryťVypnúť reklamu

2.vytvorenie vodcovskej autority

3.pocit jedinečnosti a nadradenosti

4.povinnosť šíriť a propagovať- manipulátori ľudského podvedomia sa zväčša ani nepokúšajú niečo dokazovať, oni to len presvedčivo tvrdia.

5.útoky na oponentov a pochybovačov- kritizujúci menia pravdu na niečo iné, čo vzniklo v jeho bujnej fantázii.

Takže jediným spôsobom ako nenechať sa niekým zmanipulovať je výchova ku kritickému skepticizmu a k samostatnému logickému mysleniu už od najútlejšieho veku.

Pestovanie nábožnosti=závislosť

U nás na ,,hlboko pobožnom a kresťanskom“ Slovensku sa málo vie, že návyková závislosť môže vzniknúť aj v súvislosti s nábožnosťou. Symptómy:

 • neschopnosť myslieť, zapochybovať, alebo klásť si otázky o náboženských informáciach alebo autoritách, ktoré ich vyslovujú. Čierno biele zjednodušené videnie a vnímanie sveta (veci chápe buď ako dobré alebo zlé)

 • presvedčenie prameniace z pocitov hanby, že postihnutý nie je dobrý alebo nekoná dobre.

 • magické presvedčenie, že boh napraví všetky chyby i osobnosť postihnutého.

 • škrupulózne až posadnuté dodržiavanie pravidiel, etického kódu a smerníc diktovaných doktrínou.

 • nekompromisná náchylnosť k úsudkom, že okolitý svet je chybný.

 • posadnutosť a pocit nevyhnutnosti modliť sa, chodiť do kostola a ustavičné citácie posvätných textov.

 • nerealistické finančné prispievanie na veci prospešné viere.

 • presvedčenie, že sex je niečo špinavé a že naše telo a telesné pôžitky sú zlé(,,hriešne“).

 • v niektorých prípadoch nutkavosť buď v prejedávaní alebo v nadmernom odriekaní sa potravy-pôste; konflikt a vyvracanie zásad vedy, medicíny a vyučovania.

 • tendencia zmanipulovať sväté písmo, náboženské texty, pocit vyvolenosti, vyhlasovanie, že vidí božie zjavenia.

 • pocit ,,vyššej náboženskej extázy“, s výrazom blaženosti v obličaji (alebo nutkanie sa tak tváriť)

 • presvedčenie o nadradenosti a správnosti myšlienok, ktorými je ovládaný.

 • v porovnaní s ,,ostatným svetom“ až odmietanie svojej ľudskej podstaty( pocity ,,božskosti“).

 • môže to vyústiť až do stavov dezorientovanosti, pochybovačnosti, duševného a telesného zrútenia.

 • postihnutý má tiež vnucujúci sa pocit, že iba jeho spôsob priblíženia k bohu je ten správny a jedine prijateľný aj pre všetkých ostatných. Podstatou tejto návykovej závislosti je pocit istoty, že viera v toto všetko je jediná záruka spokojného žitia.

Zavedenie výučby náboženstva od prvej triedy základnej školy je štátom podporovaná výchova k istému druhu závislosti, ktorá môže viesť k nedozerným chorobným následkom. Ako keby štát podporoval už od detského veku drogovú narkomániu.

Monika Trnovcová

Monika Trnovcová

Bloger 
 • Počet článkov:  19
 •  | 
 • Páči sa:  0x

Študentka, čo chce vyjadriť svoj názor. Zoznam autorových rubrík:  Verejné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu