Neúspešná novela o Sociálnych službách

Odoslaných 536 pripomienok k predloženej novele núti zamyslieť nad dôvodmi prudkej reakcie. Reagujú poskytovatelia sociálnych služieb, ale aj občianskej spoločnosti.Je to dôsledok postavenia celej spoločnosti (ryba smrdí od hlavy) k neplatenej práci, predovšetkým k tej, ktorú vykonávajú ženy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Veľa sa hovorí o Stratégii ľudských práv. Mimoriadne zasadnutie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť sa uskutoční dňa 4.9.2013 o 14.30 hod. v Presscentre Úradu vlády SR na Námestí slobody 1 v Bratislave. Táto stratégia akosi pozabudla na práva matiek, žien, ktoré opatrujú svojich príbuzných. Predsa načo hovoriť o právach tých, ktorí svoju prácu vykonávajú, a to dokonca ešte aj zadarmo. Načo hovoriť o najväčšej „menšine“? Tu je reálny rozmer rodovo podmienenej diskriminácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľko je žien matiek, neviem. Ale asi dosť. Oni zostávajú doma na materskej dovolenke, potom na rodičovskej dovolenke. Medzi pripomienkami, ktoré som podával za Klub mnohodetných rodín navrhujem zmeniť tieto diskriminujúce, sexistické názvy za iné. Aký je postoj vlády k týmto otázkam je vidieť na návrhoch noviel zákonov z tohto leta, ktoré schválila vláda.

Odpoveď na to, koľko je rodinných opatrovateľov na Slovensku dáva výskum, ktorý robil IVPR (Inštitút pre Výskum Práce a Rodiny), priamo riadená organizácia Ministerstvom práce a rodiny. Ich odhad je 60 000 osôb. Podľa našich prieskumov je ich asi dvojnásobok, lebo treba počítať aj tých, ktorí utekajú zo zamestnania, aby sa venovali svojim najbližším v rodinách. Zase prevažne ide o ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Rodinní opatrovatelia nie sú pokrytí zákonom, dokonca ani zákonom o dobrovoľníctve. Ten ich explicitne vylučuje, nakoľko prácu vykonávajú vo vlastných rodinách. Neplatená práca vykonávaná v rodine nie je zaujímavá, predsa ide „iba“ o starých, či nevládnych, alebo postihnuté deti.

Postoje spoločnosti odzrkadľujú rôzne súťaže, či už je to populárna súťaž o Slovenku roka 2013, ktorá sa koná pod záštitou prvej dámy SR pani Gašparovičová a sa vysielala z historickej budovy Slovenského národného divadla. Kategóriu matky, alebo opatrovateľky tam budete márne hľadať. Sú tam zdravotníctvo, biznis a manažment, charita, vzdelávanie, veda a výskum, umenie a kultúry, a samozrejme médiá a komunikácia. Vzor ženy, úspešnej matky alebo ženy, ktorá ticho prebdie noc pri opatrovanom, to nám nič nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Podobná situácia je aj v iných súťažiach, či už rôznych miest, alebo napr. CSR, korporátnej spoločenskej zodpovednosti. Slovenská alternatíva sa líši napr. od nemeckej, kde už názov veľa hovorí: Erfolgsfaktor Familie. Teda súťaž je orientovaná na rodinu.

15. máj je Medzinárodným dňom rodiny. Žiadne verejnoprávne médium, ani Ministerstvo práce a rodiny nevenovalo pozornosť, neprinieslo informáciu, že sa zišlo po celom Slovensku vyše 30 000 ľudí. Keď spoločnosť takto ignoruje vlastných občanov, potom niet sa čo čudovať, že návrh zákona dostane 536 pripomienok. Ak ma niekto z MPSVR napadne, že toto číslo nie je presné, tak mu odpoviem, že oficiálne je uvedených síce 501 pripomienok, ale mnohé sú ďalej členené, a okrem toho mnohé inštitúcie odpovedali, že nemajú pripomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú východiská? Jedným je aktívna účasť na Národnom pochode za život, ktorý sa koná 22.9.2013. Všetkým dať najavo, že nositeľkou života a aj jeho opatrovateľkou je žena, ktorá je za materstvo diskriminovaná. Väčšina rodinných opatrovateľov sú ženy, ktorých neplatenú prácu nevidíme, lebo ju nechceme vidieť. O tom ale nabudúce.

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu