Sexi a (pritom) matka alebo vie EÚ čo vlastne chce?

Dnes je deň tehotných. V lavici predo mnou sedela tehotná, potom som ich stretol niekoľko, v kostoloch sa o nich hovorilo. Dnes som videl auto s veľkým nápisom na dverách Sexi, ktoré malo namiesto čísla text MATKA. Vždy som hovoril, že nech pekné ženy majú deti, aby aj deti boli pekné. Nuž, ale ktorá žena je dnes škaredá. Takej asi niet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V roku 2008 začala spracovávať Európska komisia návrh na zmenu smernice o tehotných a kojacich pracovníčkach Pregnant Workers’ Directive (92/85/EEC), s cieľom predĺžiť materskú dovolenku zo súčasných 14 až 18 týždňov, s minimálnym trvaním 6 týždňov (v súčasnosti 2 týždne).

Európsky parlament prerokoval návrh známy ako tzv. Estrela report, podľa predkladateľky. 20. októbra 2010 plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu prijalo stanovisko, ktoré umožňuje 20 týždňov plne platenej materskej dovolenky. Návrh obsahoval aj 2 týždňe plne platenej otcovskej dovolenky a ochrannú doložku obsahujúcu ochranu až 6 mesiacov pre matky a otcov pri návrate do zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto smernica by bola zárukou ochrany pre každú ženu v Európe, ktorá dáva život novému občanovi EÚ a napomáha nájsť rovnováhu medzi súkromným a profesionálnym životom - čo je nevyhnutné na dosiahnutie rodovej rovnosti (príležitostí).

Stanovisko Európskeho parlamentu prijaté v októbri 2010 (takmer pred tromi rokmi). Pred rokom sa posielal otvorený list Rade k pripravovanej smernici na ochranu tehotných a kojacich žien Stanovisko vyjadrilo viacero organizácií a Európska konfederácia odborových zväzov (ETUC). S odstupom času a nečinnosti je príležitosť oprávnene postaviť otázku: V čom je problém s materstvom?

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia sa borí s nezamestnanosťou. Ženy čelia ešte ďalšiemu problému: potenciál ich príležitosti zamestnať sa, či už domnelý alebo skutočný, je ovplyvnený tehotenstvom pracovníčky a opatrovaním malých detí.

Trh práce sa zmenil, už nie je len doménou mužov. Teda nutne sa musia zmeniť aj pravidlá tak, aby aj boli akceptovateľné pre ženy. Preto staviame otázky:

· Trh práce predstavuje priestor spoločný, alebo je exkluzívne mužskou doménou?

· Účasť žien na trhu práce vyžaduje právo na ochranu pred všetkými formami diskriminácie v súvislosti s tehotenstvom a narodení dieťaťa?

Návrhy na zlepšenie postavenia tehotných žien a žien, ktoré sú po pôrode alebo dojčiacich pracovníčok vyvolali širšiu diskusiu. Hovorilo sa podpore zo strany otcov, o uľahčení mužom sa podieľať na starostlivosti. Do diskusie treba vniesť jasné posolstvo: Ustanovenia týkajúce sa otcovskej a rodičovskej dovolenky, musia absolútne nevyhnutne podporovať rodinné role od narodenia, ale sú iba doplňujúce opatrenia a nesmú nahrádzať ustanovenia o materskej dovolenke. Tieto opatrenia sú nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby muži znášali svoj podiel na starostlivosti od začiatku, ale skutočnosťou je, že muži nemajú rodiť. Je dôležité, že sa rozlišuje medzi pôrodom na jednej strane, a starostlivosť a opaterou, ktorá sa začína narodením dieťaťa na druhej strane. Nesmieme vyliať s vodou z vaničky aj dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky parlament prijal pozíciu v prvom čítaní o návrhu na zmenu smernice o dávkach v materstve viac ako pred dvoma rokmi (október 2010). Odvtedy Rada (členské štáty) nebola schopná oficiálne sa rozhodnúť, aby sa vykonalo druhé čítanie. Odpor je veľký a pravdepodobnosť nedosiahnutia dohody je velká, čo by znamenalo, že ak nebude dosiahnutý konsenzus pred európskymi voľbami v roku 2014, začína sa znovu. Postoj Európskeho parlamentu obsahuje veľmi komplexný súbor návrhov, ktoré berú do úvahy realitu dnešného trhu práce, ako aj ustanovenie o doložke otcovskej dovolenke. Mnoho žien na trhu práce v súčasnosti zo strachu nevyužíva možnosti, ktoré platia v jednotlivých štátoch o materskej dovolenke, vo väčšine krajín ženy nedostávajú plný plat počas materskej dovolenky, čo ponecháva celoživotné stopy až do odchodu do dôchodku. Je tu výrazná diskriminácia žien za materstvo, na základe tehotenstva a narodenia dieťaťa, čo je dôvod, prečo prísnejšie opatrenia sú potrebné na ochranu ich práv.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane zamestnávateľ dá prednosť mužovi, u ktorého nehrozí riziko materstva. Postavenie materstva a rodičovstva nemá potrebnú podporu. Predsa materstvo je prirodzené, ľudské.

Materstvo a rodičovstvo potrebnú podporu nenašlo ani v predložených návrhoch legislatívy, ktorá sa teraz schvaľuje na Slovensku. Je to zaujímavé najmä z hľadiska, že EÚ nás priamo vyzýva k podpore natality pri odporúčaniach ohľadom trvalo udržateľného stavu (dôchodky).

Klub mnohodetných rodín sa podieľal na príprave podkladov pre Smernicu v spolupráci s Európskou komisiou. Jeho stanovisko ohľadom neplatenej práce a jej hodnote je citované v sprievodných materiáloch, pričom z celej EÚ bolo oslovených len niekoľko mimovládnych organizácií. Lobbing a práca MVO v prostredí EÚ prináša príležitosť získať skúsenosti a možnosti ovplyvňovať dianie nielen na Slovensku, ale v celej EÚ. Je škodou, že podpora zo Slovenska je minimálna.

Smernica bola odmietnutá pre dôvody, že údajne zhorší zamestnatelnosť mladých žien. Teda na jednej strane EÚ sa tvári, že koná všetko pre podporu natality, na druhej strane podlieha tlaku ekonomickej lobby s krátkodobými cieľmi, ktoré devastujú a sú príčinou dlhodobej krízy. Klub mnohodetných rodín sa pripája k snahám obnoviť práce na Smernici s cieľom ju prijať a ktoré sú reprezentované viacerými význačnými organizáciami, ako napr. COFACE, FEFAF a European Womens Lobby.


Budúci rok je Európsky rok zosúladenia zamestnania a rodinného života. Okrem toho je 20. Výročie Medzinárodného roku rodiny IYF 1994, vyhláseného OSN. KMR sa podieľalo na intenzívnej príprave akcií, ktoré budú v roku 2014, napr. Vyhlásením občianskej spoločnosti k 20. Výročiu Medzinárodného roku rodiny www.family2014.org.

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu