Výsledok hlasovania bol veľmi zvláštny, lebo bola prijatá alternatívna rezolúcia, ktorú predložili europoslanci z EPP a ECR a to
334 za prijatie;
327 proti prijatiu;
35 sa zdržalo hlasovania.
Správa bola od začiatku braná s rozpakmi. Rozvírila hladinu na obidvoch stranách tábora a viedla k mobilizácii. Spoločné vyhlásenie uskutočnili IPPF, ILGA Europe, EWL, Catholics for Free Choice, European Humanist Federation, a pod. Druhá strana sa tiež nedala, mailové schránky poslancov boli zahltené argumentmi proti a za.
V Štrasburgu sa demonštrovali mladí ľudia a rodiny proti tejto správe, a vložili každému poslancovi do schránky balíček, ktorý obsahoval list s požiadavkou na právo rodičov na výchovu vlastných detí vrátane sexuálnej výchovy (podľa Listiny základných ľudských práv), právo lekárov na výhradu svedomia a cumlík a kondóm ako vyjadrenie absurdity navrhovaných nových štandardov sexuálnej výchovy pre deti od narodenia do 4 rokov. Pravdou je, že táto požiadavka bola vypustená z pôvodnej verzie správy, ale zostala tam stále požiadavka sexuálnej výchovy povinnej sexuálnej výchovy na prvom stupni základného školstva, čo môže byť od 4 rokov, ako je povinná školská dochádzka v Írsku.
Kontroverznosť správy bola zdôraznená postupom jeho prijímania a predkladania. Spravodajkyňa a predkladateľka, portugalská poslankyňa pani Estrela, ktorá je predsedkyňou výboru pre ženy tým, že pri opätovnom prerokovaní správy vo výbore pred 2 týždňami sa nepripustila diskusia k dokumentu, ktorý vrátil parlament na opätovné prerokovanie. Neumožnilo sa ani predloženie pozmeňovacích návrhov. Na tento neobvyklý postup poukázal jeden z europoslancov a toto porušenie rokovacieho poriadku bude predmetom rokovania.
Po hlasovaní bola pani Estrela tak rozčúlená, že svojich kolegov urážala tým, že ich nazvala pokrytcami. Reagoval jej kolega z Portugalska, ktorý sa odvolal na demokratický systém a poukázal na urážanie ostatných poslancov Európskeho parlamentu.
Je to druhá správa, kde utrpela pani Estrela porážku. Pred niekoľkými rokmi, ešte pri starom zložení Európskeho parlamentu bola odmietnuté odporúčanie o ochrane tehotných a dojčiacich žien, nakoľko ekonomická loby presadila pseudoargument, že mladá žena bude ťažko zamestnateľná, lebo bude príliš chránená. Teda viac nám záleží na ekonomickom zisku ako na ochrane materstva a dieťaťa, teraz sme zase v opačnej situácii.
Informácie od New Women for Europe, COFACE a Klubu mnohodetných rodín
Tu sú linky
http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20131206IPR30024/html/MEPs-say-sexual-and-reproductive-health-and-rights-are-matter-for-member-states
http://www.europarl.europa.eu/news/sk/news-room/content/20131206IPR30024/html/Sexu%C3%A1lne-a-reproduk%C4%8Dn%C3%A9-zdravie-a-pr%C3%A1va-patria-do-kompetencie-%C4%8Dlensk%C3%BDch-%C5%A1t%C3%A1tov