Komisia si presadila tento bod, hoci pred pár dňami (10.decembra 2013) tento istý Európsky parlament prijal uznesenie o problematike SRHR bola prijatá len pred mesiacom a stanovil jasnú hranicu, a síce, že SRHR je výhradne v kompetencii členských štátov, a nie problém je potrebné riešiť na úrovni EÚ.
Poslanci Európskeho parlamentu boli prekvapení touto požiadavkou, nakoľko aj Komisia, aj Európsky parlament sa vyjadrili viackrát, že záležitosti SRHR sú v kompetencii národných vlád a teda potvrdili požiadavky Článkov zo San José: V medzinárodnom práve, či už v zmluvnom alebo zvykovom, neexistuje právo na potrat. Žiadna zo zmlúv OSN nemôže byť uvádzaná ako zakotvujúca a uznávajúca právo na potrat. Tvrdenia medzinárodných organizácií alebo mimovládnych aktérov, že potrat je ľudským právom, sú nepravdivé a treba ich odmietnuť. Neexistuje medzinárodná právna povinnosť zabezpečiť prístup k potratom na základe akéhokoľvek dôvodu, vrátane, ale nie výlučne, zdravia, súkromia alebo sexuálnej autonómie alebo nediskriminácie. http://www.sanjosearticles.com/?page_id=536&lang=sk
Motívom diskusie v parlamente bolo vytvorenie tlaku na španielsku vládu, ktorá pripravuje zmenu španielskeho zákonu o abortoch, novela má sprísniť prístup k umelým potratom.
Predvečer tejto debaty politické zoskupenie GUE / NGL (Nordická zelená ľavica) http://www.guengl.eu/policy/action/declaration-on-spanish-abortion-law-proposal, kde niekoľko poslancov vyjadrilo svoju podporu španielskej opozícii v trochu rozporuplné diskusii. Na jednej strane švédsky europoslanec Mikael Gustafsson, predseda Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť uviedol, že všetky členské štáty sa môžu slobodne rozhodnúť o ich právnych predpisov o potratoch, čím uznáva subsidiaritu problematiky. Na druhej strane, GUE / NGL skupina predložila vyhlásenie o návrhu španielskej vlády o zrušení existujúceho zákona o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a dobrovoľnom prerušení tehotenstva (On the Spanish government's proposal to revoke the current law on sexual and reproductive health and voluntary interruption of pregnancy), teda je jasné zasahovanie do záležitostí národnej kompetencie.
Čelá záležitosť je smutná a vzbudzuje oprávnený strach, lebo niektoré politické skupiny neváhajú ísť za svojimi cieľmi porušovaním princíp subsidiarity, ktorý je jedným zo základných princípov Európskej únie. Článok 5 Zmluvy o Európskej únii http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2010:083:0013:0046:sk:PDF hovorí v bode 3. Podľa zásady subsidiarity koná Únia v oblastiach, ktoré nepatria do jej výlučnej právomoci, len v takom rozsahu a vtedy, ak ciele zamýšľané touto činnosťou nemôžu členské štáty uspokojivo dosiahnuť na ústrednej úrovni alebo na regionálnej a miestnej úrovni, ale z dôvodov rozsahu alebo účinkov navrhovanej činnosti ich možno lepšie dosiahnuť na úrovni Únie.
Na záver len dodávam, že sa tu prekračuje hranica práve v otázke abortov. Potrat nie je nikdy triviálna záležitosť. Práve preto je dodržiavanie subsidiarity zásadná otázka.
Nerád by som ešte pokračoval v tejto téme, ktorú popisujem zo Štrasburgu. Ako teda skončila debata v Európskom parlamente? Európsky komisár Siim Kallas potvrdil, že EÚ nemôže zasahovať do kompetencií členských štátov v oblasti zdravotníctva a vzdelávania, vrátane problematiky interrupcií a tzv. reprodukčného zdravia. Jeho vyjadrenie odznelo na záver rozpravy o zámere španielskej vlády umožniť vykonať potrat len v prípade znásilnenia, alebo vtedy, ak tehotenstvo vážne ohrozuje psychické alebo fyzické zdravie matky.