World Family Summit +9

World Family Organization, Svetová organizácia rodín má v týchto dňoch v Berlíne svoj 9 summit. Svojho času predseda OSN Kofy Annan pri stretnutí s predsedníčkou WFO pani Deisa Kusztra navrhol, aby sa uskutočnil Svetový summit rodín. Vznikla otázka, predsa summit je výnimočné stretnutie predstaviteľov štátov na najvyššej úrovni. Môže sa konať teda summit rodín? Odpoveď Kofy Annana bola, predsa rodiny si nezaslúžia aby im bol priznaný takýto štatút? Tak v roku 2004 sa konal prvý Svetový summit rodín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Trochu histórie. Po II. svetovej vojne na rozvalinách Európy skupina aktivistov z Nemecka, Belgicka, Francúzska a postupne 25 krajín sa rozhodla, že založí spoločnú organizáciu rodín. Práce na príprave prebiehali paralelne s vypracovávaním základnej listiny ľudských práv. V roku 1947 Svetová organizácia rodín bola založená.

Aké sú úlohy WFO, World Family Organization? WFO je celosvetová organizácia, ktorá je rozčlenená na 4 regióny, a to Amerika, Európa, Ázia a Afrika. Najviac členských organizácií je z Latinskej Ameriky, nasleduje Afrika a Európa. Posledný veľký región predstavuje Čína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postavenie rodín je v každom regióne iné a podľa toho sú aj rôzne úlohy jednotlivých členských organizácií WFO. Počet členských organizácií WFO je v súčasnosti 180, čo svedčí o tom, že je to klub vyvolených. Klub mnohodetných rodín je jedinou členskou organizáciou z tzv. nových krajín EÚ.

Prináša členstvo Klubu mnohodetných rodín vo WFO konkrétny úžitok? Každé stretnutie prebieha na rozličných úrovniach. Prítomní sú vysokí predstavitelia medzinárodných organizácií, v našom prípade sú to predstavitelia Ekonomického a sociálneho výboru OSN, Ďalej vysokí predstavitelia krajín, ministri, v prípade Summitu + 3 to boli manželky 5 premiérov krajín, pri tohoročnom sú prítomné ministerky majúce na starosti rodiny z Angoly, Thajska, Turecka, Číny a ďalších krajín, predstaviteľka ministerstva Nemecka, samosprávy, napr. primátor hlavného mesta Zambie Lusaky. Od všetkých týchto ľudí sa dá veľa naučiť.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavené boli rozličné projekty zamerané na svojpomoc, pomoc z iných krajín a konkrétne pomoci pre rodiny. Je úžasné vidieť, ako rodina je ústrednou témou všetkých účastníkov.

Za týchto okolností je výborná príležitosť uzatvárať a obnovovať priateľstvá, dohodnúť sa na výmene informácií, nechať sa inšpirovať a inšpirovať druhých. Klub mnohodetných rodín patrí medzi dlhoročných členov WFO, prvé kontakty sa uzatvorili ešte v roku 1994.

Slovensko je zastúpené vo WFO Klubom mnohodetných rodín. Je škoda, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny ešte ani raz nepodporilo členstvo a prácu Klubu vo WFO. Dokonca v odôvodnení, prečo nepodporilo žiadosť o dotáciu uverejnilo na svojej internetovej stránke, že požiadavky KMR sú nadhodnotené a nedostatočne odôvodnené. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí tak isto nepodporilo naše snaženie. Hanbil som sa keď sa predstavovali vlastné programy podpory rodín z Abu Dabí, z Thajska, Spojených Emirátov, Egypta, Zambie, Brazílie. Mám sto chutí našim kolegom z WFO povedať pravdu, keď sa pýtajú na podporu a spoluprácu, ktorú ako prorodiná organizácia dostávame na našu činnosť a obhajobu základných ľudských práv, práv na život v rodine, ktorá požíva všeobecnú podporu, aby mohla byť spĺňať podmienku pre život jej členov, najmä detí v blahu. S hanbou by sme museli poukázať, ako sa predkladá prvákom patologický model rodiny a odôvodňuje sa to tým, že musíme deti pripravovať na zlé časy, v akej kríze sa nachádza naša rodiny, ktorá je roztrhnutá, lebo otcovia nie sú schopní zarobiť primerané prostriedky na obživu, ako majú naše ženy o štvrtinu nižšie mzdy ako muži za tú istú prácu, že chudoba detí začína v rodinách. Nemáme ihriská pre deti, ale ani záchytky pre primárne podchytenie osôb vyžadujúcich liečenie. Bol som veľmi ticho, keď sa hovorilo o chudobe v krajinách Európy, kde štandardy pre chudobu znamenajú oveľa viac, ako priemerné mzdy napr. učiteľov, zdravotných sestier.

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,081 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu