Prednášajúcimi boli, aby som uviedol aspoň niektorých na dokreslenie širokého spektra prednesených tém: španielsky filozof a právnik Andrés Ollero, americká odborníčka na rodinné právo Teresa Collet, profesor Carl Anderson, americká profesorka Jane Adolphe, talianska historička Lucetta Scaraffia a ekonóm Stefano Zamagni. Mons. Paglia zastupoval Pontifikálnu radu pre rodinu. Prezentované boli veľmi rozličné stanoviská. Predstavitelia rodín zo Sýrie a Izraela hovorili o sociálnom násilí, násilí páchanom na rodinách, ktorých členovia musia žiť oddelene. Práve v súvislosti s vojnovým konfliktom bola nám, účastníkom poskytnutá informácia o novej výzve na mier, ktorá bude prezentovaná verejnosti v nedeľu. Jej súčasťou bude práve výzva na pomoc rodinám.
Hovorilo sa o vraždení sobášiacich sa párov fundamentalistickými moslimami, pričom sa konštatovalo, že ide pravdepodobne o to, aby iní, ako moslimovia nemohli mať deti a tak boli nútení vymierať. Biskup zo západného Jeruzalemu uviedol, že vláda núti ku prestúpeniu na islam, pričom nie možný návrat.
Zástupca z Afriky hovoril o kupovaní politikov v Senegale, prípadne iných krajinách do tej miery, že krajiny, ktoré poskytujú pomoc, vyžadujú ako protislužbu až zmenu ústavy.
Veľa sa hovorilo o rodinách, ktoré majú iba jedného rodiča, medzi nimi aj o vdoveckých rodinách. V rámci diskusie som vystúpil a upozornil som na špecifiká mnohodetných rodín a na Európsku konfederáciu mnohodetných rodín. Vyvolalo to spontánnu reakciu a spomínala sa meniaca sa pozícia, lebo to, čo bolo v minulosti normálne, dnes je raritou. Jasne sa deklarovalo, že treba riešiť problémy mnohodetných rodín, aby rozhodnutie pre dieťa nebolo rozhodnutím pre chudobu.
Zaujímavý postreh priniesol predstaviteľ Číny, ktorý porovnával Čínu a jej politiku jedného dieťaťa a Taiwanu, kde táto politika nie je presadzovaná a napriek tomu niet detí.
Dlho diskutovanou témou bol relativizmus, ktorým sa snaží útočiť na základné právo ľudí, ktoré je uvedené v čl. 16 Listiny základných ľudských práv a to právo mať rodinu.
Budúci rok je Medzinárodný rok rodiny, vyhlásený Generálnym zhromaždení Organizácie Spojených Národov. Všetky tieto aktivity smerujú k spoločnému cieľu, dôstojnej oslave 20. výročia Medzinárodného roku rodiny (1994).
Na koniec trochu teórie a filozofie:
Každá teória práva je založený na antropologickej vízii a antropológii práv hovorí filozof Hans Georg Gadamer - , je to "fúzia horizontov". "Antropologická otázka" je podstatou každej kultúry a základom spoločenského života a právnych predpisov. Kríza našej doby je predovšetkým "antropologickou krízou", ako to neúnavne opakoval Ján Pavol II. Pápež František to už mnohokrát zdôraznil od svojho nedávneho nástupu.