List Poľskej biskupskej konferencie

Pastieri Cirkvi v Poľsku napísali list, ktorý sa bude čítať v nedeľu Svätej rodiny (29.12.), ktorý sa zaoberá rodovou ideológiou. Poukazujú na tragické dôsledky výchovy detí v homosexuálnych pároch, napr. na samovražedné sklony alebo sexuálne zneužívanie zo strany "rodičov". Čo ho iniciovalo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (156)

Biskupi zdôrazňujú v liste, že "aj dnes poslušnosť voči Bohu a jeho vôľa je zárukou šťastia v rodine" a odmietnutie kresťanskej vízie manželstva a rodiny nevyhnutne vedie k rozkladu rodín a k ľudskému nešťastiu.

Ako uvádzajú v liste, reagujú na "pokusy o zmenu ponímania manželstva a rodiny. S ohľadom na stupňujúce sa útoky na rôzne oblasti rodinného a spoločenského života sa cítime povinní na jednej strane jasne a jednoznačne vyjadriť na obranu manželstva a rodiny tvoriace základné hodnoty, a na druhej strane varovať pred nebezpečenstvom, ktorým je propagovanie novej vízie, ktorú prináša gender ideológia. Snaha je uviesť gender ideológiu do všetkých úrovní spoločnosti. Badať, že sa ignoruje skutočnosť, že skutočným cieľom sexuálneho vzdelávania je v skutočnosti sexualizácia detí a dospievajúcich. Sexuálne zážitky už od útleho veku vedú k závislosti v sexuálnej oblasti a v neskoršom veku k zotročeniu človeka."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biskupi uvádzajú, že príčiny násilného presadzovania vzdelávania o sexe pedagógmi treba vidieť v tom, že mladý človek sa stáva pravidelným zákazníkom farmaceutických spoločností, erotického, pornografického, pedofilného obchodu a potratového priemyslu. Varujú, že sexuálne zotročenie je často spojené s inými toxikomániami (alkoholizmus, drogová závislosť, gamblerstvo) a škody spôsobujú sebe a ostatným akým je pedofília, znásilnenia, sexuálne násilie).

"Nie je možné mlčať pred pokusmi zničiť gender ideológiou kresťanskú antropológiu a nahradiť ju hlboko deštruktívnou utópiou, ktorá ničí nielen individuálne muža, ale celú spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto súvislosti je zaujímavé porovnať si list s polemickým a toľko medializovaným, kritizovaným listom slovenských biskupov http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20131130008 a dávnejšími vyjadreniami a udalosťami. Niektoré z nich spomeniem:

Predstaviteľ Moskovského patriarchátu pri Rade Európy vyzval k obrane tradičných hodnôt rodiny. V liste Rade Európy predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi kritizoval genderové ideológie. Vyčítajú politickým činiteľom EÚ, že prevádzajú "demontáž tradičných hodnôt". Spreneverujú sa tak záväzku zastupovať svojich voličov a poddávajú sa nátlaku ideológie. Podľa mienky moskovského patriarchátu boli prijaté "nevyvážené a radikálne dokumenty, ktoré neberú do úvahy slobodu svedomia ľudí, ktorí sa držia tradičných hodnôt".

Skryť Vypnúť reklamu

Rada Európy, odsúdila brutálnu reakciu bezpečnostných zložiek v štátoch, kde občania masovo protestovali proti zákonu o redefinícii manželstva.

Rada Európy schválila dokument odsudzujúci poškodzovanie pohlavných orgánov žien a dievčat.

Európsky parlament schválil rezolúciu odsudzujúcu zabíjanie osôb na základe pohlavia.

Európsky parlament neprijal Estrela report, správu o o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach (2013/2040(INI)).

Evanjelická aliancia v SR vydala verejné stanovisko k otázke nového definovania spoločenských právnych vzťahov osôb so zmenenou sexuálnou identitou. Píše sa v ňom: žiadame všetky zložky verejnej moci v štáte, aby zabezpečovali čo najvyššiu možnú mieru spravodlivosti a vyhýbali sa vydávaniu zákonov, ktoré nevychádzajú z pravdivého obrazu sveta a človeka, aktuálne obrazu človeka ako muža a ženy. Podobne žiadame, aby sa tento problém nepoužíval v nečestnom politickom zápase.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodová (gender) ideológia „určite napácha viac škody ako marxizmus". Napísal to Mons. Tony Anatrella, medzinárodne známy psychoanalytik, odborník na sociálnu psychiatriu, docent na slobodných Fakultách filozofie a psychológie v Paríži a na Kolégiu bernardínov (Collège des Bernardins). Píše, že homosexuálna lobby robí veľa kriku. Možno to jasne vidieť, keď organizujú manifestácie ako sú pochody Gay Pride, ktoré sú otvorené aj pre heterosexuálov, aby bola čo najväčšia účasť. Zostáva však skutočnosťou, že homosexuáli predstavujú veľmi malé percento celkovej populácie. Výskum vo Francúzsku ukázal, že v roku 2008 len 1,1% mužov a 0,3% žien malo sexuálne kontakty s osobami rovnakého pohlavia, čo nevyhnutne neznamená, že to boli skutoční homosexuáli. Hovorme teda o nepatrnej menšine, no s veľkou mocou v oblasti politiky a médií, ktorá chce nanucovať svoj životný štýl väčšine populácie, ktorá nevie, čo sa vlastne deje: médiá majú takú moc a psychologický vplyv, že za zlého sa považuje už aj ten, kto sa pýta, aby to pochopil. Donútia nás považovať za normálne aj to, čo človek odjakživa vnímal ako evidentne problematické. Dokonca sú zakázané aj diskusie o otázke pôvodu homosexuality.

Gender ideológia sa začína systematicky exportovať do chudobných a rozvojových krajín. Apeluje na „ľudské práva", z ktorých Západ urobil svoju dogmu, a ktorá predpokladá rovnosť medzi pohlavne neurčenými alebo abstraktnými jedincami, aby tak priviedla prepracovaniu celého sociálneho systému.

Moje rozhovory, ktoré som mal s predstaviteľmi Zambie a iných štátov Afriky mi potvrdili, že jestvujú medzinárodné sily, ktoré sa snažia šíriť isté poňatie človeka, ktoré nie je v súlade s tradičnými hodnotami. Ešte tragickejšie je, že na humanitárne organizácie sú kladené podmienky, ktoré v žiadnom prípade nemôžu zdieľať. Mnoho ráz odmietajú poskytovanú pomoc z dôvodu, že nevedia, či a aká protislužba sa bude požadovať.

Priatelia z Argentíny vnímajú problém takto: Vláda v priebehu jedného roka prijala zákon o umelom oplodnení, čím vlastne odňala prirodzenosť aktu plodenia. Prijala zákon o rodovej identite, ktorým odňala prirodzenosť vlastnú rodine, a rovnako zákon o možnosti vynosenia plodu náhradnou matkou, ktorým sa odňala prirodzenosť rodičovstvu.

„Ideológia gender je novou formou kolonializmu, uplatňovanou západom na zvyšok sveta." Tento text prináša správa Medzinárodného observatória kardinála Van Thuâna pre sociálnu náuku Cirkvi.

Do dnes, po dva a polroka po vzniku Istanbulskej dohody, ktorá prináša rad nových pojmov, ešte stále nie prijatá. Krajiny EÚ prejavujú nevôľu Dohovor prijať. Keď som sa pýtal vysokého úradníka tureckej vlády, naznačil mi, že je pravdou, že Dohovor Turecko podpísalo ako prvé, a teraz nevedia čo s tým. Dokonca termín prijatia Dohovoru, ktorý prijalo Slovensko (koniec roka 2013) odložilo až na rok 2016.

Pred pár dňami, tesne pred Vianocami bolo zasadanie Rady vlády. Na tomto zasadaní sa vyslovili zástupcovia tzv. ľudskoprávnych organizácií, že by mali byť prizývaní len „odborníci" a nie verejnosť. Tým odmietali základný princíp demokracie, kedy práve verejnosť má právo sa vyjadriť. Podpredseda vlády, pán Lajčák sa jasne vyjadril a zopakoval to viackrát, že nepripustí takýto prístup. Tvorí tak záruku, že sa napätie v spoločnosti zmierni.

Nie je treba veľa si všímať, každému je jasné, že sa schyľuje k vážnym rozporom vo svete. Minulé storočie ovládol fašizmus a komunizmus. Dúfam, že sme sa poučili a budeme vedieť sa tolerovať.

Evanjelická aliancia v SR žiada média o vyvážené a presné informovanie, nemanipulovanie či falšovanie informácií v otázkach témy života ľudí s problémom sexuálnej identity. Nakoľko nemám pocit, že spektrum ponúkaných informácií je celkom vyvážené, som sa to rozhodol urobiť týmto blogom.

Možno v budúcnosti prinesiem aj ďalšie informácie z Číny a Egypta, alebo niekde inde zo sveta. Najbližšie ale poviem, prečo Európska Únia nevyhlásila budúci rok za Európsky rok zosúladenia zamestnania a rodinného života, hoci OSN vyhlásilo 2014 za Medzinárodný rok rodiny.

Zdroje: EWL, COFACE, KAI, TK KBS, EP, Rada Európy, Evanjelická aliancia v SR, najmä vlastné.

Dostal som informáciu, že list dnes podvečer v plnom znení zverenila TKKBS http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20131228007

Stanislav Trnovec

Stanislav Trnovec

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som slobodný človek. Sloboda je okrem života najfantastickejší dar, ktorý som dostal. Denne stojím v nemom úžase pred zázrakom života, tohto tajomstva sa neviem nabažiť. Každý deň je DAR, za ktorý nestíham ďakovať. Predseda Klubu mnohodetných rodín, viceprezident FEFAF, člen administratívneho výboru COFACE. Teda písať budem o rodine. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu