
Prvý deň sa konalo Valné zhromaždenie, ktoré vykonalo spätný pohľad na štvorročné obdobie, stanovilo nové ciele, ktoré sú neobvyklé spôsobom, ako majú vzniknúť. Budúci rok je Medzinárodným rokom rodiny, ktorý prinesie na národnej úrovni mnoho nových myšlienok, realizácií rôznych programov a teda aj zbieranie skúseností. Tieto sa sumarizujú, aby sa vedeli stanoviť zmeny a doplnenia doterajšieho smerovania WFO. Je to veľmi efektívny spôsob využívania prínosu každej, aj tej najmenšej organizácie a umožňuje sa účinne rozšírenie myšlienok po celom svete.
WFO ako stály člen DESA UN prenáša skúsenosti, ktoré sa používajú pri formulovaní dôležitých rozhodnutí OSN (o príprave OSN na Medzinárodný rok rodiny prinesiem informácie).
Niekoľko myšlienok sa opakuje v rôznych variáciách.
Žena je základom rodiny. Ona je nositeľkou života a preto si zaslúži primerané postavenie v spoločnosti, ochranu materstva, zdravotnú starostlivosť (boli prezentované úžasné výsledky zníženia po pôrodnej mortality), má mať prístup k vzdelávaniu a je najdôležitejším objektom zmeny, aby sa zlepšilo jej postavenie.
Rodina je univerzálny príbeh úspešnosti. Počas histórie vyriešila množstvo problémov. Rodina je základom prosperity.
Na túto prosperitu nadväzuje nadstavba, ktorá hovorí o udržaní životného prostredia (najmä prístupu k pitnej vode), odstraňovaní chudoby najmä vytváraním pracovných miest, ktoré sa dajú vytvoriť spoločnou snahou zainteresovaných, t.j. vládou, komunálnou politikou ale predovšetkým reálnym záujmom osôb, ktoré do teraz boli odkázané na pomoc. Najlepším spôsobom je vzdelávanie orientované na získanie zručností podľa aktuálnej potreby, napr. v poľnohospodárstve, drobných rodinných podnikov.
Ľudia majú byť srdcom globálnych snáh rozvoja. Treba zvládnuť a využiť nové podmienky, ktoré nám poskytujú globálne zmeny.
Nesmieme sa orientovať len na lepšiu prácu, ale byť viacej inovatívny a proaktívny Vyslovuje sa potreba spolupráce rozhodujúcich stakeholderov, ale aj na filantropiu a rozvoj človeka. Pomoc má byť orientované na veľmi konkrétne projekty v malých regiónoch, ktoré takto „provokujú" k zmene aj inde a pôsobia ako inkubátory rozvoja.
Mnoho z týchto skúseností, ktoré tu boli prezentované by mohli byť normou pri našich projektoch pri odstraňovaní chudoby. Ako nutná podmienka pri odstraňovaní chudoby sú prezentované príklady, z ktorých je vidieť ohromná, až heroická snaha chudobných ľudí zmeniť svoj ťažký stav. Sú to utečenci, ľudia prenasledovaní z náboženských dôvodov, utekajúci pred záplavami, zemetraseniami, totálnou chudobou. Charakteristická je aktívna participácia odkázaných.
Sme svedkami veľkých zmien, Rio, Španielsko, Ukrajina, Turecko, Egypt. Čo spôsobilo tento pohyb? Zdá sa, že za tým je globálny finančný systém, hladiaci iba na vlastný benefit. Potom sa nemusíme čudovať, že Brazília je najväčší producent etanolu (liehu) z pšenice z USA.
Bolo prihlásených 64 príkladov úspešnej praxe, z toho sa verejne prezentovalo iba 6. Na konci záverečného seminára boli dané ocenenia. Za vytvorenie podmienok prác a usporiadania Summitu dostalo ocenenie Nemecko, za výskum univerzita v Brazílli za prípravu nemocníc a ošetrovateľstva, ďalej občianska iniciatíva, ktorá v Mozambiku obnovila prírodný park ktorý bol veľmi poškodený vojnovými udalosťami. Tento park sa stal parkom rodín, kde našlo veľa ľudí zamestnanie.
Ocenenie išlo do Kene kde založili sieť zariadení pre rodiny s rakovinovými pacientmi. Takto vytvorili priestor pre záchranu mnohých detí. Ocenenie išlo aj pre veľký vzdelávací program do Zambie. Ide o prípravu na rodičovstvo a celoživotné sprevádzanie rodín, najmä žien, ktoré sú nositeľmi hodnôt rodiny.
Môj príspevok bol návrh rozšírenia pripomínania si dňa neviditeľnej práce, ktorý je prvý aprílový utorok.
Jubilejný, 10 Svetový Summit Rodín sa bude konať budúci rok v Číne.