Ale simultánne som si prekladal všetko, čo sa okolo mňa povedalo z a do nemčiny. Možno aj toto sú hlasy, i keď som to pociťoval ako hovorenie v duchu. Preto som sa rozhodol proti tomu zakročiť. Keď som sa učil ruštinu, na mierne pokročilej úrovni som si všimol, že už nehovorím "so sebou" po slovensky ani po nemecky, ale ani po rusky, o čo som sa snažil, pretože mi ešte chýbali slovíčka. Snažil som sa tento stav udržať a nájsť menej náročné riešenie. Keď som si v práci preklikával medzi jednotlivými položkami menu, zistil som, že v duchu akoby vyslovujem názvy jednotlivých položiek menu:
new... window...edit... find....
Možno tu dochádza k nezdravému prepojeniu rečových centier a centier, ktoré pracujú s nástrojmi. Keď dojíte kravu, nehovoríte si:
chytnut...zmačknut... zataahnut.
Pri počítači to tak je u prevažnej väčšiny ľudí (myslím si).Uvažoval som, ako sa tohto hovorenia za počítačom zbaviť. Napadla ma čínština: Ked ti tovolyte takto ako tinan, uz nepotujete tlovitka t vlatneho jatyka, ale sa učíte "nový jazyk". Kým sa ho učíte, naučíte sa pojmy používať samostatne, na čo treba asi jeden deň. Toto zlepší schopnosť rýchlo sa pohybovať v menu a menej sa "zasekávate" na bežných slovách-pojmoch z menu jednotlivých programov.
Ale to nestačí. U jednej docentky z Ekomomickej univerzity som si všimol, že občas "expanduje". To by bol ďalší krok. Ju však pri jej expanzii zakaždným niekto potrestá. (Mozog je tak trochu reflexný systém-keď sa popálite, stiahnete ruku.) Porovnajme si dve vety:
1.Ako sa to povie...
2.Ako by som to povedal(a)...
Ad 1.:hovoriaci hľadá formuláciu, ktorú ovláda
Ad2.: hovoriaci hľadá novú formuláciu, ktorú by použil na to, čo chce vyjadriť. Aj v ďalšom texte budem manipulovať pojmami, ktoré nemajú nič spoločné s objektívnymi metódami (jadrová magnetická rezonancia) pozorovateľnými javmi v mozgu. Ale aj starí Gréci nazvali schizo-phreniu, a to ešte nevedeli, že v strednej časti mozgu dochádza k rednutiu/odumieraniu/disorganizovaniu buniek. Podľa mňa ďalšou fázou dostávania sa zo schizofrénie alebo predschizofrénneho stavu je takáto expanzia alebo presahy. V psychiatrii by sa im dalo hovoriť disorganizované myslenie a dislogické pseudofilozofovanie.
Príklad dislogického filozofovania: Moja sestra sa zmilovala zo schodov". "Odkiaľ sa?"
Príklad normálnej vety: Moja sestra sa zmilovala zo schodov". "Čo sa?"
Podľa mňa psychiatri tým, že sa všemožne snažia o kritičnosť pacienta k svojej chorobe, takto trestajú pacientov, keď sa snažia o to, aby vytvárali presahy. Presahy z degerovanej, o niečo menšej zadnej časti mozgu, než je maximum, do väčšej časti mozgu. (Už sa vyjadrujem ako psychiater.) Nesúvislé myslenie si teda vysvetľujem tak, že schizofrenici sa dajú presvedčiť psychiatrom, že sú utiahnutí a málo komunikujú. Pri tejto snahe dochádza k expanzii na celý mozog, čo súvisí so "skolabovaným vesmírom". Ak ste vystavení novému podnetu, najskôr sa zapojí celý mozog. Potom sa vyraďujú nereálne modely až nakoniec vznikne skolabovaný obraz, ktorý už nezaberá takú veľkú časť mozgu.
Slová sa používajú v počítačoch ako nástroje. Za každým slovom v menu je nejaká procedúra, ktorá sa vykoná po stlačení príslušného nástroja. Obyčajne nástroje z bežného sveta (lopata, motyka, rýľ nemajú implementáciu (len približne)). Naproti tomu pri počítačových procedúrach, účtoch a iných veciach má každý takýto objekt určitý obsah. Schizofrenici sa často zaoberajú implementáciou takýchto procedúr, pritom mnohokrát nemajú implementáciu. Napr. neviete si spomenúť, kde sa píše ruské B. Hovorite si b... b.... b.... b... a myslíte naň. Pritom ste sústredený na ten pojem a neviete, KDE je. Schizofrenici (aj autisti) sú uzavretí do seba. Chyba je v tomto prípade v tom, že máte svoj svet (B) a nevnímate okolitý svet (nezaujímate sa, kde to B je, nenapadne vás hľadať informáciu v okolí vášho systému.)
Ďalšiu možnú fázu v liečení schizofrénie by som videl v tom, že schizofrenik sa snaží eliminovať takéto rozmýšľanie o pojmoch, ktoré preň nemajú implementáciu. Mohol by to urobiť tak, že si jednoducho uvedomí, čo nebude implementovať. Aspoň v mojom prípade som to skúšal. Potom by malo dochádzať menej k "zasekávania sa", že neviete reagovať na podnet. Je to podľa mňa spôsobené tým, že už ste ochotný pustiť do Vášho myšlienkového systému aj nové pojmy (vnemy). Pocit, že si neviete spomenúť, sa aspoň trochu stráca. Keď neviete vnímať, neviete ani reagovať (reč). Takže podla mňa pri schizofrénii je chyba na vstupe a nie na výstupe. Aspoň u mňa.
Čo si už nemyslím: Myslím si, že pri schizofrénii fungujú neuroleptiká tak, že vyraďujú rečové centrum, ktoré prebralo niektoré funkcie pamäti, a tak je normálna pamäť nútená sa pohnúť.
Schizofrenik potrebuje pamäť iba na niekoľko základných vecí, pretože si nepotrebuje veľa pamätať pri bežnej komunikácii, lebo takmer všetko spracúva logicky a vie na väčšinu situácií vhodne zareagovať. Naučil sa fungovať ako reflexný systém: jeden podnet, jedna reakcia. To mu zostane, aj keď "nebezpečenstvo" pominie.
Halucinácie pri schizofrénii by mohli vznikať takto: schizofrenik sa snaží o presahy a pri nich vznikajú aj nelogické súvislosti: napr. u mňa: Myslel som si, že ln(kx) zderivované je x: A vôbec: môže to platiť, že zderivované x je zderivované kx? A už je to tu: matika nefunguje! Logika je nezmysel! Tak rád by som vyvrátil dačo z matiky.
Ako vznikajú chyby: Keď sa v matike snažíte niečo vyrátať, môže to byt pre Vás nové, takže dochádza k prepamätávaniu (mysleniu). Môže sa stať, že prepamätáte aj niečo, čo ste sa už niekedy dobre naučili/zapamätali/premysleli. Schizofrenikom v tomto štádiu by som sa snažil chyby rozhovoriť priateľským spôsobom s vysokou snahou pochopiť, prečo si to či ono myslia.
Takže schizofrénia by mohla byť už len prejav niečoho, čo bolo degeneratívne a latentné a nemalo to žiaden halucinogénny efekt. Mimochodom, halucinogény..:-) (Tento ksicht ma až tri očičká v rade nad sebou.) Nemohlo by sa používaniu halucinogénnych drog predchádzať tak, že by bola snaha o elimináciu takýchto degeneratívnych predschizofrénnych stavov? I keď všetko má svoje výhody, iba marihuana môže spôsobovať schizofréniu.
Obdobne by sa dali halucinácie pri psychózach pokladať za takéto chybné presahy pri prechode z nejakého degeneratívneho stavu.
Stavu, kedy je z človeka naozaj len reflexný systém, napr. pri vojenskej psychológii (ako ju poznáme na SK), ale to nie je psychológia.
17. dec 2008 o 07:07
(upravené 4. jún 2011 o 18:42)
Páči sa: 0x
Prečítané: 478x
Schizofrénia 2: Čínština a nástroje
Som už asi 10 rokov schizofrenik a nebolí to. Pri mojej schizofrénii som nepočul hlasy, rozhodne nie cudzie hlasy.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(2)