Zostavme najskôr ľavú stranu rovnice. Urobíme preto niektoré pomocné výpočty: ol=vt-c(l/v). (Za určitý čas t prejde začiatok tyče o dĺžku vt. Koniec tyče sa za tento čas dostane na miesto pôvodne začiatku tyče). Z čiernej diery sa dá teda tyč pozorovať v celkovej dĺžke vt-c(l/v). Po dosadení l/v za t do výrazu vt dostávame: ol= v(l/v)-c(l/v).
Po vykrátení v z prvej časti vzorca dostávame: ol=l-c(l/v) o je delta. Teraz budem strašiť nezmyslami: vybratím l na pravej strane pred zátvorku dostávame: ol=l(1-c/v), čo je zjavne nesprávny výsledok. Preto po krátkej ekvivalentnej úprave dostávame klasické ol=1-v/c a následne po zohľadnení relativistických aspektov sa dostávame ku vzorcu ol=(1-v/c)/odmocnina(1-v^2/c^2).
Už dlhšiu dobu ma nebaví kozmológia vo všeobecnosti a radšej by som sa mal začať venovať niečomu inému, ale nie je všetko také jednoduché...
Krátky výlet po prekladových slovníkoch: Irre je po nemecky blázon. Irren je mýliť sa. Fool znamená blázon a fool znamená po anglicky zmiasť.
Vzorec ol=vt-c(l/v) je fakt nejaká blbosť. Keď je v dostatočne veľké, nadobúda mierne záporné hodnoty. Naopak, keď je malé, nadobúda výrazne záporné hodnoty. Ako ma mohla napadnúť taká blbosť? :-)
Keď ale použijeme klasický galileovský vzorec x1=x-vt, dostávame po dosadení triviálne výsledky.
Pozn.: ol znamená nie delta l, ale l1.
Pozn2.: = riešenie. Pre nekonečne malé dĺžky l môžeme aplikovať princípy diferenciálnych rovníc.
Riešenie 2: Potrebujem lepší debugger.
Riešenie 3: Triviálne riešenie je správne