Všetko má svoj čas

Často krát sa zamýšľam nad smerovaním nás ľudí i spoločnosti, ktorú vytvárame. Všade prítomná realita ma nabáda k otázkam či je vôbec možné naďalej slepo hľadieť do budúcnosti, tak ako to robíme s presvedčením vševidiaceho. Nad odpoveďou snáď ani netreba dlho premýšľať. A čo je najhoršie i po uvedomení si jasnej skutočnosti vraj nie sme schopní nič urobiť.  Alebo sme ? Hmm...áno, naozaj? A kto z nás ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nie je v mojom úmysle kritizovať denné vzorce, v ktorých žijeme, pretože sme tak jednoducho naučení. Veď spoločnosť nás naučila. V mojom úmysle však je poukázať na to, že žiť sa dá aj inak. Na to, že uvedomením si nepatrných maličkostí vieme meniť zabehnutú rutinu každodenného bytia. Že vieme žiť šťastnejšie, vieme sa tešiť na každé nové ráno a vieme vyčariť úsmev sebe, blízkym i tým ktorých stretávame takmer denne. Je to o rozhodnutí, o tom čo chceme. Ja viem čo chcem a vy ?! Nuž tuším, čo za odpoveď sa väčšine z vás derie na jazyk. Chcete byť večne zdraví, šťastní a chcete aby sa vám darilo ako to len pôjde. Chcete mať viac času a každý deň podľa predstáv. Keď to zhrniem v skratke chcete stihnúť všetko to, čo si naplánujete. Pre mňa to v preklade znamená, že chcete stihnúť svoju rutinu. Svoj deň taký, aký bol ten predošlý a vy sami si plánujete, aby bol taký i ten nasledujúci deň, mesiac či rok. Nevedome a slepo hľadíme do budúcnosti.. Samozrejme česť výnimkám. Pre tie sú však moje slová iba prázdnym táraním – vďaka Bohu, kiež by vás bolo čo najviac ! A vy ostatní, odpovedzte si prosím na jednoduchú otázku : Aké je moje smerovanie v živote ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nečakám, že odpoveď vysypete z rukáva. Všetko má svoj čas.

Avšak rada sa pýtam ľudí otázky zdanlivo jednoduchšie. Napríklad či sú šťastní, či trávia dostatok času so svojimi najbližšími či majú radi svoju prácu, či sa venujú svojím koníčkom. Po krátkom zamyslení, zväčša strácam očný kontakt s opýtaným. Jeho oči sa smutne zahľadia do zeme a tichým tónom hlasu, zo seba zahanbene vyriekne slovíčko Nie. Nastáva moment ticha, premýšľania.. .Tieto otázky stačia k tomu, aby sme sa my ľudia odvážili nahliadnuť do vlastnej duše. Vtedy prichádza chvíľa obhajoby, prečo je to tak. Potrebujeme sa obhajovať nielen pred ostatnými, ale najmä pred sebou. Je to pre nás v tejto spoločnosti prirodzené. Áno, tiež som to robila, do určitej chvíle.. . Zrazu počujem tisíc dôvodov prečo sa to či ono nedá. Plynulý prechod do sťažovania je akousi samozrejmosťou. A tak pozorne počúvam a načúvam tomu, čo nie je povedané slovami. Zamyslenie sa nad nami samými nás núti uvedomiť si, že od života toho chceme naozaj veľa, ale čo pre to robíme, kam skutočne smerujme je mnoho krát na míle vzdialené našej predstave. A preto sa pýtajte seba i ostatných. Bez otázok, nenájdete jasné odpovede. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo sme schopní urobiť pre to, čo naozaj chceme? A čo s istotou chceme urobiť pre to, čo naozaj chceme? Všetci si vytvárame vlastnú realitu, ktorá sa spája do akéhosi celku spoločnosti. Vedieť ju však tvoriť a poznať odpovede na vlastné otázky, je ťažšie ako sa zdá. Mať otvorené oči v dnešnom svete je viac než potrebné, pretože ten nie je len o mne, ale i o vás a v konečnom dôsledku o nás všetkých.

Po krátkom zamyslení, už nestrácam očný kontakt s opýtaným.

Žiari šťastím a ja s ním.. .

Monika Tršková

Monika Tršková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žena, ktorá presne vie čo chce, po tom ako zistila čo všetko nechce :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu