
Pohľad na Getsemanskú záhradu
Náčrt miest v Getsemanskej záhrade: 1- hrob P. Márie, 2. Getsemanská jaskyňa, 3- Olivovníky; 4 - Bazilika agónie
Cestou do Getsemany po pravej starne sa nachádza kostol postavený na mieste, kde podľa tradície bol ukameňovaný Štefan. Patrí gréckej ortodoxnej cirkvi. Vnútri je skala, ku ktorej sa viaže udalosť zo Skutkov apoštolov. Na pútnických miestach vo všeobecnosti platí, že pútnici už od byzantského obdobia sa snažili udalosť z Biblie lokalizovať s konkrétnym miestom a najčastejšie to bola skala: skala, na ktorej sa Ježiš potil krvou; skala, z ktorej vystúpil do neba; skala, kde stál jeho kríž; skala, na ktorej rozmnožil chlieb a ryby atď.

Kostol sv.Štefana
Po ľavej strane sa nachádza hrob P. Márie. K Jeruzalemu sa viažu dve miesta spojené so smrťou Ježišovej matky. Jedno miesto je pri Sionskej bráne v tzv. Dormition, kde sa uchováva spomienka na jej usnutie – v latinčine „Dormitio“. V Getsemanskej záhrade zase miesto, kde bola pochovaná. V súčasnosti miesto patrí gréckej-ortodoxnej cirkvi.

Priečelie pochádza z obdobia križiakov z polovice 12. stor.

Do podzemnej krypty vedie dlhé schodisko

Miesto uctievané ako hrob Ježišovej matky. Podľa presvedčenia katolíckej a východných cirkví, Mária bola z hrobu vzatá s telom a dušou do neba. V getsemanskej jaskyni si kresťania pripomínajú Judášovu zradu. Pôvodne išlo o prírodnú jaskyňu, ktorá sa využívala v staroveku ako skladisko alebo lis na výrobu olivového oleja. Už v byzantskom období bola jaskyňa rozšírená a prispôsobená na miesto kultu, ktoré spomínajú pútnici už v 4. stor. po Kr.

Vchod do jaskyne, ktorú spravujú Františkáni

Vnútro jaskyne prispôsobené na miesto kultu
Súčasná Bazilika agónie je postavená na mieste, kde predtým stála bazilika z byzantského obdobia postavená v 4. stor. za cisára Tedózia, ale bola zničená Peržanmi v roku 614. V 12. stor. križiaci postavili novú baziliku. Súčasná bazilika bola dokončená v roku 1924. Dnes sa tento chrám nazýva aj Bazilika národov, lebo na jej stavbu prispelo viacero národov: Írsko, Maďarsko, Poľsko prispelo na mozaiky, ktoré sa nachádzajú v apsidách. Argentína, Taliansko, Belgicko, Brazília, Francúzsko, Kanada, Čile, USA, Španielsko, Nemecko, Mexicko, Anglicko. Ich zástavy sú zobrazená na jednotlivých mozaikách v kupolách.

Vnútro Baziliky. Stavba má alabastrové okna ktoré púšťajú trocha svetla, by vytvorili dojem šera, čo má pripomínať atmosféru miesta, s ktorým je bazilika spojená.

Oltár je postavený na skale, na ktorej, podľa tradície, sa Ježiš potil krvou

Olivovú záhrada sa nachádza hneď vedľa baziliky. Tieto olivovníky však nezažili
udalosti Ježišovej agónie. Boli zasadené až neskôr. Podľa židovského historika Jozefa Flávia dal rímsky veliteľ Títus vyrúbať všetky olivovníky, lebo mu slúžili ako utočný val pri obliehaní Jeruzalema v roku 70 po Kr.