Na Slovensku je niekoľko strán, ktoré sa hlásia ku kresťanským hodnotám. Prečo výzvu nenapísali aj SDKU, ktorá taktiež má v názve „kresťanská“? Prečo výzvu nenapísali SNS, ktorá podporuje kandidáta s komunistickou minulosťou? V čase Mečiarovej vlády bol jej kandidát predsedom parlamentu a tajná služba prehľadávala sídlo banskobystrického diecézneho biskupa?
Výhrada voči Ivete Radičovej vzhľadom na jej postoj k právu na život je vážna a má svoje opodstatnenie. Prečo však nezaznela verejná výzva kňazov voči poslancom v parlamente, keď hlasovali o zákone, ktorý by sprísnil vykonávanie potratov? Prečo nezaznela výzva smerom na súčasnú vládu a prezidenta, aby taký zákon podporili? Prečo nezaznela podpora zákonu o výhrade vo svedomí, pre ktoré KDH odišlo z vtedajšej koalície a žiaľ, aj cirkevné kruhy ostali ticho.
Je potrebné jasne povedať, že KDH nie je hovorcom Katolíckej cirkvi. Sú iné cirkevné orgány, od ktorých sa očakáva, že sa vyjadria k prezidentským voľbám, lebo aj mlčanie je vyjadrením názoru a podpory. Prečo signatári robia veľkú službu tým, ktorí poukazujú na prepojenie medzi cirkvami a politickými stranami, od čoho sa tak cirkvi ako aj strany usilujú dištancovať? Možno konštruktívnejšie by bolo napísať verejne podporné stanovisko Františkovi Mikloškovi spôsobom, ako to urobil napríklad spišský pomocný biskup a vyhnúť sa "kopaniu" do jednej politickej strany.
Pre tých, ktorí vyznávajú kresťanské hodnoty je František Mikloško jediným kandidátom, kde nie je potrebné robiť kompromisy. Iniciatíva signatárov však predstavuje riziko, že napokon sa v prezidentskom paláci síce neobjaví Radičová, ale ani Mikloško. A ten tretí sa pokojne usmieva.... Skúsme popremýšľať asi prečo?