Hitler áno, iní nie?

Písmo: A- | A+

Zverstvá 2. svetovej vojny v nás rezonujú neustále. Pripomíname si ich návštevami Osvienčimu alebo ničnerobením počas 8. mája- Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorý bude onedlho. Ani kontroverzné udalosti okolo Dr. Jozefa Tisa nám nie sú ľahostajné, veď ide o našu históriu a dedičstvo.

Následky genocídy v RwandeNásledky genocídy v RwandeZdroj: www.photosensitive.com

Udalosti osudných štyridsiatych rokov minulého storočia určite nemožno zľahčovať. Nejde to, len tak odvrátiť našu pozornosť od utrpenia miliónov Židov, deportovaných z európskych štátov, Slovenska nevynímajúc. Alebo ľudí „nepohodlných", ktorí nemali to „šťastie" narodiť sa v rámci „čistej" árijskej rasy. Táto najznámejšia genocída bola spísaná a stvárnená v stovkách memoároch, kníh, dokumentoch a filmoch. Učili sme sa o nej, často o nej počúvame...

Pred pár rokmi sa mi dostala do rúk kniha skvelého maďarského reportéra Tvrtka Vujityho, ktorý sa vo svojich  reportážach ocitá na miestach a rozpráva o udalostiach, o ktorých svet nehovorí, zatvára pred nimi oči. V jednom z príbehov opisuje občiansku vojnu v Rwande, medzi príslušníkmi skupín Hutu a Tutsi. Expresionistickými scénami opisuje neľudské správanie (ale bohužiaľ, správanie človeka) susedov a ľudí, dovtedy žijúcich bok po boku. Najsmutnejšie je to, že všetko sa udialo za prizerania sa OSN. Prvé čo mi napadlo po dočítaní tohto príbehu bolo „Ako to, že som o tomto doposiaľ nepočula? Veď to bolo nedávno, v roku 1994!"

Veľa ľudí vie približný počet obetí holokaustu. Je nám však známe, že v priebehu sto dní prišlo v Rwande počas masového vyvražďovania o život takmer milión Tutsiov a umiernených Hutov? Markantný rozdiel v porovnaní s obeťami počas šiestich rokov 2. svetovej vojny (tým nechcem povedať, že v nej ich bolo málo! Všetci si zaslúžia našu pamiatku a úctu.)

Z koľkých kníh či filmov je možné sa o vyššie spomínaných skutočnostiach dozvedieť? Film Hotel Rwanda opisujúci záchranu 1300 ľudí hotelovým manažérom, je svetlou výnimkou...

6. apríla sme si pár článkami či (veľmi) krátkymi správami pripomenuli dvadsiate výročie rwandskej genocídy, opisovanej ako „jednej z najväčších masakier 20. storočia". Koľkí z nás o tejto veľkej udalosti vedeli? Je samozrejmé, že s ňou nie sme spätí do takej miery ako s 2. svetovou vojnou a udalosťami po nej, ale aj tak. A čo vojna v Juhoslávii alebo Vietname? Síce neboli svetové, ale nie nepodstatné či zasluhujúce si menšej pozornosti. Koľko obetí bolo v nich? Vojny, ktoré nevidíme...

V snahe nájsť staršie informácie o udalostiach roku 1994, ktoré by som ešte mohla spomenúť, píšem do Google-u: „clanky o vojne ..." Než stihnem dopísať  „v Rwande", automaticky sa mi (bez toho, aby som ju niekedy predtým vyhľadávala) vyhadzuje fráza „...druhej svetovej vojne. " Aká irónia!

Občianska vojna a obrovské krviprelievanie, ktoré sme nevideli. Nejako sme ju nevnímali, a keďže je to už dobrých pár rokov dozadu, ani vnímať nepotrebujeme.

Zaslúži si azda Hitlerov neodpustiteľný čin viac pozornosti ako skrat vlády a systému v krajine tretieho sveta? O čo bol viac ako ostatní? Prečo o týchto konfliktoch nehovoríme a neobjavujú sa v učebniciach? Príliš smutné? Zahanbujúce? Vyvolávajúce výčitky svedomia nad bezmocnosťou zvrátiť ich priebeh? Alebo sú všetkému na vine médiá a ich nedostatočné venovanie pozornosti práve takýmto skutočnostiam? Bolo zabezpečené dostatočné sprostredkovanie informácií z diania v týchto krajinách?

Hovorme o tom, pretože je to naša minulosť, niečo, z čoho by sme sa mali poučiť.

V čase písania tohto príspevku sa zo všetkých televíznych novín a spravodajských portálov ozýva: „Rusi sú kilometer od Ukrajinskej hranice!" ... „Hrozí tretia svetová vojna?" atď.

A zase tá irónia...

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu