
Shoot ´Em Up ( Shoot ´Em Up ) - Poviem to rovno a bez mučenia - tento film nakopal zadok Tarantinovmu filmu Grindhouse: Auto zabiják. Je to tá prízemná zábava, akú od akčného filmu očakáva každý chlap (hovorím každý a tým myslím aj Jana Rejžka, Petra Michaloviča či Petra Dubeckého) - množstvo akcie, naháňačiek v silných autách a pekné ženy (veľmi zaujímavá úloha, v ktorej sa ocitla Monica Bellucci - prostitútka, ktorá necháva mužom napojiť sa jej materským mliekom). A hlavne veľa, veľa čierneho humoru. Z posledného obdobia by som zábavnosť tohto filmu mohol porovnať len s Jednotkou príliš rýchleho nasadenia, tá však bola až príliš slušná. Tvorcovia Shoot ´Em Up sa nekašlali a spravili film plný hlášok a scén, ktoré majú šancu stať sa kultovými. Patrí medzi ne úvodná prestrelka v opustenej fabrike doplnená o veľmi drsný pôrod, nákup zbraní za gastrolístky a mnohé, mnohé ďalšie. Kto by tvrdil, že takýto film nemá na to, aby riešil vážne témy, je na omyle. Máme tu sprisahanie na najvyššej úrovni a bioetické otázky vrátane ochrany života od počatia. Slečnu Tutkovú, ako ani žiadnu ženu by som na tento film nevolal. Nie je prečo. Shoot ´Em Up je čistý chlapský film, plný šovinizmu, po ktorom s partičkou kamarátov skončíte na pive alebo na tvrdom. Hodnotenie: palec hore

Denná hliadka ( Dnevnoy dozor ) - najskôr si musíme ujasniť východiská. Nočnú ani Dennú hliadku som nečítal. Preto som vychádzal len zo zážitku, ktorý som mal pred dvomi rokmi pri Nočnej hliadke. Tá bola závanom nového pohľadu na výpravné dobrodružné filmy, inak podaný súboj "dobra" a "zla" v dnešnej dobe, zasadený do prostredia súčasnej Moskvy so zaujímavou kamerou a ambicióznymi špeciálnymi efektmi. Filmu vyčítali vykrádanie Pána prsteňov, Bladea alebo Matrixu. Osobne som to bral ako inšpirovanie sa možnosťami svetovej kinematografie. Na Dennú hliadku som sa tešil. Očakávanie u mňa nesplnila. Mal som dojem, že jeho tvorcovia prepadli obdivom voči Hollywoodu a výsledkom bol film, ktorý sa mohol odohrať tak v Moskve, ako aj v Los Angeles. Na jednej strane by sa dalo povedať, že Denná hliadka tvorí s Nočnou hliadkou uzavretý celok a témy otvorené v prvom filme boli v druhom uzavreté. Sklamalo ma finále filmu s až príliš šťastným záverom. Ďalším problémom je veľké množstvo línií v tak malom priestore - až divák stráca prehľad. Ako Nočná hliadka ukázala hlbokú studnicu možností takzvaného pohľadu Východu, tak Denná hliadka bola výrazným otočením sa na Západ. Keďže spolu s fanúšikmi fantasy čakám na spracovanie tretej knihy s názvom Šerá hliadka, nad Nočnou hliadkou nelámem palicu. Zatiaľ. Nebolo to totiž až také zlé.
Ak ste však nevideli Nočnú hliadku, nevylučujem, že sa vám Denná hliadka bude páčiť. Len pravdepodobnosť, že vás tento film zaujme, je nižšia. Hodnotenie: priemer s palcom mierne dole.
Kliatba domu slnečníc (The Messengers) - videl som úvodných 20 minút a odmietol som dopozerať, takže nehodnotím.
Adamove jablká (Adams aebler) - nevidel som, preto nehodnotím.