Na čo (ne)ísť do kina 22/11/07

Do slovenských kín dnes prichádza päť nových filmov. Videl som len jeden z nich - drámu Diablova dielňa, ktorú si dovoľujem zaradiť do kategórie anglicky označovanú krátko a výstižne must seen. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Diablova dielňa (Die Fälscher) - doteraz takmer všetci užasnuto hovorili o Schindlerovom zozname ako o "svätom grále" filmov o ľudskosti v časoch druhej svetovej vojny. Na túto tému sa však dá pozrieť aj z iného pohľadu, ktorý nie je až taký čiernobiely (OK, toto môže znieť ako prvoplánový fór, ale je to náhoda). Tento rok máme šťastie na dva takéto filmy - holandskú Čiernu knihu a rakúsku Diablovu dielňu. Stoja za pozornosť, aj keď ich nenakrútil Steven Spielberg a pochádzajú z krajín, ktorých tvorba neláme návštevnosť v slovenských kinách. Sám som prekvapený, že v našich médiách som v súvislosti s tohtotýždňovou novinkou dodnes objavil len jeden rozhovor a jeden krátky text - hoci rozpráva skutočný príbeh dodnes žijúceho žida pôvodom zo Slovenska. Ten vďaka svojim osobným kvalitám skončil v špeciálnej sekcii koncentračného tábora, kde väzni mali na výber - falšovať britské libry, americké doláre a dokumenty alebo skončiť v plyne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sila Diablovej dielne mi ako divákovi "dochádzala" až s časovým odstupom. Obsahuje totiž mimoriadne zaujímavý morálno-ľudský konflikt. Do akej miery môže byť človek v ohrození života hrdinom a riskovať možnosť prežitia? Je priestor na revoltu proti systému, ktorý je zlý, aj keď mi dáva šancu na prežitie? Toto sú otázky, ktoré v minulosti už zazneli tak v literatúre, ako aj vo filme. V Diablovej dielni však tento morálny konflikt nerieši nejaký hrdina na bielom koni alebo bielom Mercedese, ale muž v koncentračnom tábore, v bezprostrednom ohrození života. Na to, aby prežil on, ako aj ľudia v jeho okolí, musí páchať zločin (falšovať) a podviesť tých, ktorí chcú zvnútra tábora sabotovať akciu. Bolo by zaujímavé, ako by sa na problém hlavnej postavy pozeral morálny filozof. Faktom je, že postava na plátne je skutočná osoba, ktorá tak reálne konala a musela sa rozhodovať pre jednu z ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Možno z tohto filmu nebudete ohúrení hneď. Možno vám to bude "dochádzať" postupne. A možno Vás viac zaujme iný konflikt - to, ako sú tu zobrazení fašisti a koncentračné tábory (profesor Ďurica by mal radosť). Tento "problém" však podľa mňa má jednoduché vysvetlenie priamo na plátne a šok, ktorý nastáva v závere musí byť šokom aj pre diváka.

Pred pár týždňami som na tomto mieste vychválil Čiernu knihu, Diablova dielňa si však zaslúži uznanie o úroveň väčšie. Okrem veľmi silného scenára, silných hereckých výkonov patrí môj obdiv aj režisérovi. Rakúšania film nominovali ako svojho kandidáta do súťaže o cudzojazyčného Oscara. Podľa mňa majú šancu (navyše majú za sebou aj silného amerického distributéra - Sony, ktorý vie "staviť na úspešného koňa").

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie: palec hore

Lubomir Tuchscher

Lubomir Tuchscher

Bloger 
  • Počet článkov:  153
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Zberateľ skúseností. Zoznam autorových rubrík:  Otvorené očiO plyneZdielanie autorských právFilmTVMédiáVšetci sme cirkevNa cesteSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

220 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu