Pre porovnanie Vám ponúkam obrázok poslednej titulky Financial Times v starom štýle - víkendové vydanie pre 21. a 22. apríla tohto roka:

a prvé vydanie v novom štýle, z 23. apríla:

Inak, celkom zaujímavá zhoda náhod, že na poslednej starej titulke a prvej novej titulke boli dvaja finalisti boja o francúzske prezidentské kreslo.
Financial Times sú určené presnej cieľovej skupine, nový vzhľad, hoci zužuje grafické prvky v hlavičke, výrazne prevzdušňuje celé noviny. Na druhej strane je hneď vidieť, o čo redakcii ide - o informácie, t.j. správy. Žiadne zväčšovanie obrázkov na úkor textu, ale naopak. Šéf Financial Times túto zmenu uviedol spolu s ohlásením posilnenia komentátorskej časti novín o Cliva Crooka, ktorý pôsobil v Economist. Ďalšia zmena FT nastáva vo zvýšení prehľadnosti správ v druhom zošite Companies and Markets (podniky a trhy), kde každý článok má po novom v hlavičke uvedené aj informáciu o sektore, do ktorého patrí - bankovníctvo, potravinárstvo a podobne.
Sám som zažil v pozícii redaktora dve (tri) zmeny lay outu média, v ktorom som pôsobil. Ak nepočítam Rádio Forte, bola to veľká grafická revolúcia v časopise Markíza (leto 2003) a o čosi menšia v Národnej obrode (jar 2005). Viem, že je to mimoriadne náročný krok, od ktorého si mnohé médiá sľubujú minimálne 10 percentný rast čítanosti. Ak však zmenu nesprevádza aj zásadná zmena obsahu, nejaká pridaná hodnota, je to len zmena pre zmenu.
V tejto súvislosti musím povedať, že z troch posledných zmien slovenských denníkov ma oslovila len zmena v Hospodárskych novinách. HN-ky sú zrazu vzdušnejšie, čítajú sa lepšie, ako tie staré. Na nedávnu zmenu v SME som si zvykal o čosi ťažšie. Z viacerých typov písma použitých na jednej strane ma vždy boleli oči.
Najnovšia zmena v denníku PRAVDA, ktorá zrušila klasické delenie strán a rubrík v prvej časti novín, ma však trápi o čosi viac. Organizácia novín mi pripomína české Právo, ktoré nemusím. Neviem, či je to len môj osobný dojem, ale zrazu som v tých novinách stratený. Jeden deň je na tretej strane článok patriaci zjavne do kultúry, inokedy je to zas o zahraničí, ďalší zas z ekonomiky. Ako človek, ktorý denne prečíta, či skôr prelistuje všetky slovenské denníky, viem, že si budem musieť zvyknúť aj na novú Pravdu.
N.B. Za neorezané skeny sa ospravedlňujem.