Pamätám si, že na Nový rok 2003 som mal ako televízny divák vážnu dilemu. Vybrať si Tmavomodrý svet na jednej slovenskej stanici, alebo Americkú krásu na inej. Viem, že aj tretia stanica dávala vtedy niečo zaujímavé, ale napriek svojmu sklonu pamätať si úplné hlúposti, toto už v hlave nenosím. Nakoniec som to riešil videom. Tmavomodrý svet som pozeral naživo a Americkú krásu som si pozrel neskôr.
Tento historický pohľad na staré televízne programy ponúkam preto, aby som ilustroval vážne rozčarovanie z dramaturgie televízií tohto dňa. Čo nám ponúkli slovenské televízie prvý deň nového roka:
Markíza: Čo to dievča chce (What a Girl Wants/2003) americká romantická komédia so slovenským dabingom v hodnotení návštevníkov IMDB 5,7/10
JOJ: Pravá blondínka (Legally Blonde/2001) americká romantická komédia s českým dabingom v hodnotení návštevníkov IMDB 6,3/10
STV: Sám doma 3 (Home alone 3/1997!) americká rodinná komédia s českým dabingom v hodnotení návštevníkov IMDB 3,4/10
Musím povedať, že najviac ma šokoval výber našej verejnoprávnej televízie. Na druhej strane by ma neprekvapilo, keby to niekto zodpovedný z STV komentoval slovami - chceli sme ukázať, kam sa kinematografia pohla za desať rokov.
Pritom ľudia, ktorí majú možnosť pozerať aj české televízne stanice, mohli mať ťažkosti s výberom. ČT1 ponúkla predposledný Hřebejkov Horem pádem (2004) aj so slovenskými hercami, Nova uviedla klasiku Pretty Woman a Prima vyrazila do boja s ťažkotonážnym Titanicom. Neprekvapilo by ma, keď v zajtrajších výsledkoch slovenských peoplemetrov výrazne zabodujú práve televízie spoza rieky Moravy.
Osobne som však dal prednosť DVD a internetu. Najskôr som si pozrel výbornú drámu Constant Garden, u nás uvádzanú ako Nepohodlný s Ralphom Fiennesom o boji s farmaceutickými veternými mlynmi v horúcej Afrike. A potom som dopozeral na Google Video dokumentárny Adama Curtisa - The Power of Nighmares. Ide o tri roky starý pohľad do budovania národov strachu, tak na Západe (neokonzervatívcami) a na Východe (islamistami). Hoci by niekto mohol povedať, že sa to až nápadne podobá na Michaela Moora, dovolím si poznamenať, že ide o dielo, ktoré na jeseň 2004 odvysielala britská verejnoprávna BBC a je o čosi prepracovanejšie. Nevyhlo sa však vážnej polemike. Seriál, ktorý sa doteraz neobjavil na žiadnej americkej televízii, jeho autori uvoľnili pre bezplatnú distribúciu formou torrentov a ako som už napísal vyššie, nachádza sa aj na Google Video. Na záver si neodpustím jeden citát z uvedeného seriálu:
In society that believes in nothing, fear becomes the only agenda.