
Podobne ako v prípade vyšetrovateľov v CSI, aj "námornícka" odpoveď z produkcie Donalda Bellisaria je postavená na silnom a stabilnom tíme. Fanúšikovia mali pri prvých dieloch štvrtej série strach, že prišli o hlavnú hviezdu - Marka Harmona, alias Leroya Jethra Gibbsa. Ukázalo sa však, že scenáristi nevedeli dostatočne vystavať príbeh, v ktorom by agent DiNozzo - akokoľvek obľúbený - dôveryhodne utiahol celý tím a tak to vyriešili jednoducho. Gibbs sa oholil a vrátil.
Čo priniesla štvrtá séria?
viac akčných scén - hoci NCIS je o tíme vyšetrovateľov, jeho členov okrem odhaľovania príčin úmrtí amerických námorníkov zapájali aj do (kontra)špionážnych aktivít. Postavy majú na podobné aktivity predpoklady (napr. agentka Ziva David ako bývalá agentka Mossadu), robiť z vyšetrovateľov aj akčných hrdinov je však minimálne zvláštne.
viac priestoru pre riaditeľku Jenny Shepard - objavila sa v tretej sérií, spočiatku ako tieň Jethra Gibbsa. V štvrtej sérií však začala s postupným odhaľovaním svojej minulosti, ktorá je jedným z otáznikov, ktoré zostávajú do ďalšej série.
romantická linka agenta DiNozza - bola príspevkom pre budovanie ľudského rozmeru postáv. Na jednej strane bolo zaujímavé, ako DiNozzo bojoval s odhalením svojho vzťahu pred kolegami, na druhej strane jeho partnerka, doktorka Jeanne Benoit bola až príliš dokonalá pre tento seriál. Jej úloha bola navonok jasná, vedľajšie odkazy diváka pripravovali, že agent DiNozzo skôr či neskôr príde o svoju frajerku. Pointa finále štvrtej série však bola iná, prekvapivá a práve na to, čo prinesie, sa diváci môžu tešiť.
divoký vzťah pána Palmera - pravá ruka mojej najobľúbenejšej postavy, doktora Donalda "Duckyho" Mallarda, Jimmy Palmer sa objavoval v NCIS už od prvej série, vždy však pôsobil ako prívesok. Keď mu však v štvrtej sérii vymysleli divoký vzťah na pracovisku s mladou kolegyňou, nielen postava ožila, ale aj jej predstaviteľ Brian Dietzen dostal viac priestoru na hranie. Celkovo možno povedať - milé osvieženie.
nedostatok primárnych námetov pre vyšetrovateľov - jedno vážne mínus štvrtej série. Akoby sa scenáristi opotrebovali a stratili inšpiráciu. Samotné vyšetrovanie ide do pozadia, vyšetrovací tím NCIS sa bez vysvetlenia venuje aktivitám súvisiacim s potláčaním terorizmu a zločinu vo všetkých podobách. Akoby veľký Bellisario (ktorý dostával na výrobu seriálu JAG príspevok z rozpočtu ministerstva obrany) ašpiroval na príspevok amerického ministerstva vnútra a zároveň pripravoval priestor pre prezidentského kandidáta republikánov. Fanúšikovia NCIS-u však vedia, že celý seriál začínal odhalením pokusu o atentát na prezidenta Busha na palube Air Force One, takže niet sa čo čudovať.
rekordy v sledovanosti - málokto na Slovensku vie, že NCIS patrí medzi najúspešnejšie seriály v USA. Pravidelne sa objavoval v Top 10 najsledovanejších programov (v ktorom figurujú seriály spolu so zábavnými programami ako americká verzia Let´s Dance, Dancing with Stars alebo americkou SuperStar, čiže PopIdol). Navyše v decembri 2006 sa seriálu podarilo po štyroch rokoch dosiahnuť na číslo jeden v sledovanosti televíznych programov daného týždňa.
Napriek mnohým oživeniam, NCIS stráca paru. Naďalej sa oplatí pozerať pre humor, ktorý je spojený s prácou vyšetrovateľov. Jeho tvorcovia však až moc tlačia na pílu, čo do budúcnosti môže odradiť divákov, ktorým sa páčila práve "pohodovosť" tohto seriálu. Nie je tajomstvom, že medzi hercami je nespokojnosť s tým, ako veľký Bellisario vedie produkciu. Preto možno predpokladať, že NCIS čakajú už čoskoro zmeny v obsadení.
PS: Táto televízna sezóna znamenala pre fanúšikov NCIS na Slovensku a v Čechách jednu významnú stratu. Tvorcovia mimoriadne vydarenej stránky venovanej tomuto seriálu sa ju rozhodli zrušiť. Títo ľudia sa navyše podieľali aj na príprave titulkov pre fanúšikov, ktorí tak dobre nerozumejú anglicky. Škoda, ich prácu som si vážil a obdivoval.